Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

16 lipca 2018

Kraje mentorskie korzystają z doświadczeń krajów pilotażowych

Pilotażowy projekt Early Warning Europe uruchomiony w Polsce, Grecji, Hiszpanii i Włoszech służy również zaźródło wiedzy dla państw mentorskich, czyli m. in. Niemiec, Belgii czy Danii. O tym procesie nauki opowiada Attilla von Unruh z organizacji Team U, z którym rozmawialiśmy w trakcie konferencji Early Warning Europe Forum.

Von Unruh wymienia, jako jedno z osiągnięć inicjatywy Early Warning Europe, zorganizowanie systemu wolontariacko-mentorskiego w 4 państwach zaangażowanych w program. Projekt pilotażowy w Polsce, Grecji, Hiszpanii oraz we Włoszech pozwolił na wypracowanie odpowiednich schematów działania i procedur użytecznych w zakresie udzielania pomocy przedsiębiorcom będącym w kryzysie. Istotnym elementem tego początkowego etapu była również identyfikacja właściwych mentorów i wolontariuszy wyrażających chęć zaangażowania w społeczność pomocy.

Atilla von Unruh podkreśla, że w ramach podjętych kroków nie jest przyjmowana żadna odgórnie narzucona metoda działania:

– To uczenie się na podstawie doświadczenia, w którym uczymy się od siebie nawzajem – sugeruje niemiecki ekspert.

Sam proces nauki wpisuje się w ducha podejmowanych w ramach EWE działań – chodzi o zbudowanie społecznych więzi oraz wzajemne udzielanie wsparcia współuczestnikom inicjatywy. I tak, na przykład, kraje mentorskie mogą nauczyć się bardzo wiele od krajów pilotażowych – z uwagi na zróżnicowaną sytuację w każdym z państw. Wspólne doświadczenie pozwala na stworzenie dopasowanych do konkretnej sytuacji rozwiązań, skrojonych na miarę i dostosowanych do konkretnego zestawu okoliczności i potrzeb ekonomicznych. Trzeba bowiem pamiętać, że w takich delikatnych sytuacjach, jak kryzys przedsiębiorstwa i jego właścicieli, nigdy nie ma uniwersalnych rozwiązań, pasujących do każdego przypadku.

Fundacja Firmy Rodzinne

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.