Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

20 sierpnia 2018

Przedsiębiorcom najlepiej pomagać w tandemie – Co dwie głowy to nie jedna.

Inicjatywa Early Warning Europe zakłada, że przedsiębiorcom w tarapatach należy pomagać poprzez wymianę doświadczeń i dawanie szansy na naukę na własnych błędach. Choć idea jest w swoim założeniu naturalnie prosta, to sam model przyjęty w ramach procesu mentorskiego nie jest jednowymiarowy.

W ramach prowadzonego przez Fundację Firmy Rodzinne działania Early Warning Europe, na podstawie ponad dekady doświadczeń zebranych w Danii, opracowano określony tryb udzielania wsparcia. Na procedurę składa się etap związany z diagnozą, którą zajmuje się konsultant odgrywający rolę osoby identyfikującej sedno problemu danego przedsiębiorcy, oraz etap doradczy, w którym do akcji wchodzi mentor lub ekspert. Taki duet gwarantuje lepszy efekt w ramach dostarczania pomocy przedsiębiorcom.

O powyższym modelu, w czasie Early Warning Europe Forum, opowiada Svend Roge, jeden z duńskich mentorów programu. Roge mówi, że w Danii, gdzie warunki gospodarcze są relatywnie korzystne, nawet 28% firm bankrutuje, mimo iż tak naprawdę w większości przypadków są to „historie biznesowe”, które można uratować. Upadanie firm prowadzi do likwidacji miejsc pracy, które można uratować poprzez zapewnienie pomocy mentorskiej przedsiębiorcom.

W programie EWE chodzi o połączenie i fuzję umiejętności dwuosobowego zespołu mentorskiego, który jest w stanie osiągnąć sporo więcej niż jedna osoba dzięki kombinacji wiedzy i doświadczeń z różnych dziedzin. Co więcej, diagnosta posiada wiedzę odpowiednią do tego, by dobrać mentora o umiejętnościach i doświadczeniu dokładnie dopasowanych do problemu. To z kolei przekłada się na „celność” i dokładność zapewnianego wsparcia.

Fundacja Firmy Rodzinne

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.