Fundacja Firmy Rodzinne

English

18.09.2015 - 18.09.2015

III Spotkanie Firm Rodzinnych z Pomorza “Firmy Rodzinne w toku zmian – doświadczenia własne”

III Spotkanie Firm Rodzinnych z Pomorza “Firmy Rodzinne w toku zmian – doświadczenia własne”

Już po raz trzeci przyjechaliśmy do Gdańska, by rozmawiać i dzielić się doświadczeniem z firmami rodzinnymi. Tradycyjnie, jako miejsce naszego spotkania wybraliśmy centrum biznesowe Olivia Business Centre, którego właścicielem jest Maciej Grabski.

Spotkanie na Pomorzu zostało zorganizowane przez Fundację Firmy Rodzinne, a jego część odbyła się w ramach spotkań mentoringowych Projektu Firmy Rodzinne 2.

Kultura na start

Pierwszym prelegentem spotkania był Marcin Ochnik, który opowiedział nam niezwykłą historię firmy OCHNIK oraz podzielił się doświadczeniem w budowaniu kultury organizacyjnej w firmie. OCHNIK przywiązuje bardzo dużą wagę do zarządzania poprzez wartości. Jej właściciele są przekonani, że przyczynia się to nie tylko do zwiększenia zadowolenia pracowników, ale także do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Wielką wagę przywiązują do tego, by wszyscy pracownicy rozumieli jak funkcjonuje firma i aby w OCHNIKU „się chciało”.

Efekt tych zabiegów jest bardzo wymierny. W latach 2011-2014 OCHNIK został czterokrotnym laureatem rankingu „Najlepsze Miejsca pracy w Polsce” wg Great Place to Work Institute®. Natomiast w tym roku jako pierwsza polska firma w historii zajął w tym rankingu pierwsze miejsce.

Menadżer w firmie rodzinnej

Kolejnymi prelegentami naszego spotkania byli Maciej Grabski oraz Robert Jędrzejowski, prezes zarządu firmy Pekabex (firmy-siostry Olivia Business Centre). Opowiedzieli nam jak rodzina radzi sobie z menadżerami a menadżerowie z rodziną, bazując oczywiście na własnych doświadczeniach.

Firma Pekabex jest wiodącym wytwórcą konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. Obecnie tworzy ją 800 osób w trzech zakładach w Polsce: w Poznaniu, Gdańsku i Bielsku Białej. Już za chwilę dołączy do nich kolejny zakład, zlokalizowany w Warszawie.

Firma Pekabex zaczynała od produkcji, jednak okazało się, że dla potencjalnych klientów jak i właścicieli, to za mało. Wtedy powstało biuro projektowe, które sprawiło, że dzisiaj Pekabex to przede wszystkim firma inżynieryjna, dopiero potem produkcyjna i budowlana.

Robert Jędrzejowski, z wykształcenia prawnik, przez lata pracował w dużych korporacjach. Teraz jest menadżerem, ale jak sam twierdzi, głównie przedsiębiorcą. Jego zdaniem, aby zwiększać moce produkcyjne, trzeba się zmieniać. I choć nie można na siłę starać się być korporacją, to warto zaadaptować niektóre pomysły i rozwiązania, które w niej funkcjonują.

Nawiązując do swego przedmówcy, Marcina Ochnika, zwrócił uwagę, że w Pekabexie bardzo istotne jest wypracowanie kultury organizacyjnej. Jej istotnym elementem jest współpraca menadżera z rodziną.

Korporacja a firma rodzinna

O zaletach i wadach pracy w korporacji oraz w firmie rodzinnej opowiadał Jakub Leonkiewicz. Dzisiaj zarządza on majątkiem rodziny Łukasiewiczów, ale przez wiele lat był pracownikiem korporacji, więc jego spostrzeżenia były poparte autentycznymi przeżyciami. Podkreślał, że najważniejszą różnicą pomiędzy firmą rodzinną a korporacją jest podejście do pracownika. W korporacjach najważniejsza jest wiedza danej osoby, natomiast w przedsiębiorstwach rodzinnych liczy się przede wszystkim zaufanie. Wiele uwagi w swoim wystąpieniu Jakub Leonkiewicz poświęcił również procesowi podejmowania decyzji w obu rodzajach prowadzonych działalności.

Było nam bardzo miło po raz kolejny gościć w Gdańsku na spotkaniu firm rodzinnych. Dziękujemy wszystkim prelegentom i gospodarzom spotkania za stworzenie ciepłej atmosfery sprzyjającej dyskusji i czekamy z niecierpliwością na kolejną wizytę na Pomorzu.

Organizator:

Fundacja Firmy Rodzinne

Pozostań
z nami w kontakcie

Zapisz się do newslettera!