Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

15 listopada 2018

Czas niezbędny na wewnętrzne przepracowanie porażki

W ramach inicjatywy Early Warning Europe mieliśmy okazję, by porozmawiać z Sylwią Cantillana Valencia. Sylwia jest jedną z osób od dawna współpracujących z Fundacją Firmy Rodzinne. Aktualnie pomaga nam jako prowadząca warsztaty i szkolenia dla mentorów EWE. Opowiedziała nam o czasie, który wszystkie osoby doświadczające porażek potrzebują na ich przepracowanie. Nie chodzi tu wyłącznie o przedsiębiorców, dlatego z porad zawartych w tym wywiadzie może i powinien skorzystać każdy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że porażki nie są sobie równe. Każdy przypadek należy poddawać indywidualnej, odrębnej diagnozie. Zazwyczaj porażki, które odnosimy po osiągnięciu dużych sukcesów bolą najbardziej. Ta kwestia również musi mieć wpływ na plan wdrażanych działań pomocowych.

Sylwia Cantillana Valencia mówi także o czasie, jakiego potrzebujemy do tego, by „pozbierać się” po porażce. Rany nie goją się natychmiast. Potrzebujemy więc zwykle dłuższą chwilę zanim, będziemy w stanie wyłączyć element emocjonalny z myślenia o naszym niepowodzeniu. Dopiero po tym można ułożyć sobie w głowie wnioski na przyszłość.

Im boleśniejsza porażka, tym więcej czasu na uporządkowanie myśli potrzeba. Sylwia proces porównuje do tradycji osadzonej w polskiej kulturze i związanej z żałobą po stracie. W ramach tego zwyczaju ludzie przeżywali stratę przez okres przynajmniej roku – i w związku z porażkami czas odgrywa analogiczną rolę, pozwala na uporządkowanie naszego spojrzenia na przeszłość.

Istotna jest tu również presja otoczenia – zazwyczaj pod wpływem takiego nacisku chcemy pozbyć się złych odczuć natychmiast. Świat jednak wcale tak nie działa. Podobnie, jak potrzeba czasu by lekarstwa zwalczyły chorobę, której to metafory używa w odniesieniu do porażek nasza rozmówczyni, tak samo czas wymagany jest do przepracowania kłopotów jakich doświadczyliśmy.

Z drugiej strony – choć to z sukcesami kojarzymy zyski, porażki również mogą nieść ze sobą pewną wartość dodaną. Tak samo, za każdym sukcesem, poza benefitami, często idą straty. Przepracowując porażki we własnym zakresie należy o tym pamiętać.

Fundacja Firmy Rodzinne

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!