Biuro prasowe

Przejdź dalej

Fundacja Firmy Rodzinne

Już 100 mentorów Early Warning Europe wspiera polskich przedsiębiorców w kłopotach

18 grudnia 2018

Do grona mentorów Early Warning Europe, którzy bezpłatnie pomagają przedsiębiorcom w biznesowych kłopotach, dołączyła właśnie setna osoba. To zresztą nie jedyny sukces ponadnarodowego pilotażowego działania, który równocześnie toczy się u nas w Polsce, w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. Jesteśmy liderami pod względem liczby przedsiębiorców, którzy zgłosili się do programu. Pomoc konsultantów otrzymało dotychczas łącznie 531 firm z sektora MŚP, a 160 z nich otrzymało już wyjątkowe wsparcie mentoringowe – oparte na życiowym doświadczeniu innego przedsiębiorcy. System rozwoju mentorów w Polsce, za który odpowiada Fundacja Firmy Rodzinne stał się również inspiracją dla innych państw.

Polacy o firmach rodzinnych V. Biznes nie tylko dla pieniędzy.

3 października 2018

Tegoroczna, piąta już edycja raportu Polacy o firmach rodzinnych ma tytuł Biznes nie tylko dla pieniędzy i wynika z niego, iż Polacy coraz bardziej cenią przyjazną atmosferę w pracy, nie zaś warunki finansowe. Wnioskiem z raportu jest także informacja, że znak Drzewko Firma Rodzinna, który promuje Fundacja Firmy Rodzinne oraz oznaczone tym symbolem przedsiębiorstwa prowadzone rodzinnie rozpoznaje już 61% Polaków.  

Rodzinność na giełdzie istotnym atutem dla inwestorów

6 lutego 2018

Informacja prasowa, Poznań/Warszawa, 2 lutego 2018

Indeksy giełdowe wyliczane dla papierów wartościowych emitowanych przez firmy rodzinne mają stabilniejszą dynamikę i wyższe wzrosty (nawet o 37 p.proc.) od swoich odpowiedników obejmujących całe rynki. Wśród walorów ujmowanych w indeksie znajdujemy największe z europejskich przedsiębiorstw kontrolowanych przez rodziny. To spółki o kapitalizacji od kilkudziesięciu do ponad 100 mld EUR.

List otwarty do Pani Premier Beaty Szydło

6 listopada 2017

Fundacja zaapelowała do p. Premier Beaty Szydło, by powstrzymała zmiany prawne przyjęte przez Sejm RP w dniach 25-27 października br. Zdaniem Fundacji, wprowadzane regulacje w istotny sposób utrudniają dziedziczenie rodzinnego biznesu z pokolenia na pokolenie, ponieważ odbierają przedsiębiorcom możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodu kosztów związanych z majątkiem odziedziczonego przedsiębiorstwa.

Fundacja Firmy Rodzinne wysłała w tej sprawie list otarty do Pani Premier.

Ministerstwo Finansów dzieli skórę na baranie

6 listopada 2017

Informacja prasowa, Poznań/Warszawa, 6.11.2017.

Mimo, że przepisy dotyczące sukcesji działalności gospodarczej osoby fizycznej nie są jeszcze wprowadzone do obrotu prawnego, fiskus już „kładzie rękę” na pieniądzach firm, które w ten sposób zostaną objęte przez sukcesorów. Mowa o przepisach, które pod koniec października uchwalił sejm, wyłączając możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodu kosztów związanych z majątkiem odziedziczonej firmy. Dodatkowe obciążenia podatkowe mogą dosłownie zadusić przedsiębiorstwa przechodzące trudną – wymuszoną śmiercią nestora – zmianą pokoleniową. Na szczęście można jeszcze cofnąć szkodliwe zmiany.

 

Komu Polacy ufają najbardziej? Raport „Polacy o firmach rodzinnych, firmy z przyszłością”

16 października 2017

Ponad połowa Polaków deklaruje wysokie lub bardzo wysokie zaufanie do przedsiębiorców rodzinnych – tak wynika z opublikowanego 16 października raportu „Polacy o firmach rodzinnych. Firmy zbudowane na zaufaniu”. Raport wyjaśnia również, dlaczego Polacy chętnie wybierają produkty firm rodzinnych i dlaczego są skłonni zapłacić za nie więcej.

Kwestia zaufania

Fundacja Firmy Rodzinne już po raz czwarty zbadała opinie Polaków na temat firm rodzinnych i ich właścicieli. W tym roku autorzy badania skupili się na kwestii zaufania. Opublikowany 16 października raport „Polacy o firmach rodzinnych” pokazuje, że profesją, która cieszy się największym zaufaniem jest przedsiębiorca rodzinny (51%). Na wysokich pozycjach znaleźli się sprzedawcy w sklepie (39,4%) oraz dziennikarze radiowi (29,7%). Niżej plasują się przedstawiciele profesji, które uchodzą zwykle za zawody zaufania publicznego: księdzu ufa 25% z nas, urzędnikowi 22%.

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!