Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

14 listopada 2014

Przepisy na kawę i herbatę

Przepisy na kawę i herbatę

Herbata z suszonymi owocami

Doskonałymi dodatkami do czarnych herbat są suszone owoce. Najlepiej sprawdzą się tutaj m.in. głóg, żurawina oraz dzika róża. Już od dawna przygotowywało się z nich owocowe napary. Niekonwencjonalnym, a zarazem bardzo smacznym i aromatycznym połączeniem jest dodanie suszonych owoców do ulubionej czarnej herbaty i przyrządzenie tym samym własnej kompozycji smakowej. Idealnie nadają się do tego dwie herbaty marki LOYD – Ceylon Sense oraz English Blend. Obie aromatyczne, wyraźne w smaku, zawierające esencję herbacianą. Głóg, dzika róża i żurawina działają rozgrzewająco, a poza tym mają sporo witaminy C.  Przed dodaniem suszonych owoców do herbaty należy wymoczyć je w przegotowanej ciepłej wodzie – staną się dzięki temu miękkie. Smacznego!

Herbata z imbirem

W zimowe chłody szukamy różnych sposobów na rozgrzanie. Jednym z nich może być herbata. Dlatego przygotowując jesienno-zimową herbatę, warto sięgnąć po artykuły o właściwościach rozgrzewających. Jednym z nich jest imbir. Jego lekko piekący aromat doda napojowi charakteru i świetnie skomponuje się m.in. z miodem, którego warto użyć do słodzenia. Do przygotowania jednego kubka napoju wystarczą ok. dwa-trzy centymetry świeżego kłącza imbiru, który możemy pokroić w plastry lub zetrzeć na grubej tarce. Następnie – wraz z listami czarnej herbaty – zalewamy wrzątkiem.  Proponujemy użyć tutaj liściastych herbat marki LOYD – np. Yunnan, Assam lub Ceylon. Charakteryzuje je głęboki smak, wspaniały aromat i cudowny kolor. Zostawmy napar kilka minut pod przykryciem – dzięki temu wszystkie smaki doskonale się połączą. Osoby pragnące dodatkowo wzmocnić smak takiej herbaty mogą dodać do niej jeszcze szczypty cynamonu.

tea-557448_1280

Kawa po irlandzku i kawa z imbirem

Kawa po irlandzku: 1 łyżka cukru, 4 łyżki whisky, 2 łyżki bitej śmietany

Cukier przesmażyć – zrobić karmel, zalać whisky, wymieszać i przelać do filiżanek. Zalać gorącą, mocną kawą Mokate Premium Cafe i dobrze wymieszać. Przykryć bitą śmietaną.

Kawa z imbirem: 2 filiżanki kawy Mokate Cafe Premium, 2 łyżeczki miodu, 2-3 szczypty imbiru, mleko lub bita śmietana

Miód utrzeć z imbirem i zalać gorącą kawą. Podawać z bitą śmietaną lub mlekiem.

background-15994_1280

Śmietankowy przysmak cappuccino

Źródło: lakierowo.blogspot.com

Składniki:

Biszkopt:
5 jajek,
1 szklanka cukru,
1 szklanka mąki,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
2 łyżeczki cukru waniliowego,
szczypta soli

Krem budyniowy:
3 łyżki mąki,
2 łyżki skrobi ziemniaczanej,
0,5 l mleka,
4 łyżki Mokate cappuccino (dwie waniliowego, dwie czekoladowego),
6 łyżek cukru,
2 łyżki cukru waniliowego lub 1 opakowanie cukru wanilinowego,
250 g masła/margaryny palma,
5 żółtek

Bita śmietana:
1 l śmietanki 30%,
4 łyżki cukry pudru,
10g żelatyny, lub 4 opakowania śmietan-fixu

Przygotowanie:

Biszkopt:
Białka oddzielić od żółtek, następnie ubijać posolone białka do chwili osiągnięcia puszystej masy. Nie przerywając ubijania dodawać cukier kryształ oraz cukier waniliowy. Następnie dodawać pojedynczo żółtka i całość ubijać 15 minut. Do tak przygotowanej masy dodawać mąkę i proszek do pieczenia, całość delikatnie wymieszać.
Ciasto wylać na wysmarowanej tłuszczem formę. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 30 minut w temperaturze 180 stopni C (jeśli słabo rośnie włączcie termoobieg).

Krem budyniowy:
0,3 l mleka zagotować. Resztę mleka wymieszać z mąką, mąką ziemniaczaną, Cappuccino, cukrem oraz cukrem waniliowym. Do gotującego się mleka wlać przygotowaną mieszankę, energicznie zamieszać, podgrzewać stale mieszając do ponownego zagotowania. Budyń schłodzić, 250g masła utrzeć z 5 żółtkami i połączyć z zimnym budyniem. Masę budyniową wyłożyć na biszkopt i odstawić do lodówki.

Bita śmietana:
Ubić śmietankę na puszystą masę, pod koniec ubijania dodać cukier puder. Gdy śmietana uzyska odpowiednią konsystencję dodać śmietan-fix. Wyłożyć na wierzch ciasta i włożyć do lodówki. Przed podaniem posypać startą czekoladą.

Połączyć warstwy, wstawić do lokówki na minimum 12 godzin.

 

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.