Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

6 grudnia 2016

Nowa Szansa z Early Warning

Nowa Szansa z Early Warning

7 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja w ramach projektu Early Warning. Skierowany on jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy mają kłopoty lub się ich spodziewają.

PORAŻKA W BIZNESIE. CO NAS NIE ZABIJE, TO NAS WZMOCNI.

„Prowadzenie firmy to nie marsz od sukcesu do sukcesu, ale żmudne podnoszenie się po kolejnych porażkach” – to słowa właściciela firmy, która trwa już ponad 120 lat. Niezwykle trafna charakterystyka działalności biznesowej. Trudne sytuacje, kryzysy, gorzkie doświadczenia są z nią nieodłącznie związane. Nie da się ich uniknąć. Ważne jest jednak, aby umieć sobie z nimi radzić. Porażka może być cennym, choć trudnym doświadczeniem. Co zrobić, aby porażka nie była końcem działalności, ale dała impuls do dalszego rozwoju?

POLITYKA NOWEJ SZANSY

O tym, że nie należy bać się porażki dyskutowaliśmy podczas organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Fundację Firmy Rodzinne konferencji inaugurującej projekt Early Warning. Celem projektu jest destygmatyzacja zjawiska porażki biznesowej i wsparcie przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji. Konferencję otworzyła wiceminister rozwoju, Joanna Emilewicz, przedstawiając założenia Polityki Nowej Szansy, której celem jest przeciwdziałanie upadłości i ułatwianie ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Projekt Early Warning to jeden z jej elementów.

O CZYM DYSKUTOWALIŚMY

Czym jest porażka z psychologicznego punktu widzenia i jak sobie z nią radzić mówił Paweł Fortuna, trener, coach, autor książek „Firma to ludzie” i „Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę”. O swoich doświadczeniach opowiadali przedsiębiorcy, którzy mają za sobą trudne sytuacje, ale udało im się przetrwać kryzys, odnaleźć w sobie siłę do dalszego działania i z sukcesem prowadzą dziś swoje firmy.

SIEĆ MENTORÓW

W przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych pomóc może wsparcie mentorów – doświadczonych przedsiębiorców, którzy przeżyli niejedną trudną sytuację i wyszli z niej obronną ręką. O tym jak cenna może być taka pomoc dyskutowali mentorzy i ich podopieczni podczas panelu, który prowadziliśmy. W projekcie Early Warning, będziemy, jako Fundacja Firmy Rodzinne, odpowiedzialni właśnie za zbudowanie wsparcia mentoringowego dla przedsiębiorców przeżywających kłopoty. Wierzymy, że wśród przedsiębiorców rodzinnych jest bardzo wiele osób czujących gotowość i potrzebę wewnętrzną dzielenia się swoim doświadczeniem prowadzenia firmy z innymi, którzy w danej chwili przeżywają kryzys i potrzebują pomocy. Liczymy na wzajemną solidarność i na to, że pomaganie rozwija nie tylko tych, którzy pomoc otrzymują, ale również tych, którzy ją dają. Fundacja przygotowała dla mentorów ścieżkę rozwoju, która pozwoli im doskonalić kompetencje mentorskie.

Małgorzata Mączyńska

Główny specjalista w Departamencie Rozwoju Kapitału Ludzkiego PARP

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.