Wiedza
29 października 2018
Early Warning Europe – Trzy Etapy Pomocy Mentorskiej
Krzysztof Kasperuk, w kolejnej części wywiadu związanego z przedsięwzięciem Early Warning Europe, opowiada o mentoringu od kuchni, dzieląc cały proces mentorski na trzy konkretne etapy. Posiłkując się prawdziwym przykładem Pani Elżbiety, której pomagał w kłopotach biznesowych, omawia poszczególne elementy udzielania pomocy (rozmowę z p. Elżbietą obejrzysz tutaj: https://youtu.be/PghimoZp4S8).
Na etapie numer jeden bardzo często przedsiębiorca potrzebuje “po prostu obecności, towarzystwa, słuchacza, kompana w kłopocie” – jak wyjaśnia Kasperuk. Istotą jest tutaj uświadomienie przedsiębiorcy, że nie jest w swoich problemach osamotniony i może liczyć na pomoc mentora.
W drugim etapie procesu mentorskiego zakładamy, że „zmieniamy perspektywę” spojrzenia na problem. Mentor w tym momencie próbuje uświadomić osobie potrzebującej pomocy, że nawet w kłopotliwej sytuacji można odnaleźć pewne korzyści. Mimo, iż początkowo taka perspektywa może wydawać się absurdalna, to właśnie po jej przyjęciu można oderwać się od pozycji wyjściowej. To z kolei stanowi dobry początek poszukiwania rozwiązania problemów. Dostrzeżenie korzyści w danych okolicznościach jest, jak mówi Krzysztof, przełomowe, ponieważ od tego momentu sam mentee jest w stanie zacząć poszukiwania potencjalnych rozwiązań.
Po osiągnięciu tego etapu mentor powinien przyjąć nową rolę i przejść do fazy numer trzy, zakładającej przekazywanie inspiracji czy pomysłów lub też strategii w formie gotowych wzorców, które w danej sytuacji mogą być wdrożone i zastosowane, celem załagodzenia skutków kryzysu.
Kasperuk sugeruje również, że dopiero na etapie trzecim można pokusić się na przekazanie mentee konkretnych, gotowych rozwiązań. Niejako pierwsze dwa etapy służą w pewien sposób przygotowaniu autonomii przedsiębiorcy, który w obliczu nowych problemów przyjmie od razu odpowiedni sposób myślenia – już „przepracowany” z mentorem wcześniej.
Należy zauważyć, że stworzenie odpowiedniego nastawienia u przedsiębiorcy odgrywa rolę położenia fundamentów pod pomoc, jakiej mentor udzieli. Odpowiednie nastawienie stanowi podstawę ustanawiającą sposób reagowania na potencjalne problemy w przyszłości – jeżeli takowe mogłyby się pojawić.
Jeśli chcesz wysłuchać całej rozmowy z Krzysztofem – znajdziesz ją tutaj:
https://youtu.be/AmZbuLuR3-U
Fundacja Firmy Rodzinne
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
- Zaufanie w firmach rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: