Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

5 października 2016

Przyszłość Twojej firmy – przygotuj siebie i swoją firmę na zmiany

Przyszłość Twojej  firmy – przygotuj siebie i swoją firmę na zmiany

Zastanawiałeś się, kiedy chciałbyś ograniczyć swoje bieżące zaangażowanie w firmę? Co się z nią stanie, kiedy Ciebie zabraknie? Kto Cię zastąpi? Czy Twoje dzieci są zainteresowane sukcesją? Może już poszły swoją drogą i będą Ci wdzięczne za każdy inny prezent niż Twoja firma?

Może zatem powinieneś zastanowić się nad jej sprzedażą? Dzięki temu uzyskałbyś środki zarówno dla siebie, aby godnie żyć na zasłużonej emeryturze, jak też środki, którymi mógłbyś wspierać swoich najbliższych w realizacji planów na przyszłość. Ale… Czy wiesz ile Twoja firma jest warta? I dalej… Czy Twoja firma jest w ogóle gotowa na funkcjonowanie bez Ciebie? Czy może każdego dnia przed Twoim biurem stoi kolejka interesantów w oczekiwaniu na Twoje decyzje i podpisy? Czy firma działa według określonej strategii, planów rocznych? Czy zarządzając nią opierasz się tylko na swoim czuciu, na intuicji, czy też na twardych danych finansowych dostarczanych przez system kontrolingowy?

W życiu każdego przedsiębiorcy przychodzi taki moment, że musi odpowiedzieć sobie właśnie na tego typu pytania. Spojrzeć w przyszłość i pomyśleć, jak widzi w niej siebie, swoją rodzinę i firmę. Spojrzeć na swoje życie z perspektywy człowieka, który zasłużył na to, aby po ograniczeniu zaangażowania w działalność, bądź wycofaniu się z niej na trwałe, spełniać odstawiane do tej pory na boczny tor marzenia – swoje i swojej rodziny. Kluczem do udanej sukcesji jest niezwlekanie z tym momentem refleksji zbyt długo. Planowanie przyszłości i wdrożenie zaplanowanych rozwiązań powinno być potraktowane przez Ciebie priorytetowo, jako najważniejsze, strategiczne przedsięwzięcie. Koniec z tłumaczeniami, że czasu na myślenie o przyszłości w dłuższej perspektywie brakuje, ponieważ za dużo czasu zabierają sprawy bieżące. Doświadczenie życiowe pokazuje, że tych bieżących spraw nie będzie ubywać, a czasu na zaplanowanie swojej przyszłości już tak.

I to właśnie tej tematyce poświęcony jest cykl spotkań warsztatowych organizowanych przez firmę Grant Thornton i Fundację Firm Rodzinnych. W czasie tych spotkań postaramy się zwrócić uwagę właścicieli firm rodzinnych na problem sukcesji oraz skłonić ich do refleksji o przyszłości swojego biznesu w perspektywie najbliższych 5-10 lat z uwzględnieniem oczekiwań własnych i rodziny. Wskażemy potencjalne drogi wyjścia z biznesu oraz podpowiemy, jak przygotować swoją firmę do tych wszystkich zmian, tak aby przejść przez ten proces bezboleśnie.

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.