Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

2 lutego 2023

Sukcesja to przekazanie firmy w dobre ręce- spotkanie mentoringowe w firmie Yes

Sukcesja to przekazanie firmy w dobre ręce- spotkanie mentoringowe w firmie Yes

1.grudnia spotkaliśmy się w wyjątkowym miejscu w samym sercu Poznania- w Galerii Yes, której właścicielką jest Magdalena Kwiatkiewcz. Odbyło się tam spotkanie mentoringowe, podczas którego rozmawialiśmy o niezwykle ważnym dla firm rodzinnych temacie- a mianowicie o sukcesji. Gospodarze spotkania, Magdalena oraz Michał Kwiatkiewiczowie opowiedzieli nam historię firmy Yes, którą założyli ponad 40 lat temu. A wszystko zaczęło się od młodzieńczej pasji, gdy jako studenci jeździli do pracy do Londynu, by sprzedawać biżuterię, którą Magdalena Kwiatkiewicz sama projektowała. I tak, gdy w 1981 roku wrócili do Polski, wiedzieli już, że chcą prowadzić własną firmę. Dołączył do nich jeszcze brat Magdaleny, Krzysztof Madelski.

Inspirująca historia powstania firmy była tylko początkiem do kolejnych opowieści. Głównym tematem naszego spotkania była bowiem sukcesja. Magdalena i Michał Kwiatkiewiczowie opowiedzieli nam jak ten proces wyglądał w firmie Yes. Można powiedzieć, że w ich przypadku nastąpiło dość klasyczne przekazanie sterów w ręce młodszego pokolenia. Ostatecznie jednak, po przeprowadzeniu kolejnych zmian, właścicielem firmy został syn Magdaleny i Krzysztofa Kwiatkiewiczów- Tomasz Kwiatkiewicz.

Nieco inną formę miała sukcesja w firmie Majsterpol, o której opowiedziała córka właścicieli, Ewelina Pisarczyk. W ich wypadku zapadła decyzja o sprzedaniu firmy, choć początkowo próbowano również zaangażować w przejęcie sterów młodsze pokolenie. Jak przyznała jednak Ewelina, z perspektywy czasu nikt w rodzinie nie żałuje decyzji o sprzedaży firmy.

Swoją historią podzielił się również z nami Marian Borkowski, właściciel firmy Fold. W jego przypadku proces sukcesji dopiero się rozpoczął. Jak sam przyznał, dzięki udziale w podobnym spotkaniu, podjął decyzję o jej rozpoczęciu, zdając sobie sprawę, że sukcesja to nie tylko przekazanie kluczy do firmy, ale proces, który potrwa kilka lat.

Podczas spotkania nie zabrakło oczywiście miejsca na dyskusje. Pozostali uczestnicy mieli różne przemyślenia, które często były wynikiem ich własnego doświadczenia z sukcesją. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że sukcesja w każdej firmie może wyglądać inaczej, ale najważniejsza jest świadomość, że trzeba o niej pomyśleć dużo wcześniej, a nie wtedy gdy z przyczyn losowych będzie już nieunikniona.

W 2023 roku zamierzamy kontynuować serię spotkań mentoringowych w firmach rodzinnych. Już dzisiaj Was na nie serdecznie zapraszamy. O szczegółach będziemy Was informowali na bieżąco.

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.