Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

7 lutego 2022

RESTART BSR- ekspercka rola FFR w międzynarodowych projektach wspierających przedsiębiorców w kryzysie

RESTART BSR- ekspercka rola FFR w międzynarodowych projektach wspierających przedsiębiorców w kryzysie

Przez ostatnie 2 lata Fundacja miała przyjemność aktywnie uczestniczyć w roli eksperta w działaniach ponadnarodowego projektu RESTART BSR w ramach programu Interreg Baltic Sea Region, którego partnerem wiodącym była Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca.

W projekcie wzięły udział, oprócz Polski, organizacje z Łotwy, Litwy, Estonii i Dani.

Inspiracją dla tego projektu było Early Warning Europe oraz nadchodząca Dyrektywa o Restrukturyzacji Zapobiegawczej, która wymaga, by we wszystkich krajach UE do lipca 2022 wdrożyć mechanizmy wczesnego ostrzegania i wsparcia dla firm w trudnościach.

Od samego początku mieliśmy okazje aktywnie brać udział w pracach projektowych. W Polsce zaprojektowaliśmy i przeprowadziliśmy 3 warsztaty z radą doradców projektowych, w skład której weszli przedsiębiorcy, reprezentanci środowisk biznesowych oraz organizacji publicznych wspierających przedsiębiorców. Wspólnie wypracowaliśmy rekomendacje dotyczące wsparcia przedsiębiorców w kryzysie oraz w sytuacji tzw. restartu.

Dzięki zaangażowaniu uczestników warsztatu, w gronie których znaleźli się zarówno mentorzy EWE jak np. Patryk Filipiak (nasz ekspert od prawa restrukturyzacyjnego) oraz konsultant EWE Maryla Adamska, jak i sami przedsiębiorcy, którzy skorzystali z pomocy w projekcie EWE, wypracowano konkretne rekomendacje dla instytucji publicznych, które zobowiązane są do zorganizowania takiego wsparcia zgodnie z Dyrektywą.

Nasz zespół przygotował 3 szczegółowe raporty z warsztatów, które stały się filarem powstałej na tej podstawie road mapy – swoistego przewodnika po procesie wsparcia dla firm w kryzysie, która została skonsultowana także ze wszystkimi interesariuszami.

Dodatkowo Fundacja przeszkoliła wszystkie organizacje zaangażowane w projekt z zakresu tworzenia i rozwijania sieci mentorów EWE, dzięki czemu mamy nadzieję, dorzucimy swój przysłowiowy „kamyczek” do budowy wolontariackiej sieci mentorów EWE na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Cieszymy się , że nasze projektowe ścieżki się przecięły, gdyż dzięki temu mogliśmy się zaangażować w tworzenie zbioru kolejnych narzędzi, które w przypadku projektu RESTART są związane z wprowadzeniem nie technologicznej innowacji w firmie. W sytuacji, w której przedsiębiorca wraca do gry w ramach restartu czyli podejmuje ponownie działalność, nie może powielać wcześniejszych błędów i popadać w te same schematy. Dlatego ważne jest by wymyślił swój biznes na nowo, robił pewne rzeczy inaczej i na nowo odkrył swego klienta. Pomogą mu w tym innowacyjne narzędzia oparte na metodzie Design Thinking pięknie i ciekawie opracowane w manualu dla przedsiębiorców.

Udało nam się połączyć ten projekt z działaniami EWE tak jak łączy się kropki w większy rysunek.

Zrobimy wszystko by te narzędzia powstały również w języku polskim i nie omieszkamy się nimi z wami podzielić.

Dziękujemy za zaufanie i współpracę polecając się na przyszłość.

Projekt: Restart BSR, www.restart-bsr.pl, Budżet projektu: 1.6 mln EURO, Partner wiodący: Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, Polska

Partnerzy projektu:

  • Design School Kolding – Dania,
  • Harju County Entrepreneurship and Development Consultancy – Estonia,
  • Vilnius Gediminas Technical University – Litwa
  • Latvian Technological Center Foundation – Łotwa
  • Ministry of Economy of Republic of Latvia – Łotwa

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!