Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

7 lutego 2022

Rozwijaj z nami przyszłość marki Drzewko Firma Rodzinna

Rozwijaj z nami przyszłość marki Drzewko Firma Rodzinna

Fundacja Firmy Rodzinne (FFR) stworzona została w 2011 roku z potrzeby zaoferowania firmom rodzinnym przestrzeni do wzajemnej wymiany doświadczeń w ekskluzywnym gronie – właścicieli firm, ich rodzin oraz najbliższych współpracowników.

Pamiętacie skąd się wziął się znak „Drzewko” będący obecnie marką parasolową, używanej przez ponad 1000 firm, które chcą otwarcie i aktywnie komunikować swój rodzinny charakter?

Na warsztatach podczas spotkań mentoringowych ponad 10 lat temu rozmawialiśmy o tym, że to fantastyczne spotkać się z kimś, kto ma podobnie do nas i że dotyczą nas podobne wyzwania i wątpliwości i że razem zawsze raźniej, i że są miejsca w których jest trudniej niż u nas i że można się zapytać jak sobie poradzić i to dobrze! bo nie trzeba zawsze wiedzieć wszystko!

Właściciel, współwłaściciel firmy, normalnie w pracy zawodowej – która jest często nie tylko rolą zawodową a życiową – jest dość osamotniony.

Współpracownicy przychodzą po gotowe odpowiedzi na pytania:

… jak mamy w firmie coś zmienić?

…w jakie działania się angażować, a które odpuścić?

…czy wyciągnąć konsekwencje z błędów i jak to zrobić?

…a czasem jak odpuścić?

… czy z kimś się pożegnać?

…w jakim kierunku podążyć?

Na takie i na milion innych pytań musi odpowiedzieć właśnie szef, którym w polskich firmach rodzinnych jest najczęściej właściciel.

Ale nie zawsze to WIE! Bo nikt nie wie wszystkiego…

No bo niby skąd… ???

A na spotkaniach organizowanych przez naszą Fundację może rozmawiać i zapytać, jak to robią inni: jakie popełnili błędy, czego uniknąć, aby nie tracić czasu na sprawdzone gdzie indziej decyzje, które nie przyniosły powodzenia. W firmach i w życiu najcenniejszy jest czas jaki mamy – to jest jedyny deficytowy zasób – niestety nieodnawialny. I jeżeli nie skupimy się na wykorzystaniu naszego czasu najmądrzej jak to jest tylko możliwe stracimy nadchodzące szanse, a także na decyzje najlepsze w danym momencie, bo właśnie minął moment na ich podjęcie. Nie o to nam wszystkim chodzi. Dlatego warto spotykać się z osobami, które równie otwarcie i bez zbędnego pudru się z nami podzielą swoimi doświadczeniami i my sami możemy być o doświadczenie tych osób mądrzejsi. Ja sama jestem od ponad 2 lat w trudnym procesie sukcesyjnym w rodzinnej firmie przemysłowej i dzięki setkom podpowiedzi i sieci osób, które się dzielą, robię mniej pomyłek i wiem do kogo się zwrócić po pomoc, kiedy sama nie jestem pewna „co dalej”? Środowisko, które wspólnie stworzyliśmy w naszej rodzinnej organizacji jest niespotykanie życzliwe i pełne wiedzy z wszystkich obszarów jakie można sobie wyobrazić w biznesie i życiu. W naszej sieci mamy producentów właściwie ze wszystkich branż i firmy usługowe z prawie wszystkich dziedzin. Dobrze by było, abyśmy mogli wspólnie lepiej wykorzystać nasz potencjał…

Właśnie teraz pracujemy nad uruchomieniem potencjału jaki mamy w naszej bazie i będziemy je rozwijać zgodnie z Waszymi podpowiedziami.

Wszystkie Firmy Rodzinne, które chcą być naszymi Patronami i zaangażować się w rozwój tej idei będą w to włączone i zadecydują o wspólnej przyszłości.

Co do naszej marki „Drzewko Firma Rodzinna” – symbolu jaki powstał wówczas w 2011 r…

Na spotkaniach widzieliśmy swoje twarze i wiedzieliśmy, kto jest kto. Trzeba było jednak wymyślić symbol, który miałby pomóc nam odszukać swoje produkty na sklepowej półce lub w sieci.

Wspólnie z osobami, które wtedy dawno temu siedziały przy naszym stole, wybraliśmy drzewo z korzeniami – symbolizują one historię i dorobek założycieli, a korona – przyszłość i rozwój. Jedno bez drugiego nie przetrwa – dlatego każdy bez względu na narodowość tak dobrze rozumie ten symbol.

Firma rodzinna to wyjątkowa marka, która cieszy się zasłużonym zaufaniem. Dla odbiorców i konsumentów stanowi gwarancję stabilności, uczciwości i dbałości o najwyższą jakość dostarczanych produktów i usług.

Symbol Drzewka z napisem Firma Rodzinna można zauważyć na produktach, opakowaniach, siedzibach firm, budzi bardzo pozytywne skojarzenia u konsumentów i partnerów biznesowych, zachęca do zakupu, ponieważ stanowi symbol przynależności do grupy firm dumnych ze swojej rodzinności.

Znak łączący i identyfikujący firmy rodzinne „Drzewko Firma Rodzinna” jest zarejestrowany przez FFR i prawnie chronione w językach polskim i angielskim.

Jesteśmy dumni z tego, że w naszej „rodzinie drzewkowej” mamy ponad 1050 firm rodzinnych, które zatrudniają razem ponad 45 tysięcy osób i których łączne obroty to ponad 44,3 miliarda zł.

