Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

26 kwietnia 2016

Ze stresem obchodź się uważnie

Ze stresem obchodź się uważnie

Czy w codziennym zabieganiu i pośpiechu możliwe jest osiągnięcie spokoju? Głowę zaprzątają nam kredyty i kolejne cele zawodowe, czas zabiera praca po kilkanaście godzin na dobę, wychowanie dzieci, kursy dokształcające, ciągłe podróże służbowe, korki, wielkomiejski zgiełk.

Żyjemy w czasach ciągłych zmian, co może rodzić niepewność i stres. Stres, mimo, że może być powodowany zewnętrznymi okolicznościami, w dużej mierze zależy od nas. Można powiedzieć, że liczy się nie tyle stresująca sytuacja, ale to, jak sobie z nią radzimy.

Istnieje wiele metod pomagających redukować stres. Jedną z nich jest uważność (ang. Mindfulness). To prosta i skuteczna metoda, którą może stosować każdy z nas w każdym momencie swojego życia.

Uważność to trening umysłu oparty na ćwiczeniach oddechowych, medytacjach, pracy z myślami, ciałem i emocjami. To nauka skupiania uwagi na aktualnym doświadczeniu i pełna świadomość chwili. Rozwijanie uważności daje wiele mierzalnych i udowodnionych naukowo korzyści takich jak: redukcja stresu, poczucie relaksu, lepsze radzenie sobie z emocjami, poprawa samopoczucia, odprężenie, wzrost energii, lepsza koncentracja i kreatywność.

Najbardziej popularnym treningiem opartym na uważności jest MBSR (ang. Mindfulness Based Stress Reduction) czyli program redukcji stresu oparty na uważności. Jego skuteczność doceniana jest na całym świecie i stosowany jest on zarówno w biznesie, jak i w edukacji czy w służbie zdrowia.

Warto się zainteresować tematem uważności i dzięki niej wprowadzić więcej spokoju, radości i równowagi do swojego życia. Można zacząć od lektury „ODstresOWNIKA. Małej Księgi Spokoju”, książki napisanej przez Joannę Nogaj – psychologa i trenera uważności i MBSR, w której zawarto mnóstwo porad i inspiracji pomagających żyć uważniej.

Joanna Nogaj

autorka książki „Mała księga spokoju - Odstresownik”

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.