Wiedza
4 stycznia 2018
Konflikt? Skorzystaj z mediacji
Mediacje są zjawiskiem powszechnym w wielu miejscach na świecie (np. w USA czy w Japonii). Na naszym kontynencie w dalszym ciągu ta formuła rozwiązywania sporów się rozwija – mniej usankcjonowane procedury dotyczące mediacji występują np. w Wielkiej Brytanii lub bardziej usankcjonowane w Austrii i w Niemczech. W Polsce mediacje mają szanse być równie popularnym zjawiskiem jak za granicą, ponieważ cały czas mamy do czynienia z nowymi czynnikami wywołującymi spory na różnym tle, a co za tym idzie mogącymi się stać elementem mediacji. Co więcej, każdy z nas inaczej postrzega sytuację konfliktową, inaczej zarządza konfliktem a także inaczej odnosi się do stron generujących polemikę. Dlatego też mediacja to nowoczesna forma rozwiązywania konfliktów oraz innowacyjne narzędzie w efektywnym zarządzaniu firmą i instytucją. Przede wszystkim narzędzie to może mieć skuteczne zastosowanie w firmach rodzinnych, gdzie bezpośrednio bazuje się na relacjach i na rozwiązywaniu problemów w sposób otwarty i wprost. Jednak zauważalnym problemem jest brak świadomości i wiedzy w obszarze ugodowego zakończenia spraw poprzez mediacje.
Dlaczego mediacje mogą być skuteczne? Otóż, w różnego rodzaju sporach warto sytuację przeanalizować szczegółowo. Warto zapytać skonfliktowane strony do czego dążą i jaki jest cel zakończenia sporu. Jeśli na przykład mowa jest o niezapłaconej fakturze, to czy w danej sytuacji jedynym celem jest otrzymanie przez wierzyciela należnej kwoty? Czy dana sprawa musi znaleźć swój finał w sądzie? Jeśli partnerzy współpracowali ze sobą przez wiele lat i doszło do tego, że jeden z nich z różnych przyczyn nie może zapłacić drugiemu, to warto sprawę przeanalizować, porozmawiać, skorzystać z pomocy specjalisty od mediacji, który w sposób bezstronny, neutralny i poufny postara się pomóc w dojściu do porozumienia i w utrzymaniu dalszych relacji biznesowych. Jesteśmy nauczeni tego, że konflikt zwaśnionych stron rozwiąże za nas sąd. I tak się dzieje w wielu przypadkach, ale często to nie jest jedyne wyjście.
Uważam, że warto rozwiązywać konflikty poprzez mediacje. Myśląc o tym, przekonuję właścicieli biznesów rodzinnych do zamieszczania w swoich umowach z kontrahentami tzw. klauzul mediacyjnych, mających na celu odwoływanie się do mediacji w umowie handlowej. Zawsze bowiem należy spróbować porozmawiać i zmierzyć się z problem inaczej niż szukając rozwiązania na sali sądowej. Atuty są warte rozwagi. Po pierwsze, czas postępowania mediacyjnego. W większości spraw jest to okres do 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia mediacji. Po drugie, oszczędność co do kosztów postępowania. Po trzecie, każdy problem możemy poddać mediacji i niekoniecznie są to sprawy natury ekonomicznej, tak jak niezapłacona faktura, ale na przykład, szczególnie w firmach rodzinnych, uporządkowanie relacji pomiędzy nestorem a sukcesorem.
Tomasz Leśniak
Mediator Fundacja Mediatio Mentor EWE
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Rezyliencja w praktyce czyli przewodnik po dobrych praktykach mentoringu dla firm w trudnościach
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: