Wiedza
12 grudnia 2023
Podsumowanie minionych wydarzeń (Magazyn FR jesień 2023)
Rada Programowa Firm Rodzinnych Gazety Prawnej
Na zaproszenie Dziennika Gazety Prawnej, Kasia Gierczak-Grupińska, weszła w skład powołanej przez redakcję Rady Programowej Firm Rodzinnych. Intencją powołania Rady jest to, aby zarówno na łamach gazety, jak i w portalach internetowych Infor PL ukazywało się więcej materiałów skierowanych właśnie do firm rodzinnych. Podczas spotkania Rady w czerwcu, jej przedstawiciele rozmawiali o znaczeniu firm rodzinnych, ich specyfice, problemach oraz największych wyzwaniach, wśród których wymieniali m.in. sukcesję. Powstał również projekt: „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”, w ramach którego najpierw odbyło się Kolegium podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, a później został przygotowany specjalny dodatek Gazety Prawnej, który ukazał się 25 października. Fundacja przygotowała do niego 3 artykuły dotyczące firm rodzinnych. Kasia Gierczak-Grupińska była również obecna na finałowej Gali akcji „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”, która odbyła się w Warszawie.
Forum Ekonomiczne w Karpaczu
W tym roku po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w Forum Ekonomicznym, które odbyło się w Karpaczu. Prezes Fundacji, Katarzyna Gierczak Grupińska, w panelu „Organizacje pozarządowe w natarciu. Dlaczego ciągle chcemy działać dla wspólnego dobra?” opowiedziała o tym, czy można przekuć model sukcesji z firmy rodzinnej na przekazanie następnemu pokoleniu organizacji pozarządowej. Poruszyła też temat jak zachęcić i wprowadzić następców do zarządzania NGO, podsumowując wypowiedź zdaniem „Ideę nie obchodzi kto ją wymyślił, ale kto ją nosi i to powinno być motto NGO’sów w temacie sukcesji”. Moderatorem panelu był Wojciech Dec – Prezes Zarządu Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP). W panelu udział wzięli także: Tárnok Balázs – Dyrektor Zarządzający Instytutu Badań nad Strategią Europejską z Węgier, Martyna Kowacka – naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, Teresa Pamuła – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Henadzi Starynchyk – Prezes D.A.R. z Białorusi oraz Karolina Dreszer – Prezes Zarządu Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Dni spędzone na Forum były dobrą okazją na budowanie więzi oraz poznanie zagadnień ze świata biznesu z wielu różnych perspektyw. Dziękujemy za merytoryczną dyskusję i do zobaczenia za rok!
Spotkanie mentorów
Mieliśmy niezwykłą przyjemność po raz kolejny spotkać się z naszymi mentorami. Część przyjechała do naszego biura w Poznaniu, z innymi widzieliśmy się online. Jak zwykle był to bardzo wartościowy czas, pełen inspirujących opowieści, które są esencją mentoringu. Dziękujemy, że byliście i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.
Przypominamy, że nasi mentorzy są gotowi, by pomagać przedsiębiorcom w kłopotach. Jeśli Wasza firma boryka się z trudnościami, nie czekajcie, tylko zgłoście się do nas: [email protected]
Warsztaty EWEMA
Za nami kolejne spotkanie z mentorami z całej Europy podczas warsztatów EWEMA. Tym razem omawialiśmy takie tematy jak: rozwiązywanie konfliktów, mediacje, własność intelektualna. Mieliśmy okazję wysłuchać nie tylko prezentacji ekspertów, ale również prawdziwych przypadków przedsiębiorców, którzy borykali się z różnymi problemami i skorzystali z pomocy mentorów. Dziękujemy wszystkim za obecność i niezwykle ciekawe dyskusje! Szczególne podziękowania kierujemy do naszych prelegentów: Magdaleny Prech, Dariusza Wasylkowskiego, Mortena Bøgenskjold, Berta Overlack. Cieszy nas również fakt, ze Polska po raz kolejny miała na tych warsztatach bardzo silną reprezentację mentorów. Jesteśmy przekonani, ze wiedza, którą zdobędą, ucząc się w międzynarodowym gronie, pozwoli im jeszcze skuteczniej pomagać przedsiębiorcom w kłopotach.
