Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

7 lutego 2022

10 lat Fundacji- tak było

10 lat Fundacji- tak było

Wszystko zaczyna się od jednej myśli, która jak ziarenko w nas dojrzewa, by w końcu zdominować pozostałe i przełożyć się na to czym żyjemy. Trzeba jeszcze tylko spotkać na swej drodze odpowiednie osoby, które myślą podobnie i mamy gotowy przepis na Fundację Firmy Rodzinne.

Ruch firm rodzinnych w Polsce rozpoczął się od konferencji organizowanej w Nowym Sączu w 2006 roku przez prof. Krzysztofa Pawłowskiego, na którą pojechałam z ciekawości. Tam poznałam prof. Jacka Blikle oraz  Marylę Adamską, a także parę innych osób, z którymi później założyliśmy Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych w Warszawie. Członkiem założycielem była również Eleni Tzoka Stecka, z którą studiowałyśmy razem w szkole Trenerów „ Grupa Trop”. Obie byłyśmy z Poznania a szkoła w Warszawie. Nasze wspólne podróże jak i pokrewność dusz nas do siebie przyciągnęły, a to sprawiło, że chociaż jesteśmy tak różne, dzisiaj pracujemy razem.

Po 6 latach w strukturach zarządu IFR oraz po ciekawej przygodzie związanej z realizacją projektów Firmy Rodzinne, zdecydowałam się wraz Fundatorami: moim tatą Grzegorzem Grupińskim, właścicielem firmy Gelg  oraz Magdaleną Pazgan, właścicielką firmy Konspol, założyć Fundację Firmy Rodzinne. Na początku prowadziłam ją z  Sebastianem Margalskim. To był bardzo ważny początek samodzielności i dziękuje tym osobom, jak i wielu innym, które w tym czasie wierzyły w ten pomysł, wpierając mnie na wszelkie sposoby, co pozwoliło Fundacji zacząć prężnie działać.

W pierwszej kolejności zaprosiliśmy zaprzyjaźnione Firmy Rodzinne aby stały się Mecenasami Fundacji i pomogły nam utrzymać i rozwijać jej działania, które miały służyć całemu środowisku firm rodzinnych. Fundacja powstała po to, by stworzyć bezpieczną przestrzeń do wymiany doświadczeń i wiedzy, której nie można kupić. Większość naszych inicjatyw i działań jest bezpłatna. Oprócz Mecenasów, wspierali nas również Partnerzy. Naszym pierwszym Partnerem była firma doradcza Grant Thorton, z którą wspólnie zorganizowaliśmy liczne spotkania mentoringowe, warsztaty, raporty. Firma Grant Thornton wspierała nas hojnie nie tylko finansowo, ale i merytorycznie. Nasza relacja partnerska trwała 8 lat , ale przyjaźń Tomka Wróblewskiego, Darka Bednarkiego oraz Grzegorza Maślanko trwa nadal. To dzięki naszym przyjaciołom mogliśmy realizować naszą wizję.

Odpowiedzieliśmy na potrzebę właścicieli firm rodzinnych dotyczącą stworzenia wspólnej identyfikacji wizualnej, która dałaby możliwość rozpoznania firmy rodzinnej zarówno przez partnerów jak i klientów. Tak narodziło się Drzewko Firma Rodzinna, które dzisiaj dumnie nosi ponad 1050 firm rodzinnych. Firmy drzewkowe tworzą społeczność, która się od siebie uczy, wzajemnie wspiera i którą mamy zaszczyt reprezentować.

W 2013 Fundacja doprowadziła do utworzenia FBN Poland – polskiego oddziału organizacji zrzeszającej największe Firmy Rodzinne z całego świata. 2 lata zajęło nam przekonanie zarządu FBN w Szwajcarii, że Polska jest już gotowa do stworzenia własnego oddziału i przystąpienia do światowej sieci. Fundacja zaprosiła do FBN Poland około 40 największych przedsiębiorców rodzinnych z Polski. W 2015 roku FBN Poland stało się niezależną organizacją , która działa do dzisiaj. Fundacja jak każda matka musiała przyjąć, że dzieci rodzi się dla świata, a nie dla siebie.

W tym czasie zespół Fundacji tworzyły 3 osoby- Kasia, Basia Fedorowicz oraz Małgosia Stromczyńska, która jest z nami nadal- na szczęście. Nasze biurko mieściło się najpierw w Concordia Design, a później przeniosłyśmy się do własnego biura na ul. Kutrzeby.

Aby mówić o sile firm rodzinnych i ich znaczeniu trzeba dysponować faktami i dowodami w sprawie. Temu właśnie służą publikowane przez nas regularnie raporty, z których wszystkie- 10, powstały przy współpracy z nieocenionym Konradem Bugierą, który jest z Fundacją od 10 lat.

Dzięki badaniom jakie przeprowadzaliśmy wśród konsumentów oraz w samym środowisku firm rodzinnych, zdobyliśmy również dowody na słuszność rozwijania marki Firma Rodzinna, dzięki której konsumenci mogą świadomie dokonywać zakupów oraz nawiązywać współpracę z partnerem, któremu się ufa.

W 2015 roku w działania Fundacji zaangażowała się Eleni Tzoka Stecka. Jej 3 miesięczny wolontariat zaowocował partnerskim współtworzeniem wszystkich aktywności Fundacji, ręka w rękę z Kasią. Eleni wniosła do Fundacji swoje 20-letnie doświadczenie pracy w korporacjach oraz wiedzę dotyczącą edukacji przedsiębiorców na europejskim poziomie.

W 2016 roku zostaliśmy jako FRR zaproszeni do pierwszego ponadnarodowego projektu Early Warning Europe, finansowanego przez fundusze COSME w ramach UE. To był dla nas przełom, który wprowadził Fundację na szerokie wody i salony europejskie, ale również sprawił, że bardzo wiele musieliśmy się nauczyć w ekspresowym czasie.

Ten projekt trwał do 2019 roku. W tym czasie pomogliśmy 3500 przedsiębiorcom w całej Europie pokonać kryzys, w tym niemal 900 firmom w Polsce. 300 z nich otrzymało wsparcie mentorów, które organizowała Fundacja. Projekt koordynowała Eleni. Naszą największa dumą jest powołanie do życia sieci 120 mentorów, którzy są przy nas do dzisiaj, gotowi wspierać nas i innych w rozwoju, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem pro bono.

W 2017 podjęliśmy współpracę z Bankiem Pekao S.A. oraz EY w ramach realizacji projektu Kompetencje Przyszłości, który polegał na stworzeniu raportu o poziomie kompetencji zdiagnozowanych jako kompetencje przyszłości wśród firm rodzinnych. Przeprowadziliśmy również serię warsztatów dla 400 właścicieli firm rodzinnych w Polsce.

Większość podjętych wtedy działań trwa do dzisiaj i jest elementem programu działań Fundacji. Angażujemy się na 110 % we wszystko co ma dla nas i naszych rodzinnych sens, zmienia świat na lepszy i sprawia, że możemy się rozwijać i uczyć w najlepszym towarzystwie. Staramy się dzielić naszymi zdobyczami z firmami rodzinnymi i innymi organizacjami, nie tylko w Polsce, wierząc, że dobro to jedyne co przez dzielenie się wielokrotnie mnoży.

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!