O projekcie Early Warning Europe

Early Warning - copyrights

Dyskretna i bezpłatna pomoc dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji to najważniejsza wartość Early Warning Europe (EWE). Do projektu realizowanego przez Fundację Firmy Rodzinne (FFR) oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) mogą zgłaszać się nie tylko przedsiębiorcy, którzy wpadli w kłopoty, ale również ci, którzy przeczuwają ich nadejście. Prewencja jest tańsza niż leczenie.

Do projektu Early Warning może zgłosić się każdy przedsiębiorca z sektora MŚP, którego firma znalazła się w kłopotach lub który zaczyna dostrzegać pierwsze symptomy kryzysu. Jak podkreślają zagraniczni eksperci, realizujący podobne przedsięwzięcia w Belgii i w Niemczech, nie warto czekać, aż problemy urosną. Wtedy zwykle jest już za późno na ich zniwelowanie.

Kontakt z konsultantem

Konsultant pełni rolę lekarza pierwszego kontaktu, diagnozując przyczynę problemu. Przeprowadza z przedsiębiorcą pogłębiony wywiad. Wspólnie spoglądają na firmę̨ z szerszej perspektywy i identyfikują zagrożenia oraz obszary do naprawy. Konsultant może udzielić bezpośredniej porady lub pokierować przedsiębiorcę do wykwalifikowanych w odpowiednich dziedzinach osób.

Efektem pracy z Konsultantem może być:  

 • zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu,
 • opracowanie wskazówek i skierowanie przedsiębiorcy do doradcy restrukturyzacyjnego
 • opracowanie diagnozy i skierowanie przedsiębiorcy do dalszej pracy z mentorem lub innym specjalistą

Praca z mentorem

Fundacja Firmy Rodzinne zaprosiła do projektu doświadczonych przedsiębiorców, którzy mają w sobie gotowość dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą pro publico bono, większość z nich sama w przeszłości przeżywała trudności prowadząc własne firmy. Mentor będzie dla przedsiębiorcy towarzyszem zarówno w kłopotach jak i procesie niezbędnych zmian. Mentorzy przeszli specjalne warsztaty, dzięki którym udoskonalili umiejętności skutecznego pomagania innym.

38 mentorów, którzy podczas warsztatów nauczyli się również jak wyjść z roli dyrektywnego właściciela firmy na rzecz towarzysza i przewodnika zmiany,  otrzymało certyfikat Mentora Early Warning Europe. Dołączyli oni do międzynarodowego grona osób budujących kapitał społeczny przez dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą. W obecnej chwili pod opieką mentorów znajdują się 32 firmy.

Spośród 60 firm, które zostały przeanalizowane przez konsultantów, tylko 2 zostały skierowane do doradcy upadłościowego. Przedsiębiorcy pod opieką mentorów i konsultantów starają się wspólnie o wyjście z kryzysu.

Najwięcej przedsiębiorców zgłasza się do projektu w związku z problemami finansowymi, w tym z nagłym wzrostem ilości zobowiązań i zagrożeniem niewypłacalnością. Druga największa grupa kłopotów to te związane z zarządzaniem oraz konfliktami pomiędzy właścicielami, spowodowanymi często koniecznością zmiany pokoleniowej- mówi Katarzyna Gierczak Grupińska prezes Fundacji Firmy Rodzinne.

Więcej informacji na temat projektu i mentorów na stronie Fundacji Firmy Rodzinne www.ffr.pl/pl/ewe oraz zgłoszenie do otrzymania pomocy na stronie PARP http://www.parp.gov.pl/earlywarning

Zgłoszenie telefonicznie pod numerem PARP 664-316-709.

Drogi Przedsiębiorco, lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

 

Zgłoszenie się do projektu jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić prosty formularz oraz należy wskazać jednego z dostępnych w projekcie konsultantów – swego rodzaju „lekarza pierwszego kontaktu”, który bezpośrednio przeprowadzi wywiad i wstępnie zdiagnozuje trudność. Możliwy jest również bezpośredni kontakt z konsultantem, bez konieczności wypełniania formularza. Sylwetki konsultantów.

W każdej chwili mogą uzyskać Państwo dodatkowe informacje, dzwoniąc na infolinię +48 664 316 709 lub wysyłając maila pod adresem ewe@parp.gov.pl.

inforgrafika przedstawiająca projekt Early Warning

Na początku była Dania. Narodziny projektu Early Warning Europe.

W Danii już ponad 5000 przedsiębiorstw przeżywających trudności skorzystało z pomocy w ramach projektu Early Warning (EW). Już niedługo również polskie firmy, w tym te prowadzone przez rodziny, będą miały okazję otrzymać wsparcie. Fundacja Firmy Rodzinne oraz PARP w ramach projektu ponadnarodowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, programu COSME, stworzą system pomocy na kształt duńskiego. Rola polskich partnerów polega między innymi na dostosowaniu EW do rzeczywistości i mentalności polskich przedsiębiorców.

Głównym zadaniem Fundacji będzie rekrutacja Mentorów, przygotowanie dla nich ścieżki rozwoju oraz wyposażenie ich w niezbędne narzędzia i umiejętności, które pozwolą im skutecznie pomagać firmom w kłopotach. Rolę Mentora w założeniu projektu będzie pełnił przedsiębiorca , który ma gotowość dzielenia się z innymi swoim doświadczeniem oraz ma przyzwolenie na wolontariat. Zależy nam także na tym, aby Mentorzy – Wolontariusze uczestniczyli w Sieci EW, wymieniali się doświadczeniami i wzajemnie uczyli się najefektywniejszych metod pomocy przedsiębiorcom, a przy okazji sami rozwijali swoje kompetencje.

Jak EW przebiega w Danii?

Søren Boutrup, specjalista w Ministerstwie Biznesu i Rozwoju w Danii oraz koordynator projektu na poziomie europejskim, opowiada o tym jak EW od 10 lat wspiera duńską przedsiębiorczość.

– Mamy 10 konsultantów, którzy stanowią pierwszy kontakt dla firmy w kłopotach, zajmują się diagnozą oraz dopasowaniem do niej odpowiedniego mentora. Nasi mentorzy mają wieloletnie doświadczenie biznesowe oraz wiedzę specjalistyczną w dziedzinach istotnych dla przedsiębiorców w kłopotach np. zarządzania zmianą lub restrukturyzacji. Głównym celem projektu jest interweniowanie póki jeszcze nie jest zbyt późno i można uratować firmę lub jej część.

Około 100 Mentorów (wolontariuszy), tworzących Sieć EW, wspiera projekt w Danii. Mentor ma pod swoją opieką od 1 do 3 firm rocznie, a jego konsultacje w jednej firmie mogą trwać od 6 do nawet 12 miesięcy.

Niezwykle istotnym elementem tego systemu jest Sieć Mentorów EW, w ramach której co 3 miesiące organizowane są wartościowe i unikalne szkolenia, a co pół roku dwudniowe Konferencje. Dzięki tym wydarzeniom wolontariusze tworzą elitarne środowisko o ogromnym potencjale wiedzy i doświadczenia biznesowego. Na spotkaniach dzielą się studiami przypadków firm w kryzysie, swoimi własnymi porażkami, a także tym w jaki sposób osiągnęli sukces w ramach „drugiej szansy”.

Co zyskasz zostając Mentorem?

 • Przynależność do elitarnej grupy doświadczonych przedsiębiorców
 • Ciągły rozwój osobisty w dziedzinach, których nie miałbyś okazji sam poznać
 • Możliwość poznania różnych ekscytujących studiów przypadków firm w kryzysach, na podstawie których wszyscy mentorzy się uczą
 • Okazję do integracji we wspólnym, zamkniętym gronie podczas nieformalnych spotkań w trakcie Konferencji EW.

Kim powinien być potencjalny mentor w programie Early Warning w Polsce?

Jesteś osobą o długoletnim doświadczeniu w biznesie? A może młodym przedsiębiorcą, który osiągnął spektakularny sukces w swojej dziedzinie? Masz niepowtarzalną okazję, aby zostać Mentorem w naszym projekcie Early Warning i udzielić wsparcia przedsiębiorcom zmagającym się z kłopotami w momencie, w którym jeszcze nie jest za późno.

Masz konkretną wiedzę biznesową lub jesteś coachem? My wyposażymy cię w wyjątkową wiedzę z zakresu zarządzania kryzysem, włączymy cię w sieć podobnych do ciebie Mentorów, tak abyś mógł efektywnie działać i wspierać przedsiębiorców.

Jesteś idealnym kandydatem na Mentora jeśli:

 • Masz poczucie misji i chęci, aby wspierać innych
 • Potrafisz zachować „perspektywę z lotu ptaka” oglądając i analizując sytuację biznesową przedsiębiorstwa
 • Umiesz uważnie słuchać, aby odnaleźć sedno problemu
 • Potrafisz zadając pytania „coachingowe”, nakierować właściciela na właściwy tor (uratowania przedsiębiorstwa lub przestawienia na nową ścieżkę)
 • Masz konkretne doświadczenie biznesowe w specyficznej dziedzinie

Jesteś zainteresowany udziałem w Early Warning jako Mentor? Skontaktuj się z nami: projektew@firmyrodzinne.org. Rekrutacja do projektu już rozpoczęta.

Przesłanie Sorena dla polskich przedsiębiorców:

– Jeśli od wielu lat prowadzisz przedsiębiorstwo lub jesteś jego współwłaścicielem, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że Twojej działalności towarzyszą blaski i cienie. Jeśli teraz stoisz w obliczu wyzwań lub problemów, nie wiesz co dalej zrobić, nie wahaj się! Zadzwoń lub napisz do nas (EW). Nie ma się czego wstydzić, każdy kiedyś przeżywał trudności! Zaufaj nam! Zespół EW w Polsce skontaktuje cię z przygotowanym do tej roli konsultantem lub, jeśli będzie taka potrzeba, z Mentorem.

Søren Boutrup jeden z głównych specjalistów w Duńskim Ministerstwie Biznesu i Rozwoju od 6 lat zajmuje się rozwijaniem polityki ministerstwa i koordynacja programów. Odpowiada za obszar polityki przedsiębiorczości i MŚP w Danii, monitoruje narodowe programy edukacji pro-przedsiębiorczej, crowdfundingu oraz Early Warning. Ma bogate doświadczenie związane z polityką drugiej szansy, występował na międzynarodowych konferencjach jako mówca lub facylitator. Zarządza projektem ponadnarodowym Early Warning współfinansowanym ze środków COSME (2014-2020).

 

Wywiad przeprowadziły
Kasia Gierczak Grupińska & Eleni Tzoka Stecka

Polska gotowa do startu

15-i 16 maja br. w Poznaniu miało miejsce ważne wydarzenie – spotkanie mentorów i konsultantów, którzy już wkrótce rozpoczną pracę z przedsiębiorcami „w kłopocie”, czyli tymi, którzy czują się zaniepokojeni biegiem spraw w swojej firmie.

Przedstawiciele realizatorów projektu –  Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Fundacji Firmy Rodzinne – przedstawili kontekst projektu, jego umocowanie w dokumentach Unii Europejskiej i rolę Polski jako jednego z krajów, w którym realizowane będą pilotażowe działania (pozostałe kraje to Włochy, Hiszpania i Grecja). Celem jest wypracowanie systemu wsparcia przedsiębiorców „w kłopocie”, gdyż, zgodnie z dyrektywą UE (COM/2016 723), Każde z państw członkowskich powinno stworzyć system diagnozowania i wspierania przedsiębiorstw, które znalazły się w sytuacji kryzysowej lub widzą u siebie pierwsze oznaki nadciągających trudności. Tylko odpowiednio wczesne podjęcie niezbędnych działań może zapobiec spowolnieniu rozwoju firmy lub, w skrajnych przypadkach, jej upadłości”. Przed Polską stoi więc nie lada wyzwanie. Jeśli system okaże się sprawny (w co głęboko wierzymy) będzie on rekomendowany do wdrażania w innych krajach europejskich.

Aby projekt zakończył się sukcesem trzeba stworzyć prawdziwą sieć współpracy, w którą zaangażowani będą wszyscy mentorzy i konsultanci. To osoby o ogromnym doświadczeniu i wiedzy, gotowi do dzielenia się nią i nastawieni na rozwój. Nikt nie jest jednak omnibusem, trzeba więc będzie wspierać się w działaniu, konsultować trudne sytuacje, prosić o radę tych, którzy są specjalistami w dziedzinie, w której innym może brakować kompetencji. Te kompetencje trzeba jednak zidentyfikować, poznać się wzajemnie, wymienić kontaktami.

Dwa dni wypełnione były intensywną pracą. Dyskutowano o tym, jak powinna wyglądać współpraca z przedsiębiorcą. Kim powinien być mentor? Powiernikiem, doradcą, coachem? A może wszystkim po trochu? Gdzie kończy się jego odpowiedzialność? Jakimi wartościami powinien się kierować? Jak dobrać właściwy styl komunikowania się z konkretną osobą? Ważny jest także system działania mentora. Czy nie narzucam zbyt swojej woli? Czy potrafię słuchać tak, aby zrozumieć to, co chce mi przekazać mój rozmówca? Pytania się mnożą, otwierają się coraz to nowe obszary, które trzeba wziąć pod uwagę, przystępując do pracy z przedsiębiorcami, którym chcemy pomóc. Trzeba być świadomym, że bierzemy na siebie wielką odpowiedzialność. Będą zwracać się do nas ludzie, dla których czasem będziemy kołem ratunkowym, rzuconym (mamy taką nadzieję) w odpowiednim momencie, a czasem ostatnią deską ratunku …

Umiejętności współpracy, nawiązywania właściwych relacji, ale i stawiania barier można (i trzeba) doskonalić, co uświadomiły uczestnikom trenerki prowadzące warsztaty. Dla przedsiębiorców to kolejne wyzwanie i inspiracja. Obserwując uczestników przy pracy i podczas dyskusji nabrałam przekonania, że lubią takie wyzwania. No cóż, nieprzypadkowo zostali zaproszeni do projektu!

Warsztaty zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników. Podkreślali niezwykłą atmosferę, poczucie, że biorą udział w czymś ważnym, przyczyniają do budowy środowiska wspierających się przedsiębiorców.

Podsumowanie drugich warsztatów dla Mentorów Early Warning Europe

Mentorzy i Konsultanci w projekcie Early Warning mają za sobą kolejne szkolenie. Podczas dwudniowych warsztatów, które miały miejsce 12 i 13 czerwca w Poznaniu pracowali z trenerami i wymieniali własnymi, nieraz trudnymi doświadczeniami w prowadzeniu biznesu. Dzięki takim spotkaniom będą mogli jeszcze lepiej przygotować się do tego, by pomagać przedsiębiorcom, których firma znalazła się w kłopocie.

Jedno szkolenie wolontariusze mieli już za sobą – 15 i 16 maja spotkali się po raz pierwszy po to, by lepiej poznać projekt oraz siebie nawzajem. Kluczem do skutecznego działania w Early Warning jest bowiem skierowanie potrzebującego do odpowiedniej osoby. Każdy przedsiębiorca zgłasza się z innym problemem, do którego rozwiązania niezbędne mogą okazać się kompetencje z bardzo różnych dziedzin: od finansów aż po psychologię. Dlatego jednym z najważniejszych elementów podczas pierwszego szkolenia było stworzenie listy kompetencji każdego z uczestników.

Celem drugiego spotkania było skupienie się na emocjach osoby, która zwraca się o pomoc. Mentorzy i Konsultanci poznawali m.in. takie narzędzia jak Koło Hudsona. Jest to schemat, który pozwala określić poszczególne etapy, które powinny się wydarzyć, aby zmiana zakończyła się sukcesem. Szczególna uwaga została poświęcona jednemu z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych etapów – żałobie, czyli procesowi, który jest związany z pożegnaniem tego co się zmienia np. ludzi, idei, miejsca pracy, dotychczasowych warunków zatrudnienia itd. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że żałoba ma wiele faz- od zaprzeczania, przez bunt, aż po wycelowanie i ostatecznie akceptację. Pogodzenie się ze stratą jest pierwszym krokiem do tego, by ruszyć naprzód.

Chcąc wczuć się w rolę przedsiębiorcy przeżywającego żałobę Mentorzy i Konsultanci dobrali się w pary i wzajemnie wysłuchiwali swoich rozmówców, którzy opowiadali o najtrudniejszych momentach związanych z prowadzeniem firmy. Zadanie to bardzo pomogło wszystkim uczestnikom, którzy nauczyli się, że jednym z elementów pomocy innym jest ich uważne wysłuchanie.

W trakcie warsztatów przedstawiony został również model GROW, który może służyć mentorom jako użyteczne narzędzie w rozwiązywaniu problemów i osiąganiu ważnych celów. Każda litera w nazwie tego modelu jest przypisana do konkretnego zagadnienia. Litera G (ang. goal) odpowiada „celowi” – w tym miejscu powinniśmy odpowiedzieć sobie na takie pytania jak „Co chcesz osiągnąć?”, „Na ile ten cel jest dla ciebie istotny?”,  „Po czym poznasz, że osiągnąłeś ten cel?”.  Kolejną literą modelu GROW jest R jak rzeczywistość (ang. reality), która skłania do zastanowienia się nad obecnym stanem i odpowiedzenia na pytania takie jak „Co się dzieje w tym momencie?”, „Co działa, a co nie?”, „Jakimi środkami dysponujesz?”.

Kolejna litera to O jak opcje (ang.options), która proponuje takie pytania jak „Co mógłbyś zrobić, aby zbliżyć się do celu?”, „Gdybyś nie był ograniczony środkami to co byś zrobił?

Ostatnią litera to W jak wola lub po angielsku „wrap up”. Przy tym kroku należy podsumować odpowiedzi na poprzednio zadane sobie pytania i zastanowić się, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze, od czego zacząć planowanie kolejnych działań oraz wyznaczyć termin ich realizacji.

Zarówno model GROW jak i Koło Hudsona mogą pomóc Mentorom dogłębnie poznać sytuację w firmie, przeprowadzić jej analizę oraz postawić diagnozę i zaproponować rozwiązanie.

Bardzo ważnym elementem drugiego dnia warsztatów była wizyta Mentorów z Danii i Niemiec. Haimin Wung Sung oraz Attila von Unruh przyjechali do Polski, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach w pracy z firmami w kłopotach. Robią to już od wielu lat, więc ich wrażenia okazały się bardzo cenne. Udało im się też odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań i nieco uspokoić naszych Mentorów. Jasno dali bowiem do zrozumienia, że Mentor jest wielkim wsparciem dla firmy, ale nigdy nie ponosi odpowiedzialności za końcowy efekt procesu.

Pierwszy cykl warsztatów wyłonił 12 Mentorów, którzy są już gotowi do pracy z firmami w kłopotach. Wychodzą z nich z nową wiedzą, narzędziami, ale przede wszystkim wielkim entuzjazmem i chęcią działania, które do pracy w projekcie są niezbędne. Trzymamy za nich kciuki!

Mentorzy projektu Early Warning Europe

Przedstawiamy pierwszych Mentorów projektu, którzy będą wspierać przedsiębiorców w kłopotach i towarzyszyć im w zmianie.

mentor early warning Dariusz Bednarski

Dariusz Bednarski

Firma: Grant Thornton

Branża: Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe.

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentny:
Sukcesja, podatki, struktury prawne biznesu, zarządzanie firmami usług profesjonalnych

Moje pasje:
Moja praca, pływanie barkami po rzekach, jazda motocyklem, podróże.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Dorze się czuję, kiedy pomagam przedsiębiorcom, mogę dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, kompetencjami.

 

mentor early warning Magdalena Kwiatkiewicz

Magdalena Kwiatkiewicz

Firma: Yes

Branża: Jubilerstwo

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna:
Zarządzanie zespołami ludzkimi, badanie potrzeb klienta i opracowywanie oferty handlowej, sprzedaż, szukanie pasji​

Moje pasje:
fotografia​ szczególnie portrety ludzi w ich naturalnym środowisku, wyprawy na koniec świata, kolekcjonowanie biżuterii artystycznej i etnicznej, pomaganie innym

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
W swojej firmie większość  obowiązków operacyjnych przekazałam​ już synowi Tomaszowi Kwiatkiewiczowi. Zbudowałam zespoły, które doskonale i samodzielnie potrafią realizować strategię firmy.  Nadszedł moment, aby spróbować podzielić się swoim doświadczeniem z innymi, którzy może mieli trochę mniej szczęścia w prowadzeniu firmy. Realizuję wiele swoich pasji. Byłam już w wielu miejscach na świecie. Przywożę z nich cykle fotografii. Chcę zdążyć poznać zmieniający się świat i go pokazać. Biorę udział w kilku przedsięwzięciach charytatywnych w Polsce i w Nepalu. Mentoring bardzo wpisuje się w tę formę realizacji moich pasji.

mentor early warning Henryk Pietraszkiewicz

Henryk Pietraszkiewicz

Branża: Finanse

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentny:
Analiza finansowa firm, kredytowanie działalności gospodarczej, restrukturyzacja kredytów i pożyczek, restrukturyzacja firm, zarządzanie firmą, negocjacje z bankami, plany wychodzenia z sytuacji kryzysowej firmy, windykacja kredytów

