Wiedza
15 września 2021
Tajemniczy Nowy Ład – potencjalne ryzyko i korzyści
Racjonalnie o Nowym Ładzie. Potencjalne ryzyka i korzyści.
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do zapoznania się z opinią ekspertów prawnych i podatkowych z Kancelarii Filipiak Babicz Legal, w gorącym w ostatnich tygodniach temacie związanym z Nowym Ładem. W materiale omawiane są możliwe ryzyka i potencjalne korzyści wynikające z zapowiadanego programu zmian, m.in. związane ze strukturyzacją firm z wykorzystaniem spółek zagranicznych, potencjalny wpływ nadchodzących zmian na sferę podatkową oraz tę związaną z formami zatrudnienia.
Serdecznie zapraszamy!
Mateusz Brodnicki – radca prawny, partner zarządzający.
Mateusz Kamiński – doradca podatkowy.
Racjonalnie o Nowym Ładzie
Polski Ład spotkał się ze skrajnymi, zazwyczaj negatywnymi opiniami świata biznesu, ekonomistów i prawników. Staramy się spojrzeć obiektywnie i racjonalnie na te propozycje i ocenić je pod kątem ryzyka oraz potencjalnych korzyści jakie, możliwe, że ze sobą niosą. Na tyle, na ile to możliwe bez treści ostatecznych przepisów ustawowych.
Dziś Polski Ład to tylko propozycja, która może nie zostać zrealizowana w zakresie, jaki pojawił się na podczas prezentacji. Z pewnością jednak już teraz zastanawiacie się Państwo jak te propozycje wpłyną na Państwa firmy i gdzie oraz jakich rozwiązań szukać?
Polski Ład wystraszył przedsiębiorców. Biznes obawia się dziś nowych obciążeń podatkowych i trudno się dziwić. Jak się do tego przygotować? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Czechy, Słowacja, Estonia, Cypr? Parę słów o podatkach
„Firma w Czechach” – te słowa – hasła rozgrzały niedawno do czerwoności wyszukiwarkę google. Codziennie dostajemy wiele telefonów od klientów, którzy już teraz poważnie rozważają przeniesienie biznesu za granicę. Ma to być sposób na większą stabilizację prawną i przewidywalne, niskie koszty prowadzenia działalności oraz atrakcyjne koszty związane z zatrudnieniem pracowników.
Nie dziwi nas taki kierunek poszukiwań. Jednakże, o ile jest to operacja wykonalna, to jednocześnie obwarowana licznymi ograniczeniami. W praktyce przedsiębiorcy, którzy mogą taki scenariusz realnie rozważać, powinni go dokładnie przeanalizować w kontekście własnej sytuacji i własnego biznesu.
Jakie ryzyka powinni Państwo wziąć pod uwagę? Jak wygląda bilans korzyści i ewentualnych strat? Informacje w tym zakresie znajdziecie Państwo w linku poniżej.
Cypr, Malta, Estonia.
Alternatywą dla Czech bywają raje podatkowe: Cypr, Malta, Estonia.
Kilkukrotnie mieliśmy już falę „emigracji polskich firm”, które w początkowym etapie odnotowywały korzyści, by później zwiększyć ryzyko prowadzenia firmy w takim modelu (szczególnie w wyniku działań organów skarbowych, które bronią się przed taką emigracją). Odwrócenie zaś takich działań stawało się dużym wyzwaniem. Rozwiniemy dla Państwa ten temat w najbliższym felietonie.
Każda z takich destynacji wymaga jednocześnie weryfikacji pod kątem polskiego tzw. exit tax.
Z kolei zarówno Polski Ład, jak również wcześniejsze zmiany podatkowe wprowadzają w Polsce szereg udogodnień podatkowych dla biznesu – często jednak nieznanych i niestosowanych przez przedsiębiorców, mimo ich niezaprzeczalnych korzyści.
Sam Polski Ład zapowiada takie rozwiązania jak ulga na Venture Capital, Fundacje Rodzinne, podatkowe wsparcie konsolidacji, czy wprowadzenie korzystnych warunków do połączenia sił między biznesami, które poszukują kapitału z tymi, którzy będą chcieli go lokować w rokujące przedsiębiorstwa.
Już od jakiegoś czasu można w Polsce korzystać z ulgi na działalność B+R, IP BOX, Polskiej Strefy Inwestycji czy podatku estońskiego (obecnie jest to rozwiązanie mało funkcjonalne, zapowiedziano jednak w nim zmiany).
Nasze rekomendacje dla biznesu.
Obserwujmy. Już teraz aktywnie stwórzmy indywidualne scenariusze działań w oparciu o dostępną wiedzę i kolejne doniesienia. Dziś biznes wyraża niepokój i widzi duże ryzyka wynikające z Polskiego Ładu. Niektóre niekorzystne scenariusze zapewne się ziszczą, inne być może nie. Pamiętajmy jednak, że na każdej zmianie i za każdym razem korzystają głównie Ci, którzy są do niej jak najwcześniej i jak najlepiej przygotowani.
Zachęcamy do rozmowy z nami o wszelkich aspektach nowych przepisów i o tym, co to dla Państwa będzie oznaczać? Jak się do tego przygotować, zabezpieczając maksymalnie własny biznes i jak wykorzystać zmiany, aby rozwijać firmę?
Szacujmy ryzyka. Popularne w mediach rozwiązania, np. związane z wykorzystaniem spółek zagranicznych to niestety najczęściej rozwiązania albo za proste, albo krótkoterminowe, albo bardzo ryzykowne. A właściwie nigdy nie do zastosowania bez indywidualnej analizy konkretnego biznesu i konkretnego przedsiębiorcy. Nie ma rozwiązań pasujących do każdej firmy, one zawsze powinny być dostosowane do konkretnego przypadku. Mądrze zarządzajmy ryzykiem.
Rozmawiajmy o bezpiecznych rozwiązaniach.
Wspólnie z zespołem Filipiak Babicz Legal trzymamy rękę na pulsie. Doradzamy klientom bezpieczne i zgodne z prawem rozwiązania. Strukturyzujemy firmy, by zmniejszyć koszty prowadzenia działalności i niwelować ryzyka dla osób zarządzających.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Mateusz Brodnicki, tel. +48 502 475 770
Mateusz Kamiński, tel. +48 782 441 281
Więcej informacji w linkach poniżej:
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
- Zaufanie w firmach rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: