Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

26 sierpnia 2015

Jak przedłużyć lato?

Jak przedłużyć lato?

Marzysz o wakacjach pod żaglami? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj poniższy tekst, w którym staram się krok po kroku opisać organizację takich wakacji.

 

Uprawnienia

Nie będą Ci potrzebne. Jeżeli chcesz spędzić wakacje pod żaglami, możesz wybrać dwie opcje: wynająć jacht ze skipperem (kapitanem) lub dołączyć do zorganizowanego rejsu. Pierwsza opcja przypomina wynajem całego samochodu z szoferem, druga jest jak dołączenie do innych podróżujących danym samochodem.

Gdzie jechać?

Gdy już wiadomo, że nie trzeba mieć uprawnień, warto zastanowić się, gdzie pojechać. Na pierwszy rejs proponowałabym łatwe akweny. Tam, gdzie morze jest spokojne, wiatry słabe, a odległości między portami niewielkie. Do takich akwenów zaliczamy wybrzeże Chorwacji, morze Jońskie w Grecji, Seszele czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze na Karaibach.

Kiedy jechać?

Gdy już wiemy gdzie pojechać, warto zastanowić się nad terminem podróży. Na Morzu Śródziemnym przyjemnie żegluje się od maja do października. Jeśli jedziesz na rejs z dziećmi w wieku szkolnym, to zapewne bierzesz pod uwagę okres wakacji. Warto pamiętać, że w krajach śródziemnomorskich sierpień jest zawsze droższy od lipca. Jeśli ma to dla Ciebie znaczenie, to taniej wyczarterujesz jacht w lipcu. Jeśli nie ogranicza Cię termin wakacji, to możesz brać pod uwagę także pozostałe miesiące. Na Seszelach można pływać cały rok, a na Karaibach od listopada do maja, jeśli chcemy ominąć porę huraganów.

Jaki jacht wybrać?

Kiedy już wiemy gdzie i kiedy jedziemy, trzeba wybrać jacht… Nie znasz się na żeglowaniu i jachtach? Nic nie szkodzi. Fachowcy z dobrej agencji pośredniczącej w czarterze są od tego by Ci pomóc. Powiedz ile jedzie osób, a w tym ile dzieci (duże czy malutkie). Jacht zostanie dobrany tak, żeby wszystkim było wygodnie. W zależności od wielkości jachtu może na nim nocować od 4 do 10 osób. Plus skipper.

Skipper

Masz już wybrany rejon, termin i jacht. Potrzebujesz teraz kogoś, kto ten jacht poprowadzi, czyli skippera. Możesz wybrać polskiego skippera lub lokalnego. W wyborze polskiego skippera pomoże Ci, oczywiście, fachowiec z firmy czarterowej. Na wybór lokalnego skippera przeważnie nie mamy wpływu, wybiera go armator, od którego wynajmiesz jacht.

A może rejs?

Jeśli nie masz grupy, możesz dołączyć do zorganizowanego rejsu. Napiszę o tym…. w kolejnym odcinku :)

 

Agnieszka Olszewska

Ekspert ds. niezapomnianych widoków

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.