Moje pasje:
szeroko pojęta problematyka przedsiębiorczości w Polsce, instrumenty finansowe wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, polityka i historia najnowsza, hodowla koni, sport – piłka nożna,tenis, kolarstwo,

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Polska przedsiębiorczość jest bardzo młoda. Wchodzi powoli w drugie pokolenie. Jak każdy z nas ma prawo do popełniania błędów. Uważam, że należy zrobić wszystko by ograniczać upadłość lub likwidację firm, które posiadają ciekawą historię swojej działalności i potencjał do dalszego rozwoju. Firmy popadają w kłopoty z różnych powodów. Nie zawsze potrafią się zmobilizować do przygotowania planów naprawy. Czasami brakuje wiedzy lub doświadczenia . Moje ponad 20- letnie doświadczenie bankowe we współpracy z różnymi firmami pozwala na szybkie diagnozowanie sytuacji firm i wypracowywanie planów ich naprawy. Pomaganie innym, dzielenie się doświadczeniem to bardzo cenny paradygmat. Udział w programie mentoringowym to dla mnie kolejne ciekawe doświadczenie i duża przyjemność.

mentor early warning Ewa Magier

Ewa Magier

Firma: Autosfera

Branża: Usługi diagnostyki i napraw pojazdów samochodowych

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna:
Kreowanie liderów i zastępców, ustalanie priorytetów i wartości w życiu i w pracy, analiza danych sprzedażowych, controlling kosztów, ustalanie celów operacyjnych i strategicznych, podejście procesowe, systemy jakości najnowsza norma ISO 9001: 2015 uwzględniająca zarządzanie ryzykiem i koncepcję interesariuszy organizacji ( firmy).

Moje pasje:
Najwięcej swojego czasu przeznaczam na zdobywanie wiedzy z zakresu socjologii i zarządzania. Lubię słuchać relacji i argumentów ludzi, których cenię za ich postawy, mądrość i wiedzę. Moją pasją są dobre rozmowy na niebanalne tematy z obszaru socjologii, psychologii, zarządzania, ekonomii, historii, kultury. Interesuję się sztuką i tworzeniem. Trochę sama maluję i rysuję. Aktywnie uprawiam sporty : bieganie, pływanie, rower, rolki, narty, windsurfing, tenis ziemny. Moją ostatnią pasją jest tango argentyńskie – tańczę i słucham.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Zaakceptowałam siebie i swoje miejsce na Ziemi. Nie mam raczej problemów z swoim Ego. Jestem osobą stale poszukującą i otwartą na nowe idee, zmiany i różnorodność. Lubię ludzi. Czuję, że dzisiaj jestem silna psychicznie i mogę dzielić się swoją mocą z innymi. Wierzę, że mentoring i dobre rozmowy pomagają ludziom w wielu sytuacjach życiowych. Chciałabym lepiej poznać metodykę tej formy pomocy i w miarę moich możliwości, pomagać ludziom żyć aktywnie i czerpać radość ze swojego działania. Chcę zostać mentorem, ponieważ widzę ludzi, którzy mają mniej doświadczeń i czuję, że mogę im coś wartościowego przekazać. Czasem nawet zainteresowanie ich problemami jest ważne. Moim motywatorem jest poczucie wdzięczności za moje życie i wiara w dobra naturę ludzi. Dodatkowo motywuje mnie ciekawość świata a wzmacnia radość innych ludzi.

mentor early warning Grzegorz Maślanko

Grzegorz Maślanko

Firma: Grant Thornton

Branża: Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentny:
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne – prawo spółek handlowych

Moje pasje:
Śpiew chóralny, turystyka górska

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Sądzę, że mogę w ten sposób efektywnie pomagać innym.

mentor early warning Ewelina Pisarczyk

Ewelina Pisarczyk

Firma: Majster-Pol Kosińscy

Branża: Produkcja chemii budowlanej

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna:
W tych, które wymagają pracy z ludźmi. Dużo energii poświęcam relacjom i ich właściwemu budowaniu, ponieważ wierzę, że tylko dzięki temu możemy stworzyć coś wartościowego. Stale poszerzam swoje kompetencje z zakresu zarządzania na zasadach jakimi kierują się tzw. turkusowe przedsiębiorstwa, w których szef jest doradcą, pomagającym pracownikom realizować ich potencjał zamiast być nadzorcą i egzekutorem – wg mnie ten model zarządzania w niedalekiej przyszłości wyprze tradycyjne, hierarchiczne schematy zarządzania.

Moje pasje:
Mam to szczęście, że mogę realizować swoją pasję niemal bez przerwy, ponieważ jest nią nasza firma rodzinna. Najbardziej pasjonuje mnie to, że mogę tworzyć otaczającą mnie rzeczywistość, a sam proces kreacji spontanicznie zainspirowany w niespodziewanych okolicznościach potrafi przekształcić się w coś materialnego, coś co przynosi korzyści. W chwilach gdy potrzebuję złapać oddech od pracy uciekam na łono natury. Spacer, prace w ogrodzie, hodowanie własnych warzyw to mój sposób na relaks i zachowanie równowagi.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Nasza firma w swojej historii ma kilka trudnych momentów, które sprawiły, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Z perspektywy czasu nikt z nas nie chciałby nic zmienić w jej biegu, a świadomość że było przez chwile bardzo źle i dzięki temu teraz jest dobrze daje nam pewność i poczucie, że choćby nie wiem co miało się jeszcze wydarzyć poradzimy sobie. Bycie mentorem traktuje jako rodzaj misji, ponieważ chcę, aby nasza historia dodała innym przedsiębiorcom otuchy i pozwoliła uwierzyć, że nawet beznadziejnie sytuacje nie oznaczają końca, a niejednokrotnie koniec pewnego etapu oznacza początek czegoś lepszego. Co więcej uważam, że prawdziwy sukces można osiągnąć jedynie znając smak porażki.

mentor early warning Grażyna Filipiak

Grażyna Filipiak

Firma: ADR Grażyna Filipiak

Branża: finanse, rachunkowość, podatki

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna:
Zarządzanie finansami, organizacja systemu rachunkowość w jednostce, zarządzanie zasobami ludzkimi.

Moje pasje:
Moją pasją, którą wymienię jako pierwszą jest dbałość o zdrowe żywienia. To co jemy kształtuje nasze zdrowie, naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Jako drugą pasję wymienię ciekawość i zainteresowanie psychologią, intuicją i medytacją. Uprawiam sport – jazda na rowerze, gimnastyka, uwielbiam chodzić (nie lubię wracać tą samą drogą). Niestety – moją pasją jest też moja praca.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Chętnie podzielę się moim długoletnim doświadczenie zawodowym, szczególnie z okresu prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej. A nie wykluczam że i ja wzbogacę się o nowe umiejętności.

mentor early warning Izabela Flejsierowicz

Izabela Flejsierowicz

Firma: Grupa Hajduk

Branża: Rolna

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna:
Finanse, zarządzanie, relacyjność

Moje pasje:
Tresura psów, bieganie, pływanie, czytanie książek, kino

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Lubię próbować nowych rzeczy, uważam, że warto „dawać” coś  z siebie Światu.

mentor projektu early warning Kamila Piernik-Wierzbowska

Kamila Piernik-Wierzbowska

Firma: M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni

Branża: Prawo

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna?
Prawo i negocjacje – pomoc przy zawieraniu umów handlowych i o współpracy, relacje z klientami i zajmowanie się skargami i roszczeniami klientów, tworzenie struktur prawnych dla pracowników – regulaminy, umowy o pracę, postępowanie przy zmianach w strukturze zatrudnienia, procedury handlowe z klientami, pomoc przy niwelowaniu zatorów płatniczych, egzekwowanie płatności od klientów, zabezpieczanie interesów firmy w świetle niewypłacalności. Pomoc przy rozwiązywaniu sporów wewnątrz firmy oraz w relacjach z innymi podmiotami, jako zewnętrzny doradca.
Do tej pory pomagałam głównie podmiotom z sektora średniej wielkości firm z branży produkcyjnej, handlowej i usługowej.

