Wiedza
19 grudnia 2018
Early Warning Europe – proaktywna postawa: działanie pierwszym krokiem ku zmianom
Haimin Wung Sung, jeden z mentorów działających w Early Warning Denmark (duńskiej organizacji będącej prekursorem realizowanego przez Fundację Firmy Rodzinne programu Early Warning Europe), opowiedział nam jaki wpływ na sytuację przedsiębiorcy, który znajdzie się w tarapatach, może wywrzeć zmiana jego postawy.
Kryzys w przedsiębiorstwie często wiąże się z kłopotami finansowymi. W takich okolicznościach wiele zewnętrznych podmiotów chce odzyskania zaległych pieniędzy. Jeżeli niczego w tej kwestii nie robimy, nasi wierzyciele odczuwają frustrację. Jednak jest to rzecz naturalna, postawa, którą w kłopocie przyjmujemy jako domyślną.
Wiadomo jednak, że kwestie nierozwiązane same się nie „naprawią”, a odkładanie ich na później również nie będzie dla nas korzystne. Przedsiębiorca w kłopocie często opóźnia np. odpowiadanie na e-maile czy otwieranie poczty. Jak przekonuje nas Haimin, taka postawa nie jest słuszna.
Jeżeli otworzymy naszą symboliczną kopertę, po pierwsze – może okazać się, że problemy nie są tak poważne, za jakie je uznaliśmy. Po drugie, możemy czynność tę wykorzystać do przejawienia postawy proaktywnej. Pokazania, że podejmujemy działania w związku z kłopotami, a co za tym idzie, że panujemy nad sytuacją. Jest to w zasadzie „pierwsze małe zwycięstwo”.
Z tego wniosek, że postawa proaktywna jest jednym z kluczowych elementów przeciwdziałania kłopotom. To ona stanowi pierwszy krok ku odzyskaniu panowania nad prowadzoną działalnością i nie pozwala przejąć kontroli nad naszym losem podmiotom zewnętrznym.
Fundacja Firmy Rodzinne
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
- Zaufanie w firmach rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: