Wiedza
4 stycznia 2018
Z czego jutro?
Jutro jest wtedy, gdy jest wolność. W systemach, w których nie było wolności, ludzie żyli z dnia na dzień i nie myśleli o przyszłości.
Dla „gospodarki jutra” najważniejsza jest wolność wsparta dobrym rządzeniem z formuły Tomasza Jeffersona. Wypowiedział ją obejmując urząd pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Stwierdził, że „Rząd mądry i oszczędny, który nie pozwoli ludziom krzywdzić się wzajemnie, który pozostawi im swobodę rozwoju gospodarczego i doskonalenia się, który nie odbierze pracującym od ust chleba zapracowanego przez nich – oto definicja dobrego rządu, którego nam trzeba, by szczęście było pełne”. Zastosowana w życiu formuła sprawdza się od stuleci do tej pory. Sprawia, że miliony ludzi próbują dostać się do Ameryki – współczesnej wersji Atlantydy, gdzie nieustannie tworzą różnorodne i konkurujące „gospodarki jutra” w obszarze jednego tylko państwa.
Szanse i możliwości polskiego społeczeństwa, ponad dwa stulecia po wypowiedzeniu tej wypróbowanej formuły, są podobne jak amerykańskiego. Samo odzyskanie i celebrowanie niepodległości nie da nam przyszłości. III RP jest doświadczeniem mocno rozczarowującym zwłaszcza młode pokolenie. Obecna Rzeczpospolita jawi się im jako państwo, które odbiera szanse na normalne życie, a ostatnia nadzieja upatrywana do niedawna w Unii Europejskiej, rozpada się jak domek z kart. Miarą niewydolności III RP jako państwa, a nie gospodarki, jest nieustająca emigracja. Polacy emigrują przez nieefektywny system instytucjonalno-prawny, który hamuje rozwój gospodarczy i społeczny dobrostan. Jego biurokratyczne regulacje jak rak atakują kolejne obszary gospodarki i życia obywateli. Sprawiają, że energia milionów Polaków jest w niezrozumiały i niemoralny sposób marnotrawiona. Na drodze wzbierającej rzeki narodowego dobrobytu stanął niczym Chiński Mur chory system. „Chroni” Polskę i jej obywateli przed płynącym obok, w zasięgu ręki, strumieniem bogactwa. Nie pozwala z niego normalnie skorzystać, tak jak to mogą robić inne nacje. Nasz kraj ma historyczną szansę na cywilizacyjny rozwój, którego źródłem jest przede wszystkim energia i praca własnych obywateli. Żadne dotacje i tzw. pomoc nie mogą być trwałym źródłem bogactwa narodowego a tym bardziej gwarancji jego normalnego rozwoju.
O sytuacji i losie przedsiębiorstwa w dzisiejszej Polsce nie decyduje mechanizm rynkowy. Urzędnik za przyzwoleniem polityków zastąpił rynek z przedsiębiorcami. Jednoosobowo, arbitralną decyzją, wykorzystując represyjność zmieniających się przepisów podatkowych, doprowadził nie jedno przedsiębiorstwo do bankructwa.
Bez wolności nie będzie niepodległości. Bez wolności gospodarczej nie będzie gospodarki jutra. Gospodarka przyszłości będzie taka jak poziom wolności ekonomicznej. Jeżeli będzie cały czas ograniczany to symbolem gospodarki jutra, tak jak dziś „innowacyjności”, będzie kolejna montownia pralek.
Wolność to przyszłość, o którą trzeba walczyć już dziś.
Andrzej Sadowski
Prezydent i założyciel Centrum im. Adama Smitha
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
- Zaufanie w firmach rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: