Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

30 kwietnia 2018

Dlaczego jesteśmy w Early Warning Europe?

Dla nas, dla Fundacji Firmy Rodzinne, Early Warning Europe to coś więcej niż tylko projekt, który realizujemy wspólnie z PARP dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. Dla nas to kluczowe działanie, będące obecnie jednym z filarów działalności Fundacji. To element naszej tożsamości i misji, którą jest bezinteresowne wsparcie dla firm rodzinnych.

Być może część z Was pamięta telefon od Fundacji sprzed dwóch lat. Prowadziliśmy wtedy wywiady w oparciu o dość długi kwestionariusz, a wyniki tej ankiety miały być dla nas podpowiedzią w sformułowaniu naszej propozycji dla Was – rodzinnych przedsiębiorców.

To wówczas odkryliśmy, że wspólną częścią tego, jak firmy rodzinne są odbierane przez opinię publiczną i osobistej percepcji ich właścicieli są trzy cechy:

tradycja,
uczciwość,
odpowiedzialność na pokolenia.

Z pewnością kojarzycie je doskonale z naszego Biuletynu, z naszych newsletterów i rozlicznych materiałów, które przekazujemy Wam w czasie organizowanych przez nas spotkań.

Podczas tych rozmów wiele z Was mówiło o potrzebie stworzenia miejsca, do którego mogliby zgłosić się przedsiębiorcy w niepewnej sytuacji, w obliczu kłopotów, rozterek związanych z prowadzeniem firmy. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, jak to ugryźć, ale czuliśmy jak wiele dobrego można by uczynić tworząc takie miejsce.

Trwało to wprawdzie dwa lata, ale mając z tyłu głowy Wasze opinie i potrzeby, znaleźliśmy odpowiednie ramy i partnerów, z którymi możemy realizować takie działanie. Nie było łatwo pozyskać grant, nie było łatwo wystartować, ale… już teraz wiemy, że było warto.

Teraz możemy to powiedzieć z całą stanowczością – Jest i działa!

We wtorek, 24 kwietnia, w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej przy wsparciu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowaliśmy pierwsze efekty tego działania, a eksperci przedstawili pierwsze pozytywne wyniki ewaluacji projektu.

 

Na konferencji obecni byli przedstawiciele pozostałych trzech państw, w których prowadzone są działania Early Warning Europe (Grecja, Hiszpania, Włochy), a także partnerzy zaangażowani w projekt po stronie NGO, a także instytucji europejskich.

Nie będzie przesadą, gdy napiszemy, że zasiadający na sali zostali wbici w fotele, gdy pokazaliśmy nagranie krótkiej rozmowy, którą udało się nam odbyć z jedną z podopiecznych projektu. To Pani Elżbieta Gałkowska z firmy ABC Euroscience. Wykonała ona ogromną pracę, aby wyjść z poważnych kłopotów, które wpadła. Oto i ona:

Takich firm jest już kilkadziesiąt, jednak nie wszystkim wystarczy śmiałości i odwagi, by z taką otwartością mówić o swoich problemach. Dziękujemy Pani Elżbiecie i trzymamy kciuki za efekty dalszej pracy z mentorem.

W czasie konferencji zaprezentowaliśmy też krótką animację, która w prosty i przyjazny sposób przedstawia sytuację, która może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Każdy może wpaść w kłopoty – tak, jak stworzony przez nas Adam Zaradny, czy Pani Elżbieta – bohaterka konferencji Early Warning Europe Forum.

Chcemy, aby do naszego działania przedsiębiorcy dołączali bez zastanowienia – tak samo, jak nie myślimy zbyt wiele przed pójściem do lekarza. Czujemy się gorzej, więc rejestrujemy wizytę i idziemy.

Każdy przedsiębiorca zasługuje na pomoc, ponieważ – jak wynika z dokonanych przez nas wyliczeń – przedsiębiorcy, którzy zatrudniają, czyli przyjmują odpowiedzialność nie tylko za samych siebie i swoje rodziny, ale także za innych ludzi, ich rodziny, a często również za całe lokalne społeczności to ok. 1% ludzi. To prawdziwy skarb, który trzeba chronić. Dla dobra wszystkich.

A dla przypomnienia, tak to działa:

Wkrótce na naszym kanale YouTube pojawią się kolejne nagrania rozmów z osobami związanymi z projektem. Chcesz być na bieżąco – subskrybuj.

 

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.