Wiedza
20 sierpnia 2018
Przedsiębiorcom najlepiej pomagać w tandemie – Co dwie głowy to nie jedna.
Inicjatywa Early Warning Europe zakłada, że przedsiębiorcom w tarapatach należy pomagać poprzez wymianę doświadczeń i dawanie szansy na naukę na własnych błędach. Choć idea jest w swoim założeniu naturalnie prosta, to sam model przyjęty w ramach procesu mentorskiego nie jest jednowymiarowy.
W ramach prowadzonego przez Fundację Firmy Rodzinne działania Early Warning Europe, na podstawie ponad dekady doświadczeń zebranych w Danii, opracowano określony tryb udzielania wsparcia. Na procedurę składa się etap związany z diagnozą, którą zajmuje się konsultant odgrywający rolę osoby identyfikującej sedno problemu danego przedsiębiorcy, oraz etap doradczy, w którym do akcji wchodzi mentor lub ekspert. Taki duet gwarantuje lepszy efekt w ramach dostarczania pomocy przedsiębiorcom.
O powyższym modelu, w czasie Early Warning Europe Forum, opowiada Svend Roge, jeden z duńskich mentorów programu. Roge mówi, że w Danii, gdzie warunki gospodarcze są relatywnie korzystne, nawet 28% firm bankrutuje, mimo iż tak naprawdę w większości przypadków są to „historie biznesowe”, które można uratować. Upadanie firm prowadzi do likwidacji miejsc pracy, które można uratować poprzez zapewnienie pomocy mentorskiej przedsiębiorcom.
W programie EWE chodzi o połączenie i fuzję umiejętności dwuosobowego zespołu mentorskiego, który jest w stanie osiągnąć sporo więcej niż jedna osoba dzięki kombinacji wiedzy i doświadczeń z różnych dziedzin. Co więcej, diagnosta posiada wiedzę odpowiednią do tego, by dobrać mentora o umiejętnościach i doświadczeniu dokładnie dopasowanych do problemu. To z kolei przekłada się na „celność” i dokładność zapewnianego wsparcia.
Fundacja Firmy Rodzinne
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
- Zaufanie w firmach rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: