Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

7 listopada 2014

Badanie Gutmann w Polsce

Badanie Gutmann w Polsce

Jak się mają firmy rodzinne w Polsce? Jaka jest ich specyfika? Czy różnią się bardzo w stosunku do firm rodzinnych w Czechach, Bułgarii lub na Węgrzech? Jako Fundacja Firmy Rodzinne postanowiliśmy przeprowadzić badanie we współpracy z Bankiem Gutmann – naszym Partnerem, które rzuci światło na polską przedsiębiorczość rodzinną. Naszym celem nie jest masowość, ale jakość i wnikliwość, dlatego zasięgiem wywiadów obejmiemy do 35 rodzin biznesowych.

 

Jak wygląda badanie?

Przedstawiciele Fundacji Firmy Rodzinne wraz z Panem Gordianem Gudenusem, partnerem i współwłaścicielem Banku przyjadą do siedziby firmy na około dwugodzinną rozmowę dotyczącą 3 obszarów – rodzina, biznes i odpowiedzialność społeczna.

Badania w innych państwach

W badaniach Gutmann, które przeprowadzono już w innych państwach Europy Środkowej i Wschodniej stwierdzono, że firmy rodzinne różnią się w sposób znaczący. Najważniejsze obserwacje to:

  • Zachodnie firmy rodzinne częściej postrzegają swoją kulturę organizacji jako przewagę konkurencyjną. Może to wynikać z faktu, iż kultura organizacji zwykle umacnia i krystalizuje się wraz z dojrzewaniem firmy.
  • W EŚW wola zachowania firmy jako własności rodziny jest silniejsza niż w Europie Zachodniej.
  • W firmach rodzinnych z EŚW bardziej prawdopodobne jest, że wraz z własnością przekazany zostanie zarząd, podczas gdy w firmach zachodnich raczej przekazana zostanie tylko własność.
  • Zaufanie firm rodzinnych do usługodawców finansowych różni się znacznie pomiędzy krajami – najwyższy wskaźnik odnotowano w Republice Czeskiej.

Widmo sukcesji

Zauważono wspólny dla wszystkich problem, czyli widmo sukcesji jako newralgiczny punkt w istnieniu przedsiębiorstwa. Wskaźnik sukcesji między pierwszym a drugim pokoleniem wynosi 30%, ale z każdym kolejnym znacząco maleje. Mimo takich twardych danych w firmach rodzinnych panuje duży optymizm, ponieważ ok 85-90% deklaruje, że własność przedsiębiorstwa pozostanie w rękach rodziny.

Charakterystyką wspólna dla państw, które niemal jednocześnie przechodziły transformację ustrojową jest widmo nadchodzącej sukcesji. W pewnym sensie może to być dla nich problem na skalę masową, ponieważ większość przedsiębiorstwa obchodzi swoje 25 –lecia. To sugeruje, że dorasta pokolenie sukcesorów, a pokolenie nestorów nie jest pewne, czy sobie poradzi z takim przekształceniem.

Zarządzanie

Deklaracje dotyczące zarządzania wskazują na wyraźny rozdźwięk między Europą Środkową a Zachodnią. Szczególnie w Niemczech i Szwajcarii dopuszcza się możliwość zatrudnienia managementu z zewnątrz, a w państwach byłego bloku wschodniego preferuje się zachowanie zarządzania w kręgu rodzinnym.

Gutmann

Własność

W Europie Wschodniej właściciele przedsiębiorstw rodzinnych nie do końca rozróżniają własność od zarządzania firmą. O ile bowiem własność zarezerwowana jest dla członków rodziny, o tyle kierowanie codziennymi sprawami przedsiębiorstwa powinno być powierzone osobie o największych kompetencjach, która niekoniecznie należy do rodziny. Najmniej przywiązują do tego podziału wagę właściciele w Czechach a najbardziej w Bułgarii, w której często są to dwie różne osoby.

Nagroda Banku Gutmann

Wśród przedsiębiorstw, które wezmą udział w badaniu Banku Gutmann zostanie nominowanych 12, z których kapituła konkursu wybierze jedno. Rozdanie nagród dla Najbardziej wyróżniającej się firmy rodzinnej z EŚW nastąpi na jesień 2015 roku podczas uroczystej gali w Wiedniu w czasie Dnia właścicieli firm rodzinnych. Oprócz nagrody głównej zostaną przyznane nagrody krajowe oraz 4 nagrody specjalne w kategoriach:

  • Najlepszych praktyk dotyczących sukcesji
  • Wzorcowego prowadzenia firmy rodzinnej
  • Najlepszego miejsca pracy
  • Wzorcowego zaangażowania w filantropię

Udział w badaniu

Firma Rodzinna, która spełnia następujące kryteria minimum:

  • Obroty około EUR 1mln
  • 50% +1 udziałów w rękach rodziny
  • Co najmniej 2 osoby z rodziny mają wpływ na rozwój firmy

może się zgłosić wypełniając formularz zgłoszenia na naszej stronie internetowej na podstronie Wydarzenia.

Proponujemy Państwu na razie następujące terminy, w których planujemy przeprowadzać wywiady w okolicy dużych miast:

2-5.03.2015 Gdańsk

10-12.03.2015 Kraków i Nowy Sącz

24-26.03.2015 Polanica, okolice Wrocławia

Kwiecień i maj 2015 – terminy do ustalenia w najbliższym czasie

 

Będziemy ogłaszać na stronie internetowej www.ffr.pl kolejne dostępne terminy badania Gutmann na podstronie Wydarzenia.

 

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!