Moje pasje:
Jestem osobą starającą się żyć pełnią życia, w taki sposób, aby czas nie upływał jedynie na pracy i obowiązkach! Mam wspaniałą rodzinę, której z radością poświęcam wolny czas. Kocham muzykę, zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas koncertów, na które uwielbiam jeździć. Lubię troszczyć się o przyjaciół i rodzinę, szczególnie podczas wspólnych spotkań w przydomowym ogrodzie. Ostatnio coraz bardziej wychodzi mi gotowanie i pieczenie, według różnych nietypowych przepisów.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Każdego dnia spotykam się w życiu zawodowym z przedstawicielami biznesu, właścicielami firm, którzy zwracają się o pomoc czy to w sprawach bieżących, czy długofalowych. Moja praca zawodowa i doświadczenie dotyczą w zasadzie pomagania innym i rozwiązywania ich problemów. Czasami są to sprawy małego kalibru, a czasami chodzi o poważne tarapaty. Spotykam się z wieloma sytuacjami trudnymi w firmach, na które czasami nikt nie miał wpływu, a jednak stanowią duży problem. Często wydawałoby się, że sytuacja jest patowa i nie do rozwiązania. W wielu przypadkach do problemów dochodzi na skutek braku komunikacji, lęku przed stawieniem czoła sytuacji i zamiataniu spraw pod dywan. Moim zadaniem jest spojrzenie na zaistniały problem, w szczególności na ogólny kontekst sprawy, dzięki czemu mogę doradzić, jak postępować dalej. Często widzę, że czynnikiem hamującym znalezienie dobrego rozwiązania problemu jest nagromadzenie stresu, negatywnych emocji, przykrych doświadczeń. Staram się naświetlać całokształt sytuacji i skupiać na tym, żeby umożliwić w firmie dalsze skuteczne działanie, albo podjęcie trudnych decyzji. Osoby, które mają ze mną kontakt uważają, że jestem osobą empatyczną – mam nadziejże, że tak jest. W życiu kieruję się zasadą, że zrozumienie drugiej osoby to podstawa do tego, żeby każde nasze działanie było takie, jakie chcielibyśmy, aby było. Wiem, że mogę pomóc innym i nie potrafię przejść obojętnie obok sytuacji, w której mogłabym to zrobić.

mentor projektu early warning Marcin Kowalski

Marcin Kowalski

Firma: Human Partner

Branża: Doradcza

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentny:
Specjalizuję się w tematyce innowacyjności, wspierania rozwoju organizacji, zarządzania zasobami ludzkimi, w tym rozwoju przywództwa. Posiadam ponad 10 – letnie doświadczenie w prowadzeniu treningów i sesji doradczych dla wyższej kadry menedżerskiej małych i średnich przedsiębiorstw. W 2015 r. jako doradca współpracowałem w Polsce z Bankiem Światowym.

Moje pasje:
Moją pasją zawodową jest współpracować z przedsiębiorcami przy ambitnych projektach, które przyczyniają się do rozwoju na poziomie organizacyjnym, jak i indywidualnym. Moim hobby jest również zdobywanie wiedzy w dziedzinie zarządzania, innowacji oraz doskonalenie swoich umiejętności.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Z kilku powodów: mentoring uważany jest za najbardziej efektywną metodę rozwoju pracowników i kadry kierowniczej organizacji; indywidualne sesje mentoringowe w projekcie są okazją do poznania ciekawych przedsiębiorców oraz inspiracji i stymulowania rozwoju ich potencjału; jako konsultant ds. rozwoju biznesu chciałbym nadal rozwijać się, a mentoring umożliwia rozwijanie własnych zdolności interpersonalnych i liderskich.

mentor early warning Ewa Magier

Ewa Jankowska

Firma: Cafe Creator

Branża: Produkcja kawy i herbaty

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna:
Zarządzanie firmą, budowanie wizji i strategii, poszukiwanie dróg rozwoju, odnajdowanie swojej niszy na rynku, wprowadzanie spokoju i harmonii w zespołach, poszukiwanie nowatorskich produktów, prowadzenie negocjacji, budowanie długotrwałego sukcesu w oparciu o wiarygodność we wszystkim co robię.

Moje pasje:
Beletrystyka i fachowa literatura biznesowa, które nieustannie dostarczają wiedzy by móc podejmować osobiste i biznesowe decyzje w ciągle zmieniających się okolicznościach. Czytelnicza pasja przekłada się na astrologię i kosmoekologię z elementami etyki holistycznej.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Nasza rodzinna firma CAFE CREATOR istnieje od sierpnia 2012 r. Właścicielem firmy jest moja córka Alicja Jankowska. Mamy podpisaną umowę o współpracy i korzystaniu z mojego know-how – długoletniego dyrektora produkcji Poznańskiej Palarni Kawy ASTRA i wieloletniego członka zespołu badawczego.
Moje 40 letnie doświadczenie zawodowe i naukowe oraz ogromna życiowa pasja były przyczyną stworzenia naszej firmy. Jestem uznanym ekspertem w zakresie jakości i technologii przerobu kawy. Potwierdzeniem wiedzy, kompetencji i chęci dzielenia się sukcesami są liczne certyfikaty i nagrody, zarówno moje osobiste jak i naszej młodej firmy. Są one dowodem na to jak postrzegam swój biznes, siebie i współpracowników. By odnieść sukces trzeba przejść wszystkie stopnie wtajemniczenia, od chwały po klęskę, a porażki są drogowskazem na drodze do sukcesu.

mentor early warning Victoria Iwanowska

Victoria Iwanowska

Firma: Victoria Travel & Events

Branża: MICE, biura podróży

Obszary biznesowe, w których czuję się najbardziej kompetentna:
Marzenia biznesowe i prywatne widzę jako CEL. Dzięki temu jestem najbardziej efektywna na etapie wizji, nadawaniu kierunku działania oraz wspieraniu realizacji. Inspiruję i motywuję zespoły do szukania odpowiedzi na pytanie „jak” zamiast „czy”. Wierzę, że się da!

Moje pasje:
Moją największą pasją są podróże, obcowanie z różnymi formami kultury i sztuki oraz doświadczenie poprzez smaki i zapachy.
Nurkuję, tańczę, zdobywam endorfiny poprzez bieganie, snowboard, jazdę konno po plaży.
Odpoczywam w spa, na jodze, czytając, nic-nie-robiąc i gotując na wspólne biesiadowanie.

