Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

6 lutego 2018

Rodzinny biznes na Giełdzie

Rodzinny biznes na Giełdzie

Już co piąta spółka notowana na Giełdzie to firma rodzinna. I radzą sobie one często lepiej niż nierodzinna konkurencja – wynika z raportu Grant Thornton pod patronatem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundacji Firmy Rodzinne.

Firmy rodzinne to coraz ważniejszy segment polskiej gospodarki – mają coraz większy udział w PKB, coraz więcej eksportują oraz tworzą coraz więcej miejsc pracy. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem rośnie także ich znaczenie na polskim rynku kapitałowym. Jak pokazuje raport „Rodzinny biznes na Giełdzie”, spółki rodzinne coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje im rynek publiczny.

Według raportu, na koniec 2016 r. na GPW notowanych było łącznie 176 spółek, które spełniały przynajmniej jedną z czterech definicji przedsiębiorstwa rodzinnego. Spośród nich 82 to spółki notowane na Głównym Rynku GPW, a 94 – na rynku NewConnect.

W latach 2012-2016 zadebiutowało na GPW 77 spółek rodzinnych i grupa ta przez pięć lat w formie IPO i SPO pozyskała ok. 950 mln zł kapitału na rozwój. Co czwarty debiut na GPW we wspomnianych pięciu latach był przeprowadzony przez firmę rodzinną (łącznie odbyło się 307 debiutów). Oprócz tego, 22 spółki rodzinne wyemitowały na Catalyst obligacje korporacyjne o łącznej wartości ok. 2 mld zł.

Wyniki raportu pokazują też, że giełdowe spółki rodzinne to przedsiębiorstwa o dużej dynamice rozwoju. W badanym okresie przychody spółek rodzinnych notowanych na Głównym Rynku GPW wzrosły o 51,6 proc., a w tym samym czasie przychody pozostałych firm spadły o 6,9 proc. Dynamicznie rośnie również kapitalizacja firm rodzinnych na GPW. Na Głównym Rynku na koniec 2016 r. wyniosła ona 33,5 mld zł, co przekłada się na średni roczny wzrost na poziomie 26 proc. W przypadku pozostałych (nierodzinnych) wartość ta przekroczyła 327 mld zł, co dało średni roczny wzrost o 5,7proc.

Cały raport do przeczytania: Rodzinny biznes na Giełdzie

Prezentacja Fundacji, Firmy Rodzinne na europejskich giełdach

Rodzinność na giełdzie istotnym atutem dla inwestorów- informacja prasowa

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.