Fundacja Firmy Rodzinne

English

20.05.2015 - 20.05.2015

Kultura organizacyjna i zarządzanie poprzez wartości jako element budowania przewagi konkurencyjnej, OCHNIK Garwolin

Kultura organizacyjna i zarządzanie poprzez wartości jako element budowania przewagi konkurencyjnej, OCHNIK Garwolin

Jeśli macie wrażenie, że spotkanie w firmie OCHNIK odbyło się rok temu, to macie absolutną rację. Jednak na prośbę wielu osób, które wtedy nie mogły w nim uczestniczyć, postanowiliśmy je powtórzyć. Tym razem również rozmawialiśmy o kulturze organizacyjnej w firmie.

Początki zazwyczaj nie są łatwe. Przekonali się o tym także bracia Ochnik – Czarek i Jacek. To właśnie oni w 1988 roku zaczęli rozkręcać rodzinny biznes. Gdy sprzedali pierwszą kurtkę, uwierzyli, że ich marzenia o posiadaniu własnej firmy mogą się spełnić. Rok później zarejestrowali spółkę OCJ (Ochnik Cezary Jacek), która z czasem przyjęła nazwę OCHNIK. Jak sami przyznali, największą motywacją do stworzenia firmy była dla nich chęć zmiany szarego i nudnego świata.

Polski rynek materiałów dość szybko przestał być wystarczający dla braci Ochników. Nowych materiałów szukali najpierw w Turcji, potem we Włoszech, w Hiszpanii, a nawet w Azji. Zawsze jednak dużą wagę przywiązywali do jakości. Chcieli, by ich produkty wyróżniał właśnie ten element.

Dzisiaj z firmą OCHNIK najbardziej związany jest Marcin – najmłodszy z braci. Czarek zarządza firmą  z branży deweloperskiej, a Jacek obiektem biurowym w Warszawie. Tak jak bracia wspierają się nawzajem, tak samo ich firmy są dla siebie dużym oparciem ekonomicznym.

Firma rodzinna OCHNIK bardzo dużą wagę przywiązuje do budowania kultury organizacyjnej i zarządzania poprzez wartości. Jej właściciele są przekonani, że oba te elementy przyczyniają się nie tylko do zwiększenia zadowolenia pracowników, ale także do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Wielką wagę przywiązują do tego, by wszyscy pracownicy rozumieli jak funkcjonuje firma i aby w OCHNIKU „się chciało”.

Efekt tych zabiegów jest bardzo wymierny. W latach 2011-2014 OCHNIK został czterokrotnym laureatem rankingu „Najlepsze Miejsca pracy w Polsce” wg Great Place to Work Institute®. Natomiast w tym roku jako pierwsza polska firma w historii zajął w tym rankingu pierwsze miejsce.

Było nam niezmiernie miło gościć po raz kolejny w firmie OCHNIK. Dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie i podzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Organizator:

Projekt Firmy Rodzinne 2 UE w partnerstwie z PARP i IFR

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!