Wiedza
27 lipca 2020
Koronawirus nas nie zatrzymał!
Jeszcze pod koniec lutego spotkaliśmy się w biurze Fundacji, by planować trzecią edycję Kongresu Pokoleń. Nie przypuszczaliśmy, że kilka tygodni później zostaniemy zmuszeni do pracy zdalnej a „bezpośredni” kontakt między nami będzie możliwy jedynie przez komunikatory internetowe.
Szybko przywykliśmy jednak do nowej rzeczywistości i działaliśmy na tyle, na ile pozwalały nam warunki. Dodatkową motywacją były dla nas docierające coraz liczniej głosy przedsiębiorców, zaniepokojonych sytuacją i niepewnych jutra. Nie mogliśmy i nie chcieliśmy być na nie obojętni, dlatego podjęliśmy liczne działania, które miały wspierać właścicieli firm i ich pracowników.
Po prawie trzech miesiącach wróciliśmy do biura i dzisiaj znów możemy siedzieć przy jednym stole- oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości, i planować przyszłość.
Zobaczcie czym zajmowaliśmy się w ostatnich miesiącach i co robimy teraz.
Diagnoza sytuacji
Zaczęliśmy od tego, by poznać odczucia przedsiębiorców dotyczące koronakryzysu. Z pomocą Roberta Kowalskiego przygotowaliśmy ankietę, której celem było zbadanie nastrojów, jakie panują w środowisku, ale przede wszystkim wskazanie kierunków dla zapowiadanej rządowej pomocy. Na naszą prośbę, w ciągu kilku godzin odpowiedzi udzieliło aż 911 właścicieli firm. Wyniki ankiety przekazaliśmy do Ministerstwa Rozwoju, by rządzący poznali potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców. Więcej o wynikach tego badania przeczytacie na kolejnych stronach biuletynu.
Czerwony dyżur Mentorów EWE
Korzystając z sieci ponad 100 mentorów, którą budowaliśmy przez ostatnie 3 lata w czasie trwania projektu Early Warning Europe, uruchomiliśmy Czerwony Dyżur Mentorów EWE. Wiedzieliśmy, że w tak trudnym czasie pomoc innego przedsiębiorcy lub eksperta będzie niezbędna, by przetrwać. Na nasz apel odpowiedziało ponad 40 mentorów, którzy zaoferowali swój czas i wiedzę, by pomóc innym w ramach Czerwonego Dyżuru Mentorów EWE.
Webinary
Z pomocą zaprzyjaźnionych kancelarii: Kancelarii Wardyński i Wspólnicy oraz Kancelarii FilipiakBabicz zorganizowaliśmy webinary, podczas których eksperci wyjaśniali jak skorzystać z pakietów pomocy oferowanych przez rząd na czas pandemii. Było to o tyle ważne, że co jakiś czas pojawiały się nowe wersje Tarczy Antykryzysowej, a nie wszystkie znajdujące się w niej zapisy były dla przedsiębiorców zrozumiałe. Z tego miejsca raz jeszcze dziękujemy obu kancelariom za pomoc w tym temacie.
EWE na Słowenii
Na początku kwietnia mieliśmy być na konferencji w Słowenii, by opowiedzieć o doświadczeniach z projektu Early Warning Europe. Pandemia pokrzyżowała nam te plany, jednak na początku czerwca konferencja odbyła się w formie online. Wzięliśmy w niej udział razem z naszą mentorką, Eweliną Pisarczyk. Cieszymy się, że nasza wiedza może być przydatna dla innych państw, które będą pomagały przedsiębiorcom w kłopotach w ramach tzw. drugiej fali.
