Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

26 kwietnia 2016

Mieliśmy Marzenie… o Zdrowiu

Mieliśmy Marzenie… o Zdrowiu

Czy pamiętacie siebie i swoje firmy 25 lat temu? Emocje, które towarzyszyły Wam, gdy je zakładaliście? Co Was wówczas zmobilizowało do podjęcia decyzji o prowadzeniu biznesu?

Możemy się założyć, że byliście młodzi, odważni i pełni energii. Marzyliście o czymś swoim, o kawałku rzeczywistości, na którą będziecie mieli istotny wpływ. Towarzyszyła Wam pasja i wiara w to, że możecie zbudować lepszą przyszłość dla siebie i Waszych rodzin. Nie mieliście żadnych ograniczeń. Taka atmosfera panowała 25 lat temu, kiedy wraz z rozpoczęciem transformacji ustrojowej powstały polskie firmy rodzinne.

Dzisiejsze badania pokazują, że 80% przedsiębiorstw rodzinnych w sektorze MMSP jest wciąż zarządzane przez pierwsze pokolenie, czyli te same osoby, które założyły firmę. Jest to niewątpliwy fenomen polskiej gospodarki! Oznacza to, że o losach większości tych firm decydują ci sami kreatywni, odważni, przedsiębiorczy ludzie, którzy 25 lat temu postanowili zaryzykować.

Nowe trendy

Z pewnością zauważyliście, że rzeczywistość wokół nas się zmienia, między innymi pojawił się pozytywny trend ku zdrowiu oraz dbaniu o dobrostan fizyczny i psychiczny. Aby nie szukać daleko, wystarczy porównać polskie ulice 10 lat temu i dziś. Przybyło rowerzystów, biegaczy, joginek, grup nordic-walking – to osoby, które nie tylko zainteresowały się zdrowym oraz aktywnym stylem życia, ale również wdrożyły spójne z tym zachowania. Telewizja pełna jest programów edukujących z zakresu zdrowego odżywiania, księgarnie wypełniły książki o zmianie stylu życia na zdrowszy. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy, ile ważymy, wspólnie gotujemy i celebrujemy wspólne posiłki.

Pojawia się jednak pytanie, czy da się dbać o zdrowie i żyć zdrowo tylko po pracy, czyli po 16.00 lub 17.00? Czy nadgonimy w tym czasie pięć posiłków, pięć porcji warzyw, 30 minut aktywności fizycznej, systematyczne picie wody? Oczywiście, że nie. Ponieważ czas pracy stanowi integralną i ważną część naszego życia. Warto więc również w pracy myśleć i działać prozdrowotnie, szukać sposobów na zwiększenie poziomu swojej energii i efektywności na długie lata.

Firmy rodzinne – innowatorzy

Zdajemy sobie sprawę z tego, że już dzisiaj w firmach rodzinnych są wprowadzane ciekawe pomysły służące zdrowiu, dobremu samopoczuciu i lepszej jakości życia. Jako Fundacja Firmy Rodzinne, tak jak Wy, wierzymy w takie wartości jak: zdrowie, rodzina, uczciwość. Pragniemy przekuć je w nową rzeczywistość, która posłuży nam wszystkim przez pokolenia. Nasza Fundacja zainicjowała w Poznaniu Klaster – Zdrowa Firma Rodzinna, intensywnie pracujemy nad projektem pod tą samą nazwą. Stworzyliśmy zespół, który ma kompetencje, by projekt był wartościowy i użyteczny dla całej społeczności firm rodzinnych.

Staliśmy się również częścią ogólnopolskiej inicjatywy, założonego w Łodzi Klastra Żyjmy Zdrowiej. Skupia on firmy, instytucje naukowe oraz organizacje pozarządowe, którym bliska jest troska o zdrowie i chęć działania w tym kierunku. Nie wyobrażamy sobie naszej pracy koncepcyjnej bez Waszego udziału. Dlatego zwracamy się do Was – Rodzinnych z prośbą o podzielenie się Waszymi najlepszymi praktykami, działaniami i pomysłami. Napiszcie do nas o tym, jak troszczycie się o zdrowie swoje i pracowników, jak budujecie kulturę i środowisko firmowe przyjazne zdrowiu.

Wasze przykłady mogą posłużyć jako inspiracja dla innych rodzinnych. Chcemy, aby Wasze podpowiedzi i najlepsze praktyki mogły zostać wplecione w projekt Zdrowa Firma Rodzinna.

Dołączcie i dzielcie się z nami pomysłami na Facebooku: Zdrowa Firma Rodzinna lub pisząc na adres: [email protected].

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.