Wiedza

Fundacja Firmy Rodzinne

Powrót

English

12 lipca 2023

Siła społeczności przedsiębiorstw korzystających ze znaku towarowego „Firma Rodzinna“

Łączne zatrudnienie w przedsiębiorstwach korzystających ze znaku towarowego „Firma Rodzinna“ wyrażonego charakterystycznym symbolem drzewa, to prawie 45 tys. osób, z czego najwięcej w województwie mazowieckim. Do społeczności „Firm z Drzewkiem“ liczącej już od dwóch lat ponad 1000 podmiotów, dołączają kolejne, a statystyki całej tej grupy robią wrażenie. Warto przypomnieć, że znak jest rozpoznawany i prawidłowo kojarzony przez 61% dorosłych Polaków wg wyników badań z serii „Polacy o firmach rodzinnych“.

Jednym z kluczowych działań Fundacji Firmy Rodzinne jest budowanie społeczności firm, które z dumą komunikują swoją rodzinność otoczeniu, w tym – oczywiście – klientom. Specjalnie stworzonym do tego celu narzędziem jest zastrzeżony przez Fundację znak towarowy, udostępniany bezpłatnie po krótkiej weryfikacji rodzinnym przedsiębiorstwom, które się po niego zgłoszą. Podczas rejestracji, aplikujący o znak wypełniają krótką ankietę, w której podają podstawowe dane przedsiębiorstwa, weryfikowane następnie przez wywiadownię gospodarczą. W tym artykule jest mowa o danych będących efektem tej weryfikacji.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że Fundacja dysponuje coraz lepszymi danymi o firmach rodzinnych, więc możliwe jest podanie pewnych wielkości wprost, bez konieczności sporządzania wyliczeń i szacunków. A to dlatego, że grupa jest dobrze opisana w ankietach i danych pochodzących z oficjalnych rejestrów. Przy okazji poprzedniego takiego podsumowania, które robiliśmy ponad dwa lata temu, dane nie były tak dobrej jakości, jak teraz.

To świadczy o profesjonalizacji użytkowników znaku towarowego „Firma rodzinna“ (działalności gospodarcze osób fizycznych przekształcają się w spółki), a także coraz większej ich sumienności w wypełnianiu obowiązków informacyjnych (przede wszystkim w zakresie składania sprawozdań finansowych przez spółki kapitałowe).

Dokładnie rzecz ujmując, przedstawione tutaj zestawienia opierają się na danych o zatrudnieniu znanych w przypadku 99% podmiotów będących zarejestrowanymi użytkownikami znaku „Firma Rodzinna“ i na podstawie danych o wynikach finansowych, a dokładnie – o wielkości przychodów ze sprzedaży dla 51% firm w bazie.

 

Łączne zatrudnienie – jak liczba mieszkańców Otwocka

Zliczone na podstawie danych dostarczonych Fundacji przez wywiadownię gospodarczą, zatrudnienie w firmach rodzinnych korzystających ze znaku „Drzewka“ to obecnie co najmniej 44.865 osób.

Gdybyśmy chcieli pokusić się o doszacowanie brakującego fragmentu danych dla pozostałego procenta firm, za podstawę wyliczeń możemy przyjąć przychody ze sprzedaży i na ich podstawie wyliczyć średnie zatrudnienie w innych podobnych firmach, czyli takich o przychodach mieszczących się w tych samych przedziałach ustalonych co 50 tys. zł (dla przychodów poniżej 1 mln zł), co 100 tys. zł (dla przychodów powyżej 1 mln zł) lub co 1 mln zł (dla przychodów powyżej 15 mln zł). Wówczas łączne szacowane zatrudnienie to 44.964 osoby.

Różnica nie jest więc duża. Można przyjąć dla uproszczenia, że jest to niecałe 45 tys. osób. To tak, jak gdyby firmy rodzinne z „Drzewkiem“ zatrudniały wszystkich mieszkańców Otwocka lub Dębicy (co jest wyłącznie obrazowym porównaniem, bo musielibyśmy włączyć do grona pracowników dzieci, emerytów i rencistów, co w oczywisty sposób jest niemożliwe).

Największa pod względem zatrudnienia firma w tym gronie daje pracę ponad 3300 osobom i ma niecałe 940 mln zł przychodów ze sprzedaży. Pod względem obrotów są tu jednak jeszcze większe podmioty.

Suma obrotów Firm z Drzewkiem to ponad 33,5 mld zł

Wielkość przychodów ze sprzedaży firm rodzinnych będących użytkownikami znaku towarowego udostępnianego przez Fundację Firmy Rodzinne w 2023 r. to 33,549 mld zł. Czy to dużo? Zależy z czym będziemy porównywać.

