Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

5 października 2016

Jesień ma smak herbaty

Jesień ma smak herbaty

Coraz dłuższe wieczory, pogoda niekoniecznie przyjazna to niestety jesienna codzienność. Najlepszym przyjacielem stają się ciepły koc i dobra książka. A w ręku kubek gorącej, aromatycznej herbaty.

Lekko zapomniana wiosną i latem, wraz z pierwszymi chłodami herbata powraca do łask. Nie dość, że rozgrzewa, to jeszcze dzięki zawartości teiny pobudza do działania. Według specjalistów czarna herbata dobroczynnie działa również na układ trawienny, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia układ krwionośny. Warto jednak pamiętać, że na właściwości herbaty mają wpływ zarówno jej jakość, jak i sposób parzenia. W tej pierwszej kwestii warto sięgać po produkty z certy katami np. niezależnej organizacji Rainforest Alliance. Dzięki nim wiemy, że surowce pochodzą z upraw, gdzie ze szczególną odpowiedzialnością i troską podchodzi się do kwestii ochrony środowiska. Głównie dotyczy to zagadnień związanych z utrzymaniem bioróżnorodności lasów deszczowych i zagwarantowaniem lokalnym społecznościom odpowiednich warunków życia. Z kolei niska jakość surowca, bądź jego niewłaściwa obróbka, znacznie obniżają zarówno smak, jak i zdrowotne właściwości herbaty.

Jak zostało już wspomniane – nie bez znaczenia jest sposób parzenia naparu. Czarnej herbaty nie parzymy dłużej niż 4-5 minut. Po takim czasie będzie już wystarczająco mocna, później niestety zaczną uwalniać się taniny. To one odpowiadają za gorzki posmak herbaty. Znacznie zmniejszają również jej właściwości pobudzające. Dlatego moc napoju lepiej regulować ilością suszu niż długością parzenia.

Dodatki do herbaty to temat rzeka. Lista pomysłów jest tu niezwykle długa i różnorodna. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Od klasycznej – z cytryną, poprzez sentymentalną z prawdziwym malinowym sokiem czy miodem, aż po orientalne połączenia jak pomarańcze i imbir.

Jesienią warto również sięgnąć po aromatyczne mieszanki owocowo-ziołowe. Ich intensywny zapach przywoła wspomnienie lata – słońca, słodkich malin, czarnej porzeczki, owoców leśnych i wszystkiego, z czym kojarzy się nam bogactwo letnich urodzajów. I jeśli nie udało się nam zgromadzić na zapas wszystkich składników – pomocą służą gotowe mieszanki, których na rynku mamy spory wybór.

Choć powszechnie uważa się, że mocniej pobudza herbata czarna – to prawda jest zupełnie inna. Znacznie silniejsze działanie wykazują herbaty zielone. Niestety są też trudniejsze w przyrządzaniu, stąd przylgnęła do nich opinia cierpko-gorzkich. Wystarczy jednak odrobina wprawy, by uzyskać naprawdę perfekcyjne rezultaty. Przede wszystkim zielonej herbaty nie wolno zalewać wrzątkiem. Temperatura wody nie powinna przekraczać 80 stopni. Kolejna sprawa to czas zaparzania, który zależy od stopnia rozdrobnienia suszu. Generalnie nie powinien być dłuższy niż 3 minuty. Wtedy uda się uniknąć nieprzyjemnej goryczy i cieszyć całym bogactwem aromatu. Zielone herbaty idealnie komponują się z dodatkami, które podkreślą jej orientalny smak – cytryna, imbir czy gruszka będą tu idealną propozycją.

Herbaciane pobudzenie sprawdza się w ciągu dnia. Wieczorny relaks zapewnią nam herbaty Rooibos lub odpowiednie mieszanki ziołowe. Rooibos tak naprawdę nie jest zaliczany do rodziny krzewów herbacianych. To krzew, wysoki na 2 metry, którego liście przypominają sosnowe igły. Nie zawiera teiny, wykazuje, podobnie jak melisa, właściwości uspokajające, poprawia odporność i … humor.

Afrykańskiemu koledze nie ustępuje właściwościami nasza rodzima melisa. Od pokoleń znane jest jej dobroczynne działanie. Wspiera nie tylko układ nerwowy, ale i pokarmowy, wykazuje także działanie przeciwwirusowe. Można ją parzyć solo lub łączyć z innymi składnikami, np. w wersji klasycznej z rumiankiem i miętą, lub innowacyjnej z chmielem, pomarańczą lub nawet truskawką. Takie nietypowe połączenia sprawiło, że wiele osób przekonało się, że zioła to nie tylko babcina apteczka, ale także znakomity smak, zapewniający doskonałe samopoczucie.

Choć okres jesienno-zimowy zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych, to kubek aromatycznej herbaty z pewnością skutecznie poprawi nam nastrój. I niezależnie po jaką herbatę sięgniemy, ważne by kojarzyła się z przyjemną chwilą relaksu.

Małgorzata Stromczyńska

Redaktor biuletynu

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.