Wiedza
21 września 2018
Wyzwanie Mentora
W ramach działania Early Warning Europe osoby, które w przeszłości musiały poradzić sobie z biznesowymi przeszkodami obecnie doradzają przedsiębiorcom, znajdującym się w kłopotach. Krzysztof Kasperuk jest jednym z mentorów i opowiada nam o wyzwaniach, z jakimi spotykają się w pracy osoby, które próbują pomagać innym.
Pierwszym pytaniem, jakie zwykle zadaje sobie mentor, to myśl, „czy jestem w stanie komuś pomóc”. Jeżeli odpowiedź tutaj jest pozytywna, można iść dalej, i próbować odpowiednio diagnozować i sugerować rozwiązania pojawiających się problemów. Mimo chęci pomocy, często problemy nie są do końca określone, a co za tym idzie, sama diagnoza i dogłębne ich zbadanie stanowią istotny element pracy mentora, nawet po wstępnej identyfikacji, jakiej dokonuje diagnosta.
Jest w tym procesie również strona „ludzka”, o której pośrednio wspomina Krzysztof: chodzi tu, najzwyczajniej w świecie, o wzajemne poznanie się. Mimo, iż spotkanie nieznających się ludzi może tworzyć pewien dyskomfort, obie strony dialogu, dzięki wzajemnej otwartości powinny odnaleźć nić porozumienia. Kluczowym elementem w tym procesie jest zmierzenie się z wyzwaniem bycia w nowej sytuacji.
„Chciałbyś jak najlepiej, jak najszybciej, w ogóle sam sobie nie dowierzasz, ale nie wiesz co Cię czeka. (…) Z tej perspektywy, zarówno mentee, jak i mentor mają przed sobą pewne wyzwanie” – mówi Krzysztof Kasperuk.
Zadaniem Mentora jest tu niejako, najpierw stworzenie i zdefiniowanie tego wyzwania, a następnie sprostanie mu wraz z osobą, której się pomaga. Jak przebiegało to w przypadku Pani Elżbiety, będącej podopieczną Krzysztofa – obejrzyj rozmowę w całości:
Rozmowa z Panią Elą o procesie współpracy z mentorem do obejrzenia tutaj:
Fundacja Firmy Rodzinne
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Rezyliencja w praktyce czyli przewodnik po dobrych praktykach mentoringu dla firm w trudnościach
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: