Czym jest Early Warning Europe Mentor Academy?
To działanie, które ma na celu przygotowanie mentorów do niesienia skutecznej pomocy firmom przeżywającym trudności w całej Europie.
Early Warning Europe Mentor Academy to kontynuacja dwóch poprzednich międzynarodowych projektów, które realizowaliśmy jako Fundacja: Early Warning Europe oraz Resc-EWE. To właśnie w projekcie Early Warning Europe stworzyliśmy i wyedukowaliśmy grupę ponad 120 mentorów w Polsce oraz 1000 mentorów w Europie, którzy bezpłatnie pomagali i nadal pomagają przedsiębiorcom w kryzysie. Projekt Early Warning Europe Mentor Academy jest skierowany zarówno do nich jak i do nowych mentorów ze wszystkich krajów w Europie – by mogli rozwijać swoje kompetencje i wymieniać się wiedzą, doświadczeniem oraz najlepszymi praktykami.
Jednym z celów projektu jest stworzenie uniwersalnego szkolenia dla mentorów wspierających firmy w kryzysie, które będzie oparte na najlepszych europejskich standardach. Program szkoleniowy powstanie przy udziale zarówno doświadczonych jak i stawiających pierwsze kroki mentorów. Wezmą oni udział w warsztatach peer – learningowych, podczas których wypracują rekomendacje dla szkolenia.
Do końca 2024 r. odbędzie się 9 warsztatów, do których mentorzy zostaną zakwalifikowani w zależności od tematu, ich preferencji i ekspertyzy. Doświadczeni mentorzy zapewnią wiedzę fachową, najlepsze praktyki i praktyczne spostrzeżenia, które zostaną wykorzystane do zaprojektowania programu i tworzenia treści, podczas gdy nowi mentorzy z całej Europy będą głównymi użytkownikami programu szkoleniowego. W konsekwencji wszyscy uczestnicy projektu będą mogli skorzystać ze szkolenia typu „train the trainer”- zarówno doświadczeni jak i niedoświadczeni. Dzięki temu będą oni mogli pełnić rolę trenerów dla kolejnych generacji mentorów w swoich krajach, korzystając z opracowanego programu szkoleniowego. Większość spotkań będzie miała charakter online.
Mentoring dla firm w kryzysie to nie tylko kwestia kompetencji, ale przede wszystkim wewnętrznej motywacji mentora. Większość osób, które trafia do projektu ma wewnętrzną potrzebę dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, chce wspierać pro bono tych, którzy są w trudnym momencie życia. Swoją przygodę w EWE traktują jako osobisty wkład w to żeby żyło nam się lepiej w Polsce i w Europie. Postawę tę doskonale można zaobserwować podczas warsztatów, na których nie ma osób znudzonych, niezainteresowanych, każdy wie po co przyszedł i czym chce się podzielić. Wszyscy chcą się uczyć i wzajemnie poznawać, po takich spotkaniach zawsze nabieramy optymizmu i utwierdzamy się w przekonaniu, że to co robimy wspólnie ma sens. To niezwykłe obserwować taki pozytywny oddolny ruch solidarności pomiędzy przedsiębiorcami. Cieszymy się, że UE go zauważyła i postanowiła wesprzeć swoimi projektami. Każdy z nas wie, że w życiu bywa tak, że dzisiaj my niesiemy pomoc, ale jutro to my możemy tej pomocy potrzebować.
Early Warning Europe Mentor Academy to inicjatywa Unii Europejskiej, w ramach której powstał projekt „Poprawa dostępności i zakresu usług dla firm w trudnej sytuacji finansowej”. Jest wdrażany przez AARC Consultancy (Irlandia), Erhvervshus Midtjylland (Dania) oraz Fundację Firmy Rodzinne (Polska).
Rola Fundacji w projekcie
Jako Fundacja mamy w projekcie bardzo odpowiedzialne i wymagające zadania. Jesteśmy liderem dwóch działań: rekrutacji mentorów oraz przygotowania wszystkich dziewięciu warsztatów. Dwa z nich są już za nami. Pierwszy odbył się pod koniec października stacjonarnie w Barcelonie. Uczestniczyło w nim ponad 40 mentorów z całej Europy, w tym 5 mentorów z Polski. Warto zaznaczyć, że byli to nie tylko mentorzy związani z naszą organizacją i wcześniejszym projektem EWE, ale również mentorzy działający w innych organizacjach.
Na początku grudnia odbył się drugi warsztat, tym razem online. Wzięło w nim udział 95 mentorów z 33 krajów Europy, w tym 7 z Polski. Trzeci warsztat, również online, miał miejsce w styczniu, a czwarty na początku lutego.
Na początku lutego ruszyła również 2 fala rekrutacji do projektu. Jeśli jesteś mentorem lub czujesz, że jesteś gotowy do tej roli, wciąż możesz dołączyć do naszej inicjatywy, wystarczy wysłać swoje zgłoszenie (szczegóły poniżej).
W tym roku odbędą się jeszcze 4 warsztaty – będą to warsztaty online. Ostatni warsztat odbędzie się stacjonarnie pod koniec 2024 roku.
Przed nami więc dużo pracy, ale wierzymy, że ta praca ma sens i przyniesie wiele dobrego nie tylko mentorom, którzy zdobędą nowe międzynarodowe doświadczenie, ale również firmom, które będą miały szansę skorzystać z mentoringu na najwyższym europejskim poziomie.
Na początku lutego została uruchomiona druga fala rekrutacji dla nowych mentorów. Jeśli biegle posługujesz się językiem angielskim i jesteś przedsiębiorą lub masz doświadczenie jako ekspert w jednej z takich dziedzin jak: zarządzanie, strategia biznesowa, finanse, prawo korporacyjne, prawo upadłościowe, marketing, sprzedaż, informatyka, HR, transfer biznesu, zgłoś się już dziś. Wystarczy, że wypełnisz krótkie zgłoszenie: https://www.surveymonkey.com/r/6Q9TDVB
Rekrutacja trwa do 15.04.2023