Dlaczego chcę zostać Mentorem?
Pragnę być mentorem w programie Early Warning, aby wykorzystać swoje wartości oraz doświadczenie zawodowe do pomagania innym przedsiębiorcom. Od 15 lat prowadzę firmę rodzinną wspierającą przedsiębiorstwa i ich pracowników w realizacji marzeń. W naszej firmie realizujemy także własne marzenia oraz odnosimy wiele małych i dużych sukcesów, ale w momencie kryzysu było nam bardzo ciężko.
Wierzę, że systemowe wsparcie może pomóc przedsiębiorcom łatwiej i szybciej stanąć na nogi, dlatego dziś chcę wspierać firmy w ich trudnych momentach.
Wierzę, że małymi kroczkami możemy zmieniać świat.
Stawiam do dyspozycji moje doświadczenie, energię i zaangażowanie.

Andrzej Rusek

Firma: AMR Consulting Andrzej Rusek

Branża: doradztwo i konsulting

Przez 24 lata pracowałem w grupie L’Oréal Polska na różnych kierowniczych stanowiskach, z czego kilkanaście lat jako członek zarządu. Sądzę, że przez te lata zebrałem duże doświadczenie i kompetencje. Teraz, gdy jestem niezależnym doradcą i inwestorem, chciałbym na zasadzie wolontariatu móc się podzielić moją wiedzą jako mentor. Uważam projekt Early Warning Europe za bardzo interesujący i pożyteczny.

Aneta Sadowska

Firma: Q&A Communications

Branża: PR

Zarządzanie projektami i budowanie zespołów do konkretnych zadań, PR kryzysowy/korporacyjny, konsultacje społeczne- to obszary zawodowe, w których czuję się najbardziej kompetentna. Uważam, że doświadczenie wynikające z przeprowadzenia ponad 400 projektów podczas 16 lat pracy w PR daje solidną bazę wiedzy do tego, by dzielić się z innymi.

Krzysztof Kasperuk

Firma: Panheri

Branża: szkolenia, consulting, wystąpienia publiczne

Biznes to jest szkoła życia. W tej szkole napotyka się na różne doświadczenia. Część z nich  to popadanie w różne kłopoty biznesowe. Wtedy dobrze jest dostać od kogoś pomoc. Osobiście uważam, że przedsiębiorcy powinni sobie wzajemnie pomagać, bowiem wszystko co od siebie dajemy, wraca ze zdwojoną siłą.

Patryk Filipiak

Firma: FilipiakBabicz Kancelaria Prawna, Zimmerman Filipak Restrukturyzacja

Branża: doradztwo prawne i restrukturyzacyjne

Inicjatywa Early Warning Europe jest brakującym ogniwem, które w ramach obrotu gospodarczego i prawnego pozwoli wzbudzić w przedsiębiorcach wolę i decyzję podjęcia środków zaradczych zanim naprawa firmy stanie się niemożliwa. Obecnie, w ramach różnych sfer działalności, diagnozuję brak świadomości przedsiębiorców odnośnie istnienia efektywnych instrumentów ochrony i wsparcia w kryzysie. Mimo naprawdę niezłych instrumentów prawnych, wnioski do sądu lub restrukturyzacja pozasądowa są wciąż przeprowadzane zbyt późno.

Agnieszka Simon – Adamczewska

Firma: Korrelat grupa doradcza

Branża: doradztwo biznesowe

W Early Warning chcę robić to, co zawodowo robię na co dzień – dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jestem controllerem biznesowym – od dwudziestu lat projektuję i wdrażam systemy wspomagające podejmowanie decyzji przez kadrę menedżerską w przedsiębiorstwach na różnym etapie rozwoju i w różnej kondycji. Przeprowadzam wnikliwe badania due diligence, aby rzetelnie ustalić tę kondycję oraz przygotowuję plany restrukturyzacji.

Piotr Błażejewski

Firma: Stara Przędzalnia

Branża: biznes rodzinny, współpraca na styku biznesu z samorządami, wdrażanie w praktyce programu rewitalizacji obiektów zabytkowych i zasobów ludzkich

Osobiste doświadczenia życiowe, jak również biznesowe, uświadomiły mi, że kryzysy dotykają obecnie wiele firm rodzinnych. Podczas różnych konferencji organizowanych dla tego typu przedsiębiorstw wielokrotnie sygnalizowałem, że konieczne jest stworzenie systemu wsparcia dla właścicieli firm rodzinnych. Program Early Warning Europe idealnie wpisuje się w te oczekiwania. W dobie globalizacji firmy rodzinne potrzebują takiego wsparcia, by mogły konkurować z firmami zagranicznymi działającymi na polskim rynku.

Joanna Śnioch Młynarska

Firma: Śnioch i Partnerzy; Śnioch i Kulik S.J.; Major Dev Sp. z o.o.

Branża: finanse i ubezpieczenia; rewitalizacja nieruchomości; zarządzanie nieruchomościami; wynajem nieruchomości.

Po wielu latach pracy w korporacjach na stanowiskach menedżerskich przyszedł czas na własny biznes. Otworzyłam jedną firmę, potem kolejne. Przeszłam wielkie i małe kryzysy spowodowane zewnętrznymi i wewnętrznymi problemami. Moje pasje to: globtroterskie podróże, literatura piękna, gotowanie i zupełnie nowa pasja – przywracanie świetności starym, zniszczonym przedmiotom.

Patrycjusz Marcinkowski

Firma: Marcinkowski Broker, TOSEND

Branża: broker ubezpieczeniowy oraz start-up technologiczno-finansowy tzw. fintech

Kilka lat temu z powodu problemów naszego klienta straciliśmy w 3 m-ce 50% przychodów. Mimo to, bez żadnej pomocy, udało nam się utrzymać na bardzo konkurencyjnym rynku, a nawet zacząć rozwijać. Teraz wiem, jakie to trudne i stresujące, dlatego chcę pomóc innym, którzy są w kłopotach. Obszary zawodowe, w których czuję się najbardziej kompetentny to: zarządzenie (projektami, procesami, ryzykiem), strategia, negocjacje, ubezpieczenia, nowe technologie i innowacje.

Ewa Błażejowska

Firma: Błażejowska Nowakowski Radcowie Prawni

Branża: doradztwo prawne

Pragnę dzielić się doświadczeniem, wzbogacać swoje możliwości o doświadczenia innych, lepiej rozumieć mechanizmy zachowań, poznać osoby i problemy, które są do rozwiązania. Obszary zawodowe, w których czuję się najbardziej kompetentna to doradztwo prawne dla przedsiębiorstw, IT, bezpieczeństwo informacji, własność intelektualna, inwestycje budowlane, prawo pracy i sukcesja.

Piotr Nowakowski

Firma: Błażejowska Nowakowski Radcowie Prawni

Branża: prawo i restrukturyzacja

Zainteresował mnie projekt Early Warning Europe jako ciekawa i nowatorska forma pomocy firmom w kłopotach. W mojej pracy zawodowej często stykam się z sytuacjami, w których przedsiębiorca zbyt późno zwraca się o pomoc do specjalisty i często nie widzi symptomów zwiastujących poważne trudności. Widzę sens projektu Early Warning Europe i chcę dzielić się w nim moim doświadczeniem i umiejętnościami.