Gdyby hipotetycznie wszystkie „Firmy z Drzewkiem“ utworzyły grupę kapitałową, to taka grupa zajęłaby w rankingu „500 firm Rzeczpospolitej“ miejsce piąte, pomiędzy PGNiG (39,19 mld obrotu) a PZU (32,3 mld obrotu). A jak już jesteśmy przy rankingu rp500 to trzeba tutaj podkreślić, że cztery firmy używające znaku towarowego „Firma Rodzinna“ znajdują się w tym rankingu. To Komputronik (328 miejsce), Nowy Styl (333), Pruszyński (373) oraz firma GT Group Tomaszek (389).

Gdybyśmy jednak łączne obroty firm rodzinnych porównali do budżetów miast, to ta wielkość zdecydowanie zrobi większe wrażenie. Mamy tu do czynienia z większą sumą niż budżet np. Poznania. W tym porównaniu – będzie to prawie sześć razy więcej, a cztery razy więcej niż budżet Krakowa. Nawet w zestawieniu z budżetem Warszawy, porównanie wypada na korzyść naszej hipotetycznej „grupy kapitałowej Firm z Drzewkiem“, bowiem budżet stolicy to 24,36 mld zł.

Firmy z Drzewkiem w województwach – mazowieckie liderem

Największą reprezentację w społeczności firm komunikujących swoją rodzinność zastrzeżonym znakiem towarowym „Firma Rodzinna“ ma województwo mazowieckie. Liczy ona 222 firmy, które zatrudniają łącznie 9226 osób (dane dla 98% firm), przy łącznych obrotach na poziomie ponad 7,09 mld zł (dane dla 55% firm z tego regionu).

Drugie miejsce zajmuje województwo wielkopolskie ze 197 firmami rodzinnymi używającymi znaku Drzewka. Ich łączne obroty to ponad 6,03 mld zł (dane dla 47% firm). Wyniki trzeciego z województw w tym wewnętrznym rankingu są wyraźnie odległe od prowadzącego duetu. Województwo śląskie ma na swoim terenie 103 Firmy z Drzewkiem, z obrotami na poziomie ponad 2,69 mld zł. Zatrudnienie w firmach rodzinnych z Drzewkiem w tych województwach to odpowiednio 7 367 (dane z 99% firm) oraz 5346 (dane ze 100% firm). Na czwartym miejscu plasuje się województwo małopolskie z 89 firmami, piąte jest województwo pomorskie – 73 firmy.

Warto zwrócić uwagę, że gdy weźmiemy pod uwagę sumę osób zatrudnionych, wówczas kształt rankingu województw się zmieni i na czwartym miejscu znajdzie się podkarpackie z 5290 zatrudnionymi, a małopolskie wówczas zajmie miejsce piąte z 3567 zatrudnionymi w Firmach z Drzewkiem.

lp województwo liczba Firm z Drzewkiem
1 mazowieckie 222
2 wielkopolskie 197
3 śląskie 103
4 małopolskie 89
5 pomorskie 73

[tabela – ranking województw pod względem liczby Firm z Drzewkiem]

lp województwo łączna liczba zatrudnionych przez Firmy z Drzewkiem
1 mazowieckie 9226
2 wielkopolskie 7367
3 śląskie 5346
4 podkarpackie 5290
5 małopolskie 3565

[tabela – ranking województw pod względem liczby zatrudnionych przez Firmy z Drzewkiem na danym terenie]

Znak Firma Rodzinna zna większość Polaków

W badaniach na potrzeby raportów z serii „Polacy o firmach rodzinnych“ pięć razy sprawdzana była rozpoznawalność znaku towarowego „Firma Rodzinna“. W najnowszym badaniu aż 61% respondentów odpowiedziało, że go zna, w tym ponad 40% mówi wprost, że ma z nim dobre skojarzenia.

Co oznacza sformułowanie „dobre skojarzenia“? Zostało to wyjaśnione w innym pytaniu zadawanym respondentom tego badania. Chodzi o poczucie, że w firmach rodzinnych właściciele osobiście pilnują jakości produktu (zdaniem 60% Polaków), że towar pochodzi z Polski (50,6%) oraz, że pracownicy w takich firmach są traktowani sprawiedliwie (34,6%).

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!

Firmy średniej wielkości – zwycięzcy 35-letniej sztafety wolnej przedsiębiorczości

You have successfully subscribed to the newsletter

Wystąpił błąd :( Spróbuj ponownie

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych przez Fundację Firm Rodzinnych w celach statystycznych i marketingowych.