Wiedza
27 marca 2017
Na początku była Dania. Narodziny projektu Early Warning Europe
W Danii już ponad 5000 przedsiębiorstw przeżywających trudności skorzystało z pomocy w ramach projektu Early Warning (EW). Już niedługo również polskie firmy, w tym te prowadzone przez rodziny, będą miały okazję otrzymać wsparcie. Fundacja Firmy Rodzinne oraz PARP w ramach projektu ponadnarodowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, programu COSME, stworzą system pomocy na kształt duńskiego. Rola polskich partnerów polega między innymi na dostosowaniu EW do rzeczywistości i mentalności polskich przedsiębiorców.
Głównym zadaniem Fundacji będzie rekrutacja Mentorów, przygotowanie dla nich ścieżki rozwoju oraz wyposażenie ich w niezbędne narzędzia i umiejętności, które pozwolą im skutecznie pomagać firmom w kłopotach. Rolę Mentora w założeniu projektu będzie pełnił przedsiębiorca , który ma gotowość dzielenia się z innymi swoim doświadczeniem oraz ma przyzwolenie na wolontariat. Zależy nam także na tym, aby Mentorzy – Wolontariusze uczestniczyli w Sieci EW, wymieniali się doświadczeniami i wzajemnie uczyli się najefektywniejszych metod pomocy przedsiębiorcom, a przy okazji sami rozwijali swoje kompetencje.
Jak EW przebiega w Danii?
Søren Boutrup, specjalista w Ministerstwie Biznesu i Rozwoju w Danii oraz koordynator projektu na poziomie europejskim, opowiada o tym jak EW od 10 lat wspiera duńską przedsiębiorczość.
– Mamy 10 konsultantów, którzy stanowią pierwszy kontakt dla firmy w kłopotach, zajmują się diagnozą oraz dopasowaniem do niej odpowiedniego mentora. Nasi mentorzy mają wieloletnie doświadczenie biznesowe oraz wiedzę specjalistyczną w dziedzinach istotnych dla przedsiębiorców w kłopotach np. zarządzania zmianą lub restrukturyzacji. Głównym celem projektu jest interweniowanie póki jeszcze nie jest zbyt późno i można uratować firmę lub jej część.
Około 100 Mentorów (wolontariuszy), tworzących Sieć EW, wspiera projekt w Danii. Mentor ma pod swoją opieką od 1 do 3 firm rocznie, a jego konsultacje w jednej firmie mogą trwać od 6 do nawet 12 miesięcy.
Niezwykle istotnym elementem tego systemu jest Sieć Mentorów EW, w ramach której co 3 miesiące organizowane są wartościowe i unikalne szkolenia, a co pół roku dwudniowe Konferencje. Dzięki tym wydarzeniom wolontariusze tworzą elitarne środowisko o ogromnym potencjale wiedzy i doświadczenia biznesowego. Na spotkaniach dzielą się studiami przypadków firm w kryzysie, swoimi własnymi porażkami, a także tym w jaki sposób osiągnęli sukces w ramach „drugiej szansy”.
Co zyskasz zostając Mentorem?
- Przynależność do elitarnej grupy doświadczonych przedsiębiorców
- Ciągły rozwój osobisty w dziedzinach, których nie miałbyś okazji sam poznać
- Możliwość poznania różnych ekscytujących studiów przypadków firm w kryzysach, na podstawie których wszyscy mentorzy się uczą
- Okazję do integracji we wspólnym, zamkniętym gronie podczas nieformalnych spotkań w trakcie Konferencji EW.
Kim powinien być potencjalny mentor w programie Early Warning w Polsce?
Jesteś osobą o długoletnim doświadczeniu w biznesie? A może młodym przedsiębiorcą, który osiągnął spektakularny sukces w swojej dziedzinie? Masz niepowtarzalną okazję, aby zostać Mentorem w naszym projekcie Early Warning i udzielić wsparcia przedsiębiorcom zmagającym się z kłopotami w momencie, w którym jeszcze nie jest za późno.
Masz konkretną wiedzę biznesową lub jesteś coachem? My wyposażymy cię w wyjątkową wiedzę z zakresu zarządzania kryzysem, włączymy cię w sieć podobnych do ciebie Mentorów, tak abyś mógł efektywnie działać i wspierać przedsiębiorców.
Jesteś idealnym kandydatem na Mentora jeśli:
- Masz poczucie misji i chęci, aby wspierać innych
- Potrafisz zachować „perspektywę z lotu ptaka” oglądając i analizując sytuację biznesową przedsiębiorstwa
- Umiesz uważnie słuchać, aby odnaleźć sedno problemu
- Potrafisz zadając pytania „coachingowe”, nakierować właściciela na właściwy tor (uratowania przedsiębiorstwa lub przestawienia na nową ścieżkę)
- Masz konkretne doświadczenie biznesowe w specyficznej dziedzinie
Jesteś zainteresowany udziałem w Early Warning jako Mentor? Skontaktuj się z nami: [email protected]. Rekrutacja do projektu już rozpoczęta.
Przesłanie Sorena dla polskich przedsiębiorców:
– Jeśli od wielu lat prowadzisz przedsiębiorstwo lub jesteś jego współwłaścicielem, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że Twojej działalności towarzyszą blaski i cienie. Jeśli teraz stoisz w obliczu wyzwań lub problemów, nie wiesz co dalej zrobić, nie wahaj się! Zadzwoń lub napisz do nas (EW). Nie ma się czego wstydzić, każdy kiedyś przeżywał trudności! Zaufaj nam! Zespół EW w Polsce skontaktuje cię z przygotowanym do tej roli konsultantem lub, jeśli będzie taka potrzeba, z Mentorem.
———
Ten artykuł stanowi część projektu Early Warning, który otrzymał dofinansowanie Unii Europejskiej z Programu COSME (lata 2014-2020).
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Rezyliencja w praktyce czyli przewodnik po dobrych praktykach mentoringu dla firm w trudnościach
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: