Fundacja Firmy Rodzinne

English

22.05.2024 - 22.05.2024

Polscy pionierzy przedsiębiorczości. 35-letnie firmy w Polsce – premiera raportu

Polscy pionierzy przedsiębiorczości. 35-letnie firmy w Polsce – premiera raportu

22 maja w siedzibie firmy EY w Warszawie odbyła się premiera raportu Polscy pionierzy przedsiębiorczości. 35-letnie firmy w Polsce.

Gości, którzy przybyli na wydarzenie, powitały Katarzyna Gierczak Grupińska – prezes Fundacji Firmy Rodzinne oraz Magdalena Kasiarz – Partnerka i Liderka Zespołu Restrukturyzacji w kancelarii EY Law.

Najważniejsze wnioski z raportu przedstawił dr Konrad Bugiera, autor części analitycznej raportu, członek Rady Fundacji.

Okazuje się, że ponad połowa, a dokładnie 53% założonych wówczas przedsiębiorstw istnieje do dziś. Z raportu  jasno wynika, że spośród tych wyjątkowych 35-letnich organizacji, z trudnościami ostatnich 5 lat najlepiej poradziły sobie firmy średniej wielkości. Najwięcej z nich funkcjonuje na terenie Wielkopolski, a wśród polskich miast liderem jest Kraków.

Pięć lat temu, kiedy świętowaliśmy 30-lecie wolnej gospodarki w Polsce, zwróciliśmy uwagę na to, że aż 59% firm funkcjonuje od czasu transformacji ustrojowej. Dziś ten odsetek wynosi o 6 punktów procentowych mniej, co nadal jest ogromnym sukcesem tych przedsiębiorstw i polskiej gospodarki jako takiej, biorąc pod uwagę, że według Komisji Europejskiej tylko 45% firm w UE jest w stanie przetrwać do swojej piątej rocznicy.

Te 6 pkt. proc., o które pomniejszył się odsetek firm założonych w 1989 roku przekłada się na 1595 przedsiębiorstw, które z różnych względów zakończyły swoją działalność. Co ciekawe – jak zwracają uwagę autorzy raportu – pięciolecie obejmujące pandemię COVID-19 i pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę nie było tak dotkliwe dla najstarszych polskich firm, jak ostatni kryzys finansowy 2008-2011, kiedy to doszło do zamknięcia ponad 2800 z nich. 

Po więcej danych z raportu zapraszamy TUTAJ

Bardzo ważną częścią premiery raportu był panel dyskusyjny z udziałem przedsiębiorców i ekspertów. Wzięli w nim udział:

  • Magdalena Kwiatkiewicz z firmy YES
  • Sylwia Mokrysz z firmy MOKATE
  • Filip Nowakowski z firmy NOVOL
  • Maciej Szreder z Banku Bendura AG
  • Robert Jędrzejowski z firmy PEKABEX
  • Jarosław Bachowski z firmy Egon Zehnder

Podczas dyskusji prowadzonej przez Roberta Krzaka z firmy EY został poruszony temat zaufania, które jest niezbędne w prowadzeniu biznesu. Nasi goście podzielili się swoimi doświadczeniami w tym temacie, zgadzając się co do tego, że bez zaufania prowadzenie firmy jest niemożliwe.

Ważnym punktem rozmowy był również temat sukcesji. Magdalena Kwiatkiewicz z firmy YES opowiedziała o niej z perspektywy nestora, natomiast Sylwia Mokrysz z firmy Mokate i Filip Nowakowski z firmy Novol z perspektywy sukcesorów, którzy dzisiaj zarządzają firmami założonymi przez ich rodziców.

Czas naszego panelu był ograniczony, ale jak zawsze przy tego typu wydarzeniach, rozmowy przeniosły się do kuluarów i nie było im końca :)

Dziękujemy wszystkim obecnym na premierze, mamy nadzieję, że czas spęczony z nami był dla Was wartościowy.

Z tego miejsca dziękujemy raz jeszcze wszystkim parterom raportu:

EY Polska, Bendura Bank AG, Egon Zehnder, NOVOL, Mokate, Dun & Bradstreet , Gelg, YES, Grupa Wydawnicza Publicat 





Organizator:

Fundacja Firmy Rodzinne, EY

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!