Wspólnie jesteśmy istotni nie tylko dla współczesnej gospodarki, ale również dla przyszłości, ponieważ dzięki upartości w działaniu i determinacji, mamy większą zdolność przetrwania trudnych czasów. Firmy rodzinnej tak łatwo się nie likwiduje czy nie sprzedaje, bo ona nosi nasze nazwisko, wieloletni dorobek oraz historię wcześniejszych wysiłków. Jest także pewnego rodzaju zobowiązaniem wobec pokoleń, które tworzyły firmę przed nami, i tych, którzy nas zastąpią. To wszystko powoduje, że mniej odczuwamy uciążliwości, braku czasu, szybko zapadającego wieczoru, realizujemy swoje marzenia po 12 godzin dziennie (lub czasem dłużej), nawet przez 7 dni w tygodniu – a to wszystko po to, aby mieć wpływ na rzeczywistość swoją i innych. Zmieniać Świat na ciut lepszy…

Największą przewagą firm rodzinnych i jednocześnie zobowiązaniem, jest zaufanie, jakim obdarzają je klienci – zarówno konsumenci, jak i nabywcy na rynku B2B. Moim zdaniem to zaufanie jest również kluczem w relacji z współpracownikami i społecznością lokalną. Ponieważ umawiamy się na współdziałanie wg wartości jakie razem kierują naszym życiem i ich wspólnie dotrzymujemy. Takiej gwarancji nie da się zapisać w kontrakcie, raz dane słowo powinno być dotrzymane pomimo wszelkich trudności.

Gra toczy się przecież o prestiż nazwiska. Żaden przedsiębiorca nie chce stracić dobrego imienia właściciela, interesariusze to często rozumieją i na starcie dają większe szanse produktom z firm rodzinnych. Tak wynika z IV edycji raportu „Polacy o firmach rodzinnych” wydanego przez Fundację Firmy Rodzinne.

W odpowiedzi na pytanie „Czy byłbyś́/byłabyś́ w stanie zapłacić́ więcej za produkt firmy rodzinnej niż̇ za porównywalny produkt, ale z firmy, która nie deklaruje swojej rodzinności i tradycji?” 37,4% Polaków odpowiada twierdząco, z czego najwięcej osób (70%) gotowych jest zapłacić nawet do 10% więcej! Takiej marży się nie robi przypadkiem, tylko ciężką pracą i odpowiedzialnością.

Przez 10 ostatnich lat społecznie promowaliśmy i opiekowaliśmy się wszystkimi którzy zgłaszali się po drzewko. Rodzina nam urosła i teraz, kiedy jest nas ponad 1.050 chcielibyśmy zaprosić Was do zaistnienia w roli Patronów marki Drzewko Firma Rodzinna. Patronem może być firma rodzinna, która ma obecnie Drzewko i wykorzystuje je w promowaniu swoich produktów i usług. Posiadanie statusu Patrona Marki będzie wiązało się z inwestycją, której kwota zostanie określona na początku 2022 i już teraz zapraszamy Was do zapisów wyrażających zainteresowanie dołączeniem tego grona. Obecnie pracujemy nad możliwościami jakie mamy obecnie jako organizacja Not For Profit i sprawdzamy co nam jest niezbędne, aby marka przynosiła nowe korzyści firmom, które mają do niej prawo i jak to zrobić, aby proponowane działania mogły się biznesowo uzasadnić i dalej rozwijać.

Patron otrzyma w ramach abonamentu:

  • Srebrne drzewko – „Na serce” J
  • Rozbudowane CI marki drzewko
  • Przewodnik po rodzinności – dedykowany poradnik obejmujący różne obszary zarządzania;
  • Dostęp do warsztatów i konferencji organizowanych przez Nas z 15-procentową zniżką
  • Specjalne wyróżnienie wśród innych Firm rodzinnych na stronie internetowej Fundacji jako Patron Marki
  • Profil z pełną informacją handlową swojej firmy wraz ze zdjęciami
  • Możliwość zamieszczenia krótkich ogłoszeń w newsletterach FFR
  • Możliwość sprawdzenia wybranych 5 firm z Polski rocznie w bazie wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet oraz co roku taki raport o sobie będziecie otrzymywać od nas (dotyczy to firm, które się znajdują w bazie Dun&Bradstreet
  • Głos we wspólnej debacie podczas nowych przedsięwzięć
  • Oraz inne korzyści, nad którymi właśnie pracujemy

Robimy to po to by pokazać Wam, że przeznaczając nieduże sumy można stać się inwestorem w świetną ideę, która fantastycznie się rozwija i tworzyć w wybornym towarzystwie coś dobrego razem dla wspólnego wykorzystania. Mamy nadzieję, że dla wielu z Was współtworzenie tego unikalnego w Polsce ruchu, będzie zupełnie nowym doświadczeniem. Chcemy też dać Wam realny wpływ na to, co robimy i w jakich kierunkach będzie rozwijała się marka Drzewko Firma Rodzinna a z nią cała Fundacja.

Jako organizacja mamy już spore doświadczenie we współpracy międzynarodowej i zawsze z nieustającym entuzjazmem mówimy o Was – naszej rodzinie „drzewkowej”. Mamy nadzieję, że wspólne przedsięwzięcie przyczyni się do tego, aby drzewko zawitało również do innych krajów i stało się marką bez granic.

Każdy z Was może zostać współtwórcą – Patronem Marki Drzewko.

Razem możemy zdziałać więcej i mądrzej – dobrze jest być kreatorem przyszłości w jaką wspólnie wierzymy i jaką razem projektujemy.

Dołącz do tej idei i zaangażuj się w rozwój marki jaką symbolizuje noszone przez Twoją Firmę Drzewko Firma Rodzinna! Wszyscy na tym skorzystają.

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!