Wiedza
27 lipca 2020
Zaprojektuj z nami proces sukcesji
Sukcesja to temat, który nieustannie towarzyszy firmom rodzinnym. Widzimy jednak, że nigdy nie był on tak aktualny jak teraz. Większość firm rodzinnych w naszym kraju powstało około 30 lat temu, a to oznacza, że ich założyciele zbliżają się do momentu, gdy rozważają przekazanie sterów następnemu pokoleniu.
Dlatego zdecydowaliśmy się powołać w Fundacji zespół ds. sukcesji i zaangażować się w projekt „Sukcesja z sukcesem”.
Co oferuje projekt?
Projekt „Sukcesja z sukcesem” skierowany jest do firm rodzinnych z sektora MŚP i w 90% finansowany ze środków unijnych. Składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na analizie potrzeb firmy rodzinnej. Chodzi o to, by sprawdzić czego tak naprawdę dana firma potrzebuje. Te potrzeby badane są w 4 obszarach:
- Finanse
- Organizacja
- Psychologia
- Prawo
Z analizy potrzeb powstaje diagnoza, która mówi o tym w jaki sposób należy pracować w firmie i z daną rodziną żeby sukcesja była jak najmniej bolesna.
Po zidentyfikowaniu obszarów do pracy następuje przejście do drugiego etapu. Ten drugi etap to już właściwa praca z firmą, której celem jest stworzenie strategii. W tej pracy zespół projektowy jest tylko moderatorem, który wskazuje w jakich obszarach należy poprawić działalność firmy, które obszary wymagają zmian. Opracowywany jest cały plan strategiczny do przeprowadzenia procesu sukcesyjnego wraz z harmonogramem i podziałem ról. W prace zaangażowani są zarówno nestorzy jak i sukcesorzy- to bardzo istotne, bo bez udziału obu stron ten proces się nie uda. Rozmowy w rodzinie bywają trudne stąd obecność psychologa i prawnika którzy będą wspierać rodzinę.
Trzeci etap składa się ze spotkania inicjującego oraz wdrażania procesu sukcesji. To właśnie wtedy uzgadnia się z rodziną wypracowane wspólnie zadania i to w jaki sposób poszczególne osoby będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu sukcesji. Na tym etapie kończy się rola doradców w projekcie, choć oczywiście cały czas pozostają oni do dyspozycji rodziny i służą swoim wsparciem.
Poznaj osoby, które będą cię wspierały
W przygotowaniu procesu sukcesji pomocny będzie nie tylko prawnik- choć oczywiście ma on tutaj dużą role do odegrania. Przyda się również wsparcie psychologa, bo jak wiemy, tematowi sukcesji towarzyszy wiele emocji, nie zawsze łatwych. Sukcesja nie uda się również bez stworzenie planu finansowego oraz dopasowania struktury organizacyjnej do nowej sytuacji.
Zespół projektu Sukcesja z sukcesem składa się właśnie z takich trzech osób. Są to: Karolina Gorczyca – Barszczewska (prawnik), Małgorzata Machniewicz (psycholog organizacji) oraz Renata Muszyńska (koordynator zespołu, doradca gospodarczy, mentor EWE)
Jakie kryteria musi spełnić firma, która chciałaby skorzystać z projektu?
Projekt skierowany jest wyłącznie do firm rodzinnych, co w tym przypadku oznacza, że dwie osoby z rodziny muszą pełnić jakieś funkcje w firmie, w tym jedna kierowniczą/zarządczą. Projekt jest w 90% finansowany z funduszy europejskich, a wkład własny przedsiębiorcy to tylko 10% (dokładnie 1946,84 zł + vat. Firmy, które są vatowcami mogą ten vat w całości odliczyć.
Jeśli jesteście zainteresowani udziałem w projekcie lub chcielibyście uzyskać więcej informacji, zachęcamy do kontaktu z nami. Piszcie na adres: [email protected]
Możecie również od razu wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://oditk.eu/formularz-zgloszeniowy-sukcesja/
Aby trafić do naszych sprawdzonych doradców prosimy wpisać w punkcie 17: do projektu trafiliśmy z rekomendacji Fundacji Firmy Rodzinne i chcemy pracować z zespołem Pani Renaty Muszyńskiej
Fundacja Firmy Rodzinne
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Rezyliencja w praktyce czyli przewodnik po dobrych praktykach mentoringu dla firm w trudnościach
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: