Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

15 grudnia 2014

Bank Gutmann funduje nagrodę dla firm rodzinnych

Bank Gutmann funduje nagrodę dla firm rodzinnych

Podczas odbywającego się w Wiedniu wydarzenia „Family Business Owners Day“ Bank Gutmann zaprezentował nową nagrodę: „The Bank Gutmann Award for the Most Outstanding Family Business in CEE“ (Nagroda Banku Gutmann dla najbardziej wyróżniającego się biznesu w Europie Środkowej i Wschodniej).

 

Nagroda będzie przyznawana firmom, które mają swoje siedziby na Węgrzech, w Czechach, Bułgarii, Rumunii, Polsce i na Ukrainie. Pierwsza gala wręczenia nagród została zaplanowana na jesień przyszłego roku. Fundator nagrody – Bank Gutmann, który sam jest w posiadaniu rodziny, wyspecjalizował się w opiece nad firmami rodzinnymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas „Family Business Owners Day“ (Dzień właścicieli rodzinnych biznesów), którego głównym tematem było przezwyciężeni przepaści pokoleniowej, 65 firm rodzinnych z sześciu krajów regionu dyskutowało na zaproszenie banku Gutmann o kwestiach dotyczących następców oraz o komunikacji pomiędzy pokoleniami.

   Fundacja Firmy Rodzinne                                         

Inaczej niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie firmy takie istnieją już od kilku pokoleń, w w Europie Środkowej i Wschodniej w ciągu nadchodzących pięciu do dziesięciu lat nastąpi pierwsza wymiana pokoleń w firmach rodzinnych.

W ramach naszej działalności stwierdziliśmy, że w firmach rodzinnych tylko w niewielkim stopniu mamy do czynienia z know-how dotyczącym następców – mówi Alexander Kahane, prezes banku Gutmann.  – Dlatego firmy są otwarte na modele najlepszych praktyk oraz na wzajemną wymianę doświadczeń. Jako bank, który sam jest dobrze prosperującą firmą rodzinną, możemy utożsamiać się z tą wymagającą grupą, a dzięki specjalnemu programowi możemy ich wspierać w prowadzonych przez nich interesach – mówi Kahane.

Z inicjatywy i przy wsparciu austriackiego banku utworzone zostały na Węgrzech i w Rumunii oddziały biura Family Business Owners (FBO). Poza tym bank wspiera także gałęzie Family Business Network (FBN) w Europie Środkowej i Wschodniej.

Po raz pierwszy sprawę FBO poruszono podczas badań przeprowadzonych w ubiegłym roku. Na ich podstawie powstał program warsztatów i wykładów dla FBOs, który został już zrealizowany w pięciu krajach regionu. Dzięki nowemu programowi „The Bank Gutmann Award for the Most Outstanding Family Business in CEE“ firma z tradycjami chce podkreślić znaczenie firm rodzinnych.

 Gutmann Award nagradza projekty wykorzystujące najlepszą praktykę i podkreśla w ten sposób kryteria sukcesu najlepszych firm rodzinnych – mówi Gordian F. Gudenus, partner banku Gutmann, który jest odpowiedzialny za serwis Family Business Owners. – Zdobywcy nagrody będą mogli służyć za wzór dla innych firm z regionu.

We współpracy z IESE Business School w Barcelonie poddane analizie będą firmy rodzinne w wymienionych krajach, a następnie wyłonieni kandydaci stosujący najlepsze praktyki.

W ramach nagrody „Bank Gutmann Award“ w sumie zostanie rozdanych 11 wyróżnień: dla zwycięzcy w punktacji ogólnej regionu Europy Środowo-Wschodniej, dla zwycięzców krajowych na Węgrzech, w Czechach, Bułgarii, Rumunii, Polsce i na Ukrainie oraz dla zwycięzców w czterech kategoriach specjalnych. Pierwsi zwycięzcy zostaną wyłonieni przez Bank Gutmann podczas „Family Business Owners Day“ jesienią 2015. Wybitne jury kierowane jest przez Johna A. Daviesa, kierownika Instytutu Rodziny w Biznesie (Faculty Chair of Families in Business) na Harvard Business School.

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.