Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

21 lutego 2019

Early Warning Europe – Jeśli ludzie są w stanie komuś pomóc – zrobią to!

Zapytaliśmy Johnny’ego Heimanna, doświadczonego mentora Early Warning Denmark, wspierającego szkolenia dla mentorów w programie Early Warning Europe, o motywy, jakie kierują mentorami i osobami zaangażowanymi w inicjatywę pomocową EWE. Nasz rozmówca ogromny nacisk położył na fakt, że niesienie pomocy jest naturalną postawą, jaką przyjmuje człowiek.

Heinmann wyjaśnił swoje stwierdzenie na przykładzie „zbiórek” organizowanych w Danii na rzecz dzieci potrzebujących pomocy finansowej. Inicjatywy takie w Danii są dość częste, spotykają się, jak zapewnia nasz rozmówca, z dużym, pozytywnym odzewem. Jak mówi – jeśli ludzie są w stanie komuś pomóc, to zrobią to.

W przypadku inicjatywy EWE, można powiedzieć, że tworzą ją osoby posiadające mnóstwo doświadczenia i know-how w zakresie kłopotów biznesowych. Dla tej grupy osób osiągalne więc staje się niesienie pomocy przedsiębiorcom w tarapatach. Analogicznie do zbiórek prowadzonych przez małe społeczności, również w społeczności przedsiębiorców wzajemne wsparcie należy postrzegać jako naturalne.

Pomoc w ramach Early Warning Europe, prowadzonej w Polsce m.in. przez Fundację Firmy Rodzinne, ukierunkowana jest na umacnianie społeczności przedsiębiorców, bezpłatne (ale niefinansowe) wsparcie dla firm, co w konsekwencji prowadzi do utrzymania miejsc pracy. Wartością dodaną kłopotów jest po pierwsze doświadczenie, z którego może skorzystać cała społeczność przedsiębiorców, jak i mentorzy. Po drugie – osoby zaangażowane w niesienie pomocy czerpią z wyżej opisanego procesu ogromną dozę satysfakcji – i to w tym wymiarze Heinmann upatruje się największego czynnika motywującego do zapewniania wsparcia w charakterze wolontariatu.

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.