Wiedza
Przejdź dalej29 kwietnia 2018
Early Warning Europe: Profilaktyka, nie tylko leczenie – Pomoc w tarapatach, ale i w momencie zagubienia
Iwona Nałęcz i Jola Dąbek – nasze rozmówczynie, które skorzystały z pomocy w ramach programu EWE, opowiedziały nam o swoim kontakcie z kadrą doradczą działająca w ramach tej inicjatywy. Panie Nałęcz i Dąbek (Mama i Córka) prowadzą firmę Dietostrefa oraz Restaurację Strefa Smaku, zatrudniając 14 pracowników. O aktywności związanej z inicjatywą Early Warning Europe dowiedziały się w ramach spotkań sieciujących organizowanych przez Fundację Firmy Rodzinne.
Problemem z jakim spotkały się właścicielki nie była w omawianym przypadku zła kondycja firmy czy też sytuacja bliska upadłości, a po prostu wątpliwości dotyczące dalszej ścieżki rozwoju biznesu i stagnacja. Niekoniecznie zatem, jak widać, z pomocy w ramach EWE muszą korzystać podmioty doświadczające bardzo poważnego kryzysu. W przypadku Dietostrefy kwestią trudną okazała się rosnąca na rynku gastronomicznym konkurencja i wytyczenie dalszej drogi.
W rozmowie poruszamy również bezinteresowny charakter pomocy udzielanej w ramach EWE – Pani Dąbek kładzie ogromny nacisk na to, że kadra programu nie ocenia osób zgłaszających chęć otrzymania wsparcia, co stanowi ogromną wartość w działalności pomocowej. Doradcy sugerują, ale nie wytyczają, ani nie narzucają konkretnych rozwiązań, i to od właściciela firmy zależy ich wdrożenie. To również niejako wzmacnia bezinteresowny wymiar niesionej pomocy.
W naszym przypadku, celem rozwijania i zaznaczenia swojej pozycji na rynku, Pani Dąbek zwiększyła swoją obecność w mediach internetowych, co przełożyło się również na zbudowanie i wzmocnienie rodzinnego wizerunku firmy. Pokazanie firmy jako przedsiębiorstwa rodzinnego pozwoliło na zmianę w zakresie jej rozpoznawalności, a co za tym idzie – przyciągnęło klientelę.
Nasze rozmówczynie zaznaczają na koniec, że zgłoszenie w programie EWE nie jest środkiem, po jaki sięgać trzeba wyłącznie na etapie bankructwa czy poważnych tarapatów biznesowych. Pomoc mentorska przydaje się również w przypadku stanięcia przed „ścianą decyzyjną”, pozwala bowiem na wyjście z okresu stagnacji.
10 ostatnich wpisów:
- Ponad 1.000 firm w Polsce z dumą komunikuje swój rodzinny charakter
- Subwencja PFR
- Top Family Brands in Poland. How do they emphasize the family spirit?
- Fundacje rodzinne- komentarz ekspertów
- Najmocniejsze marki rodzinne raport 2020
- Zaplanuj sukces(ję) swojej firmy- wykorzystaj potencjał Firmy Rodzinnej w nowej rzeczywistości
- Świat z dykty. Czy wszystko jest z dykty?
- Firmy rodzinne po okresie epidemii koronawirusa
- Zaprojektuj z nami proces sukcesji
- Restart Baltic Sea Region- czyli jak stworzyć skuteczny system pomocy przedsiębiorstwom w kryzysie.
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: