Fundacja Firmy Rodzinne

English

21.11.2014 - 21.11.2014

Franchising – spotkanie w firmie Pożegnanie z Afryką, Kraków.

Franchising – spotkanie w firmie Pożegnanie z Afryką, Kraków.

Firma Pożegnanie z Afryką powstała w 1992 r. Założyli ją Zofia Drohomirecka oraz jej mąż. Zainspirowani sklepami z herbatą, które istniały w już Polsce, marzyli, by otworzyć sklep z kawą. Znajomi zdradzali, twierdzili, że to zły pomysł na biznes. Jednak Drohomireccy nie słuchali sceptyków, tylko dalej robili swoje. Ich wysyłki został docenione przez mieszkańców Krakowa (tam mieszkali).Sklep przy ul. Gertrudy od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpływ na to miała niewątpliwie jego chwytliwa nazwa. Skąd się wzięła? W owym czasie powstały książka i film Pożegnanie z Afryką. Autorka książki była pierwszą kobietą, która założyła plantacje kawy, co doskonale wpisywało się w profil działalności firmy.Pierwszym pomysłem na poszerzenie działalności, która zaczęła odnosić sukcesy, były objazdy po Polsce, by znaleźć partnerów sprzedaży kawy. Okazało się to bardzo trudne, bo nie było nikogo, kto by się tym zajmował. Jednak Drohomireccy przypomnieli sobie, że w ekonomii istnieje coś takiego jak franchising. Aby poszerzyć wiedzę w tym temacie, kupili książkę.Okazało się, że przetłumaczył ją mieszkaniec Krakowa. Skontaktowali się z nim i zaproponowali współpracę. W czasie, gdy przygotowywali umowę, uśmiechnęło się do nich szczęście. Jeden z magazynów biznesowych chciał napisać o franchisingu.Jego redaktorzy dotarli do współpracownika Drohomireckich i w ten sposób okazało się, że Pożegnanie z Afryką jest drugą firmą w Polsce, która chciała rozwijać się poprzez franchising (pierwsza była inna firma rodzinna, Andrzej Blikle). Dzięki rozgłosowi w mediach, zaczęli zgłaszać się pierwsi franczyzobiorcy.Dzisiaj Pożegnanie z Afryką to nie tylko kawa, ale również herbata. Razem z Zofią Drohomirecką, firmę prowadzą syn Łukasz
oraz jego żona Aleksandra. W całej Polsce znajduje się 12 punktów sprzedaży, firma rozwija się również poprzez obecność na stoiskach partnerskich. Od 2008 roku wszystkie towary można kupić również w sklepie internetowym.

Kawa czy herbata?
„Franciszek Jerzy Kulczycki- Polak zamieszkały jako tłumacz w Wiedniu,
podczas oblężenia tego miasta przez Turków w r. 1683 przedarł się przez oblegające wojska tureckie do księcia lotaryńskiego, przynosząc z powrotem ważne wiadomości.Otrzymawszy za ten mężny czyn od króla Jana Sobieskiego kawę, jaka znajdowała się w zdobytych obozach tureckich, założył Kulczycki pierwszą kawiarnię w Wiedniu”- ta historia wita nas, gdy wchodzimy do sklepu „Pożegnanie z Afryką przy ul. Św. Tomasza. Wszystkim miłośnikom kawy jest ona zapewne dobrze znana, ale większość z nas poznała ją dopiero w Krakowie. Prócz historii kawy, właściciele Pożegnania z Afryką podzielili się z nami również wiedzą bardziej praktyczną.

Mieliśmy okazję zobaczyć na przykład proces palenia kawy. Okazało się,
że jej ziarna przed obróbką są zielone. Aby przeprowadzić proces palenia, należy te ziarna wrzucić na patelnię i smażyć, od czasu do czasu mieszając. Im dłużej palimy ziarna, tym mocniejszy aromat będzie miała kawa. Przekonaliśmy się o tym na własnym podniebieniu. Degustowaliśmy bowiem dwie kawy- jasno i ciemno paloną.Opinie były bardzo zróżnicowane. Jedni zachwycali się łagodnym smakiem i lekko dymnym aromatem kawy Gwatemala Antigua (ciemno palona), inni nie mogli oderwać się od odkrytej w Brazylii kawy Meksyk Maragogype. Właściciele Pożegnania z Afryką pamiętali również o miłośnikach herbaty. Zasmakowaliśmy niezwykłego rarytasu, tzw. „złota Buddy”.Herbata o nazwie Buddha Ama Cha powstaje z rośliny należącej do rodziny hortensji.W japońskiej tradycji używana jest podczas ceremonii świętowania narodzin Buddhy (8 kwietnia). Jest to najdroższy ze wszystkich oferowanych przez sklep produktów.Co ciekawe jednak, wystarczy jeden listek, by zaparzyć całą szklankę herbaty. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić sklepu Pożegnanie z Afryką przy ul. Św. Tomasza, serdecznie zachęcamy. Można w nim poczuć niezwykły klimat, trochę chcieli właściciele.

 

Organizator:

Projekt Firmy Rodzinne II UE w partnerstwie z PARP i IFR

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!