RescEWE
Przez 3 lata realizowaliśmy projekt Early Warning Europe, w którym pomagaliśmy firmom w kłopotach. Teraz jesteśmy zaangażowani w wyjątkowy projekt badawczy: RescEWE, w wyniku którego powstaną materiały i narzędzia edukacyjne, które będą wspierać i rozwijać kompetencje związane z odpornością firm na kryzys. Temat jest bardzo ważny i aktualny. Na podstawie badania powstanie oferta edukacyjna, oparta o praktyczne doświadczenia, którą upowszechnimy bezpłatnie wszystkim organizacjom w krajach EU. Projekt RescEWE jest realizowany w ramach programu Erasmus+ i jest poniekąd komplementarny do projektu Early Warning Europe. Oprócz Polski biorą w nim udział: Grecja, Hiszpania, Finlandia oraz Dania. Polska jest odpowiedzialna za przeprowadzenie badania wśród firm rodzinnych z sektora MŚP. Część z was zapewne miała już okazję wziąć udział w tym badaniu- rozmawiając z nasza Beatą, która do was telefonuje, albo samemu wypełniając ankietę przygotowaną przez zespół projektu. Z tego miejsca bardzo Wam za to dziękujemy! Pamiętajcie, że będziecie mieli istotny wpływ na ostateczny kształt materiałów edukacyjnych i narzędzi, które powstaną, by pomagać obecnym i przyszłym przedsiębiorcom. Jesteśmy bardzo dumni, że głos firm rodzinnych w tym temacie będzie usłyszany.
Mastermind
Korzystając z możliwości spotkań online zaproponowaliśmy przedsiębiorcom pracę w formule mastermindów. Pewnie zastanawiacie się teraz co to właściwie jest ten Mastermind. Otóż Mastermind to grupa kilku osób (zazwyczaj 3 – 5), które wzajemnie się wspierają w drodze do osiągnięcia jakiegoś celu. Wsparcie to polega na wymianie doświadczeń, wiedzy i pomysłów. Idee mastermindów przybliżyła nam Ania Dyl, z którą mieliśmy przyjemność pracować w projekcie EWE, gdzie Ania była konsultantką.
W ramach Fundacji powstały już dwie grupy mastermindowe, które pracują nad wspólnie określonymi celami. Jeśli Wy też jesteście zainteresowani taką formułą pracy, dajcie znać- z przyjemnością stworzymy kolejne.
Sukcesja
Sukcesja to dla firm rodzinnych temat trudny, ale jednocześnie nieunikniony. Nie warto więc odkładać myślenia o niej na później. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt „Sukcesja z sukcesem”, który ma na celu zaprojektowanie procesu sukcesji, tak by wiedzieć w jakim miejscu znajduje się firma i jakie kroki powinna podjąć, by przetrwać. Zespołem sukcesyjnym w ramach projektu kieruje Renata Muszyńska- mentorka i konsultantka EWE, z którą mieliśmy okazje pracować i którą z przekonaniem wam rekomendujemy. Więcej o tym projekcie przeczytacie na kolejnych stronach biuletynu.
Szkolenie dla mentorów- tym razem online
W ramach projektu EWE stworzyliśmy sieć ponad 100 mentorów, którzy bezpłatnie pomagali przedsiębiorcom w kłopotach. I chociaż projekt oficjalnie zakończył się w listopadzie 2019 roku, nasi mentorzy nadal są gotowi, by działać i pomagać. Mało tego, pojawiły się kolejne osoby, które chciały do nich dołączyć. Z oczywistych względów nie mogliśmy zaoferować im szkolenia w tradycyjnej formie, ale zaprosiliśmy ich na spotkanie online, podczas którego przybliżyliśmy idee projektu oraz sposób pracy mentora. Tym samym do naszej sieci dołączyły kolejne osoby, z bardzo ciekawymi kompetencjami, które będą do waszej dyspozycji w ramach oferowanego przez nas mentoringu.
Nowych mentorów poznacie na kolejnych stronach biuletynu.
Fundacja Firmy Rodzinne
Kategorie
10 ostatnich wpisów:
- Champions of productivity won the race against inflation in spite of covid and war – a report on 35-year-old businesses in Poland
- Polish pioneers of entrepreneurship 35-year-old businesses in Poland.
- Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości
- Neuroróżnorodność szansą dla biznesu
- LEGO – opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie.
- Odpowiedzialność przedsiębiorców za przestępstwa środowiskowe
- ESG – nadchodzi przykry obowiązek czy szansa na pozytywny wizerunek spółki?
- Przygotujmy się na ESG
- Sztuczna inteligencja w świecie firm rodzinnych
- Zaufanie w firmach rodzinnych
Tematyka wpisów:
Popularne tagi: