Wiedza
26 kwietnia 2016
Ze stresem obchodź się uważnie
Czy w codziennym zabieganiu i pośpiechu możliwe jest osiągnięcie spokoju? Głowę zaprzątają nam kredyty i kolejne cele zawodowe, czas zabiera praca po kilkanaście godzin na dobę, wychowanie dzieci, kursy dokształcające, ciągłe podróże służbowe, korki, wielkomiejski zgiełk.
Żyjemy w czasach ciągłych zmian, co może rodzić niepewność i stres. Stres, mimo, że może być powodowany zewnętrznymi okolicznościami, w dużej mierze zależy od nas. Można powiedzieć, że liczy się nie tyle stresująca sytuacja, ale to, jak sobie z nią radzimy.
Istnieje wiele metod pomagających redukować stres. Jedną z nich jest uważność (ang. Mindfulness). To prosta i skuteczna metoda, którą może stosować każdy z nas w każdym momencie swojego życia.
Uważność to trening umysłu oparty na ćwiczeniach oddechowych, medytacjach, pracy z myślami, ciałem i emocjami. To nauka skupiania uwagi na aktualnym doświadczeniu i pełna świadomość chwili. Rozwijanie uważności daje wiele mierzalnych i udowodnionych naukowo korzyści takich jak: redukcja stresu, poczucie relaksu, lepsze radzenie sobie z emocjami, poprawa samopoczucia, odprężenie, wzrost energii, lepsza koncentracja i kreatywność.
Najbardziej popularnym treningiem opartym na uważności jest MBSR (ang. Mindfulness Based Stress Reduction) czyli program redukcji stresu oparty na uważności. Jego skuteczność doceniana jest na całym świecie i stosowany jest on zarówno w biznesie, jak i w edukacji czy w służbie zdrowia.
Warto się zainteresować tematem uważności i dzięki niej wprowadzić więcej spokoju, radości i równowagi do swojego życia. Można zacząć od lektury „ODstresOWNIKA. Małej Księgi Spokoju”, książki napisanej przez Joannę Nogaj – psychologa i trenera uważności i MBSR, w której zawarto mnóstwo porad i inspiracji pomagających żyć uważniej.
Joanna Nogaj
autorka książki „Mała księga spokoju - Odstresownik”
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
- Zaufanie w firmach rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: