Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

28 stycznia 2019

Early Warning Europe: Zaufanie w Pracy Mentora

W rozmowie z Lucyną Ławniczak, która jest jednym z mentorów zaangażowanych w inicjatywę Early Warning Europe, zapytaliśmy o istotne elementy procesu mentorskiego. Poruszyliśmy różne tematy, jednak głównym wątkiem wypowiedzi mentorki jest zaufanie ze strony mentee.
Omawia ona proces mentorski, w który była zaangażowana. Dotyczył on młodego małżeństwa prowadzącego rodzinne przedsiębiorstwo. Właściciele byli nieusatysfakcjonowani wynikami podejmowanej działalności. Rolą mentora w tym wypadku było wskazanie prostych rozwiązań w zakresie monitorowania rezultatów które przywróciło właścicielom nadzieję na rozwój firmy – co ważne – na zasadach dyktowanych nich samych.

Nasza rozmówczyni zwraca szczególną uwagę na zaufanie mentee do mentora w trakcie udzielania pomocy. Zanim podjęte zostaną kolejne kroki, należy zbudować relację opartą na zaufaniu.
Po zakończeniu procesu mentorskiego, podopieczni odzyskali poczucie kontroli nad firmą, poznali również ograniczenia narzucane przez rozmiar przedsiębiorstwa. Wszystko to otworzyło możliwość stworzenia klarownej wizji tego, jak firma ma się rozwijać i wyglądać.

Bardzo istotnym elementem zaufania pozostaje również „zaciekawienie się” rzeczywistością mentee. Mentor musi więc spojrzeć na problem oczami właściciela firmy. Następnie, jego zadaniem jest podsunięcie pomysłu na rozwiązanie problemu, jednak spójnego ze stylem działania i postrzeganiem mentee. Najistotniejszą kwestią poruszoną przez Lucynę Ławniczak jest „nieocenianie”. Brak oceny działań mentee ze strony mentora jest czynnikiem, który bez wątpienia wpływa na „otwartość” na otrzymanie pomocy, a w konsekwencji przyczynia się do powstania porozumienia opartego o zaufanie.

Działanie Early Warning Europe jest międzynarodowym projektem realizowanym w Polsce wspólnie przez dwóch partnerów: Fundację Firmy Rodzinne oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorzości.

Fundacja Firmy Rodzinne

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.