Donata Ignaszak

Firma: Ignaszak

Branża: handel i usługi w branży samochodowej

Moja pasja to pomaganie ludziom w zrozumieniu celu swojego życia, duchowe wspieranie ich oraz pomoc jako doradca medycyny naturalnej. W ponad 25-letniej praktyce prowadzenia firmy rodzinnej, zebrałam wiele doświadczeń, które mogą przydać się innym, stojącym przed podobnymi wyzwaniami, jak ja. Pomimo iż jestem już w wieku emerytalnym, nadal czynnie uczestniczę w pracy firmy, akceptując przekazane przywództwo następnemu pokoleniu.

Piotr Hans

Firma: NOVOL, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Branża: handel (B2B), produkcja (chemia), usługi profesjonalne (szkolenia/doradztwo)

Obszary zawodowe, w których czuję się najbardziej kompetentny to: strategia, analiza danych, finanse, rachunkowość i zarządzanie ryzykiem. Chcę zostać Mentorem, ponieważ dzielenie się z innymi daje niezwykłą energię. Poza tym lubię robić nowe rzeczy, chciałbym poznać inspirujących ludzi (mentorów, przedsiębiorców). Umiem patrzeć na przedsiębiorstwo „z helikoptera”, co na pewno przyda się firmom w kłopotach.

Anna Tkaczyk

Firma: BusinessDriven

Branża: doradztwo personalne i job coaching

Uwielbiam podróżować i poznawać świat, czerpię swoją energię z ludzi i otoczenia. Traktuję życie jak przygodę, którą będę z radością wspominać. Mam ciekawe i nietypowe doświadczenie, z którego warto skorzystać. Ponadto wierzę, że każdy człowiek ma moc, a organizacja siłę, tkwiącą w ludziach, którzy ją tworzą. Ja pomagam ją odkryć i nauczyć się z niej korzystać efektywnie. Poza tym mam poczucie misji i to właśnie powód, dla którego tu jestem.

Dariusz URBAŚ

Firma: Kontraktors.pl

Branża: budowlana

W Early Warning Europe chcę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem biznesowym. Jestem przedsiębiorcą z ponad 20-letnim doświadczeniem, który zasmakował sukcesów jak i dotkliwej porażki. Chcę pomagać przedsiębiorcom, którzy wpadli lub wpadną w kłopoty, zarówno pod względem merytorycznym jak i mentalnym. W tej chwili prowadzę kilka projektów koncentrujących się na obsłudze klienta indywidualnego, który buduje swój dom.

Anna Kosil-Jarząbek

Firma: KOSIL Kancelaria Adwokacka

Branża: prawo

Z mojego doświadczenia wynika, że ochrona interesów firmy i jej rozwój nigdy nie są oderwane od życia prywatnego i osobistych spraw przedsiębiorców. Prawo spadkowe i rodzinne jest bardzo pomocne w kreowaniu i rozwoju firmy. Dlatego w pracy z przedsiębiorcami zwracam uwagę na przenikanie się tych dwóch światów. Jako Mentor chcę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Uważam, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a spojrzenie na dany problem z zewnątrz może się okazać odkrywcze, cenne i inspirujące.

Maciej Krotoski

Firma: M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni

Branża: prawo

Jestem adwokatem w czwartym pokoleniu, a zawód adwokata związany jest z pewnego rodzaju misją społeczną. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to wielka odpowiedzialność. Pomagam podejmować trafne decyzje biznesowe. Duży nacisk kładę na osobisty kontakt i prowadzenie rozmów, ponieważ to dzięki temu można poznać prawdziwe problemy i ich przyczyny. Zostanie mentorem umożliwi mi dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą na jeszcze szerszą skalę.

Zofia Rekosz

Firma: Azyl Biuro Rachunkowe

Branża: finanse, rachunkowość

Chcę działać dla dobra innych, służyć swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Wspierać inne firmy w ich rozwoju, ale także w trudnych chwilach, kiedy trzeba podejmować niełatwe decyzje. Zakładam, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Doświadczyłam tego w swoim życiu i chcę o tym przekonać innych.

Tomasz Leśniak

Firma: Kancelaria Lesta

Branża: Doradztwo prawne

Uważam, że wiele sporów można rozwiązywać polubownie, a dzięki temu zaoszczędzić czas i pieniądze. Emocje jakie powstają przed konfliktem, jak i w trakcie jego trwania mogą doprowadzić do podejmowanie nieracjonalnych decyzji, które najczęściej mają nieodwracalne skutki. Chciałbym wspierać przedsiębiorstwa rodzinne w rozwiązywaniu konfliktów, by nie musiały kierować swoich sporów na drogę postępowania sądowego.

Wojciech Dziewolski

Firma: Dziewolski

Branża: zarządzanie, wypożyczalnie kamperów

Projekt Early Warning Europe jest pożytecznym pomysłem. Daje możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami i wskazanie praktycznych metod rozwiązywanie problemów. Przez prawie 30 lat prowadziłem różnej skali firmy, w różnych fazach – od powstania, przez rozwój (notowanie na GPW) po ich erozję i likwidację. Chętnie podzielę się moimi doświadczeniami, jednocześnie liczę na możliwość dalszego rozwoju i poznania kreatywnych, dynamicznych ludzi czynu.

 

Marian Ber

Firma: osoba fizyczna

Branża: Doradztwo biznesowe

Moja motywacja, aby zostać Mentorem wynika z chęci  dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, jakie zdobyłem w trakcie swojej kariery zawodowej. Doświadczenie to oparte było o zarządzanie przedsiębiorstwami, które popadły w chwilowe kłopoty. Znam z autopsji sytuację, gdy przedsiębiorca zostaje sam z problemami, których nie potrafi rozwiązać, bo brak mu niezbędnej do tego wiedzy. W moim otoczeniu znalazły się wtedy osoby, które bezinteresownie zaangażowały się w pomoc mnie i firmie. Wiedząc, jak wielkie ma to znaczenie dla przedsiębiorcy – zarówno merytoryczne jak i psychologiczne – chciałbym wykorzystać to doświadczenie w pracy z przedsiębiorcami.

Aleksander Pachole

Firma: Atest Gaz A.M.Pachole

Branża: elektronika przemysłowa

Zarządzanie projektami, zarządzanie informacją i dokumentacją w firmie oraz zarządzanie strategiczne – to obszary zawodowe, w których czuję się najbardziej kompetentny. Jeśli ktoś uzna, że moja wiedza i doświadczenie mogą mu być przydatne to służę pomocą właśnie w tych tematach. Moje pasje pozazawodowe to muzyka klasyczna i turystyka piesza.

Konsultanci

Konsultanci w projekcie pełnią rolę swego rodzaju „lekarza pierwszego kontaktu”. Przeprowadzają wstępną rozmowę z firmą potrzebującą wsparcia i określają charakter występujących trudności.

Kasia Balcerkiewicz

Katarzyna Balcerkiewicz (Poznań)

Psycholog, coach, trener I stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Praktyk Analizy Transakcyjnej.

Od 15 lat pracuje dla firm i organizacji, wspierając ich rozwój oraz towarzysząc im w przejściu przez zmianę, prowadząc konsultacje, interwencje w kryzysie i coachingi dla kadry zarządzającej. Prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania, budowania skutecznych zespołów, motywowania pracowników, wprowadzania zmian. Wspiera zarządy i wyższą kadrę menedżerską w udrażnianiu komunikacji, rozwiązywaniu konfliktów, moderowaniu trudnych rozmów.

Wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunkach Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Zarządzanie Zmianą.

Od 2001 roku prowadzi firmę SPOTKANIE, zatrudniając zespół trenerów biznesu i coachów.

Prywatnie – współwłaściciel działającej od 35 lat firmy rodzinnej zatrudniającej ponad 300 osób, mama 3 dzieci, szczęśliwa mężatka od 19 lat.

Tel.: +48 694 467 810

Mirosław Borek

Mirosław Borek (Warszawa)

Psycholog, trener, coach – absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1996 roku posiada rekomendację Trenera I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Należy do Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Pracował w ośrodkach psychologicznych jako terapeuta, prowadząc terapię indywidualną i grupową oraz warsztaty i treningi umiejętności społecznych, komunikacyjnych, asertywności.

Przedsiębiorca, w latach 1999-2009 był założycielem i współwłaścicielem firmy szkoleniowej Ewolucja Spółka Jawna. Od stycznia 2010 prowadzi własną firmę szkoleniową EWOLUCJA MIROSŁAW BOREK, w ramach której zarządza klientami i procesami szkoleniowymi oraz zespołami trenerskimi.

Posiada dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe we wspieraniu organizacji biznesowych w budowaniu zespołów, motywowaniu pracowników do rozwoju, rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, wprowadzania zmian oraz wspiera zespoły sprzedaży i obsługi klienta w rozwoju umiejętności asertywnej komunikacji, skutecznej sprzedaży, prezentacji, negocjacji, wywierania wpływu,

Prowadzi dla kadry kierowniczej coaching indywidualny oraz realizuje projekty train the trainers dla zespołów trenerski i superwizuje ich pracę.

Tel.: +48 603 130 262

Agnieszka Szwejkowska

Agnieszka Szwejkowska (Warszawa)

Psycholog, coach PCC (Profesional Cetryfied Coach), trener biznesu, psychoterapeuta.

Ukończyła The Art & Science of Coaching w Ericson College International, studium trenera biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego, wieloletnie szkolenia w Instytucie Ericksonowskim oraz szkołę Analizy Transakcyjnej dla biznesu.

Od 15 lat wspiera biznes, organizacje pozarządowe i rządowe w realizacji ich celów, prowadząc projekty rozwojowe, treningi i excecutive coaching.

W swojej praktyce wykorzystuje wiedzę o tajnikach zmiany zachowań, nawyków i postaw. Jest przekonana, że każdy sam kształtuje swoje życie. Pracuje ze studentami oraz dyrektorami, prezesami i menedżerami dużego i średniego biznesu. Jej motto brzmi: życie składa się w 10 procentach z tego co Ci się przydarza, a w 90% jak na to reagujesz.

Od 1998 r. prowadzi firmę szkoleniową oraz jest partnerem w konsorcjum Power, dyrektorem studiów podyplomowych z coachingu, mentorem w projekcie Talenty prowadzonym przez Concordię Designe. Współodpowiedzialna za wykreowanie trendu dotyczącego zarządzania firmami rodzinnymi w Polsce. Jest autorką bloga dotyczącego wpływu psychologii pozytywnej na efektywność osobistą i biznesową, fun page’u – Agnieszka Szwejkowska oraz kanału na youtube – Instytut Szczęścia.

Prywatnie fanka slow food, slow life i Syberii.

Tel.: +48 501 604 478

Agnieszka Woś-Szymanowska (Sosnowiec)

Psycholog, Specjalista ds. rozwoju organizacji, konsultant biznesowy, coach.

Zawodowo skoncentrowana na wspieraniu organizacji w rozwoju. Pracując z organizacjami analizuje, które procesy wewnętrzne warto usprawnić i proponuje działania pozwalające na wzrost organizacji. Konsultuje, projektuje i wprowadza usprawnienia, a także realizuje procesy oceny i rozwoju kompetencji oraz rekrutacje, szkolenia i coachingi biznesowe. Pracuje również z klientami indywidualnymi nad rozwojem ważnych dla nich obszarów osobistych i biznesowych, szczególnie dotyczących rozwoju działalności gospodarczej.

Od 2010 roku prowadzi firmę konsultingową reDECYZJA Agnieszka Woś-Szymanowska. Zrealizowała ponad 2000 godzin konsultacji dla firm oraz opracowała ponad 50 planów i strategii rozwoju dla klientów biznesowych. Pozyskała także dla klientów dofinansowania dla projektów na łączną kwotę 45 milionów złotych.

W pracy z organizacjami koncentruje się na opracowaniu planu działania, który pozwoli na poprawę sytuacji w firmie klienta, zgodnie ze zgłoszoną potrzebą.

Prywatnie miłośniczka analizy transakcyjnej, podróży i kotów. Prowadzi blog „Analiza Transakcyjna dla praktyków”, pisze także dla portalu opsychologii.pl.

Tel.: +48 501 844 827

Zespół projektu EW Poland

Projekt Early Warning Poland realizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundację Firmy Rodzinne. Obie organizacje ściśle ze sobą współpracują przez cały okres trwania projektu.

PARP odpowiada za pracę konsultantów oraz współpracuje z doradcami restrukturyzacyjnymi. Zadaniem FFR jest zorganizowanie sieci mentorów oraz stworzenie im jak najlepszych warunków działania, między innymi poprzez organizowanie szkoleń i wymiany doświadczeń.

Katarzyna Gierczak Grupińska

Katarzyna Gierczak Grupińska

koordynatorka sieci mentorów
telefon: +48 500 297 297, email: kasia@ffr.pl

Eleni Tzoka Stecka

Eleni Tzoka-Stecka

odpowiedzialna za rozwój mentorów
telefon: +48 603 093 532, email: eleni@ffr.pl

Małgorzata Stromczyńska

Małgorzata Stromczyńska

wsparcie informacyjne projektu
Tel.: +48 694 191 647 email: biuro@ffr.pl

Aneta Sadowska

Aneta Sadowska

odpowiedzialna za działania PR projektu

Małgosia Kuś Konieczna

Małgorzata Kuś-Konieczna

koordynatorka sieci konsultantów, współpraca z doradcami restrukturyzacyjnymi.
Tel.: 022 432 70 82 email: malgorzata_konieczna@parp.gov.pl

Maciej Cieślik

Maciej Cieślik

wsparcie projektu
Tel.: 022 432 7182 email: maciej_cieslik@parp.gov.pl

Cezary Kielan

Cezary Kielan

wsparcie projektu
Tel.: 022 432 85 32 email: cezary_kielan@parp.gov.pl

Materiały video

Materiały na stronie stanowią część projektu Early Warning, który otrzymał dofinansowanie Unii Europejskiej z Programu COSME (lata 2014-2020).

  Pozostań
  z nami w kontakcie

  Zapisz się do newslettera!