Kolejne warsztaty już w listopadzie, a tymczasem zachęcamy Was do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdziecie więcej informacji o projekcie.
Gala Forum Firm Rodzinnych w Poznaniu
Już po raz szósty redakcja magazynu Forbes we współpracy z Dun & Bradstreet Poland opracowała zestawienie najcenniejszych firm rodzinnych w Polsce. Laureatów rankingu zaprosiła na uroczyste Gale Forum Firm Rodzinnych Forbes 2023, podczas których są wręczane wyróżnienia. Na Gali w Poznaniu były Kasia Gierczak-Grupińska i Eleni Tzoka Stecka. Kasia tym razem nie tylko reprezentowała Fundację, ale przede wszystkim odebrała wyróżnienie dla swojej firmy rodzinnej GELG, która znalazła się w tym zestawieniu.
Konferencja SGH
Na zaproszenie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie objęliśmy patronatem organizowaną przez nią konferencję naukową „ESG- Zrównoważona transformacja gospodarki, samorządów i rynków finansowych – trendy, wyzwania i najlepsze praktyki”.
Drugiego dnia wydarzenia odbył się panel z naszym udziałem, w którym rozmawialiśmy o ESG jako ryzyku dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Dyskusję poprowadziła członkini Rady Programowej Fundacji Ewelina Kosińska, która reprezentowała Fundację na tej konferencji.
W panelu wzięli udział również: Monika Sacewicz, ApexNet, mentorka FFR; Dominika Bagińska-Chyłek, Łukasiewicz – ORGMASZ; Andrzej Hamryszczak, VCN i Karolina Opielewicz, Krajowa Izba Gospodarcza.
Na kolejnych stronach magazynu możecie przeczytać wnioski z tej dyskusji, a także dużo więcej w temacie ESG.
Spotkanie TRANSEO na Malcie
Na początku października Kasia Gierczak-Grupińska i Eleni Tzoka-Stecka odwiedziły Maltę, gdzie uczestniczyły w spotkaniu TRANSEO, międzynarodowego stowarzyszenia non-profit, które zrzesza ekspertów w dziedzinie transferów i przejęć małych i średnich przedsiębiorstw z Europy i nie tylko.
Oto krótkie podsumowanie tego wyjazdu, przygotowane przez Eleni.
Jak myślicie, ile ma lat właściciel firmy rodzinnej założonej w latach 90-tych?
60? 70? Jedno jest pewne – już najwyższy czas, by przekazać firmę w dobre ręce. Czasami jest to sukcesja, czasami sprzedaż. O tym dyskutowaliśmy z najbardziej doświadczonymi partnerami podczas Transeo Summit na Malcie. Dowiedziałyśmy się: jak przebiega sukcesja w firmach rodzinnych na Malcie i jak sprawić, by firma rodzinna zawsze była gotowa do sprzedaży. Poznałyśmy najlepszych mistrzów Mergers & Acquisitions z całej Europy. Zdobyłyśmy wiedzę z zakresu negocjacji respektującej różnice kulturowe wg modelu Hofstede. Poznałyśmy wspaniałych ludzi, hojnie dzielących się swoimi doświadczeniami. Zobaczyłyśmy jak piękna jest Malta i jakich ma wspaniałych mieszkańców. Mamy nadzieję dobrze wykorzystać ten pobyt w naszej pracy z firmami rodzinnymi, które bardzo potrzebują tej wiedzy.
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Rezyliencja w praktyce czyli przewodnik po dobrych praktykach mentoringu dla firm w trudnościach
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: