Wiedza
16 lipca 2018
Kraje mentorskie korzystają z doświadczeń krajów pilotażowych
Pilotażowy projekt Early Warning Europe uruchomiony w Polsce, Grecji, Hiszpanii i Włoszech służy również zaźródło wiedzy dla państw mentorskich, czyli m. in. Niemiec, Belgii czy Danii. O tym procesie nauki opowiada Attilla von Unruh z organizacji Team U, z którym rozmawialiśmy w trakcie konferencji Early Warning Europe Forum.
Von Unruh wymienia, jako jedno z osiągnięć inicjatywy Early Warning Europe, zorganizowanie systemu wolontariacko-mentorskiego w 4 państwach zaangażowanych w program. Projekt pilotażowy w Polsce, Grecji, Hiszpanii oraz we Włoszech pozwolił na wypracowanie odpowiednich schematów działania i procedur użytecznych w zakresie udzielania pomocy przedsiębiorcom będącym w kryzysie. Istotnym elementem tego początkowego etapu była również identyfikacja właściwych mentorów i wolontariuszy wyrażających chęć zaangażowania w społeczność pomocy.
Atilla von Unruh podkreśla, że w ramach podjętych kroków nie jest przyjmowana żadna odgórnie narzucona metoda działania:
– To uczenie się na podstawie doświadczenia, w którym uczymy się od siebie nawzajem – sugeruje niemiecki ekspert.
Sam proces nauki wpisuje się w ducha podejmowanych w ramach EWE działań – chodzi o zbudowanie społecznych więzi oraz wzajemne udzielanie wsparcia współuczestnikom inicjatywy. I tak, na przykład, kraje mentorskie mogą nauczyć się bardzo wiele od krajów pilotażowych – z uwagi na zróżnicowaną sytuację w każdym z państw. Wspólne doświadczenie pozwala na stworzenie dopasowanych do konkretnej sytuacji rozwiązań, skrojonych na miarę i dostosowanych do konkretnego zestawu okoliczności i potrzeb ekonomicznych. Trzeba bowiem pamiętać, że w takich delikatnych sytuacjach, jak kryzys przedsiębiorstwa i jego właścicieli, nigdy nie ma uniwersalnych rozwiązań, pasujących do każdego przypadku.
Fundacja Firmy Rodzinne
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Reminiscencje o Japonii
- Fundacja rodzinna bez profesjonalizacji to nadal NIEudana sukcesja
- Mentoring dla firm w trudnościach – nowy projekt PARP
- Drzewko – parasol ochronny firmy rodzinnej
- Czy można przygotować dzieci do przejęcia rodzinnego przedsiębiorstwa?
- Z pokolenia na pokolenie – rozmawiamy z Kazuyoshi Tsuyukusa, pierwszym Polakiem, który pracował dla Toyoty w Japonii.
- Wyzwania firm rodzinnych
- Kluczem jest edukacja i nadzór – rozmowa z Sylwią Mokrysz, współwłaścicielką firmy Mokate
- Refleksje z wyprawy do Japonii
- Pionierzy przedsiębiorczości w Polsce
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: