06.03.2015 - 06.03.2015
Droga zmian drogą rozwoju. Kamienie milowe w rozwoju Grant Thornton– wykup menedżerski jako pomysł na sukcesję i zmiana formuły prawnej jako narzędzie optymalizacji podatkowej. Grant Thornton Poznań
Grant Thornton jest firmą audytorsko-doradczą, która dzisiaj zatrudnia ponad 300 pracowników i posiada sieć biur w 6 miastach Polski. Klienci Grant Thornton to ponad 1000 podmiotów z Polski i zagranicy. Wielu z nich to firmy rodzinne, zarówno małe biznesy jak i potężne przedsiębiorstwa. Co najważniejsze jednak, Grant Thornton to również firma rodzinna, w której na co dzień pracują ze sobą bracia Wróblewscy- Tomasz i Szymon.
Spotkanie mentoringowe, na które firma zaprosiła nas do Poznania, odbyło się pod tytułem: „ Droga zmian drogą rozwoju. Kamienie milowe w rozwoju Grant Thornton”. Pierwszą część poprowadził Tomasz Wróblewski, który opowiedział czym zajmuje się firma, a właściwie w co wierzy. Podkreślał, że aby firma mogła się stale rozwijać, konieczne jest zadbanie o wszystkie jej obszary. Prowadzenie firmy przyrównał natomiast do dziesięcioboju. Bo nawet jeśli nie jesteśmy najlepsi w skoku w dal, albo w biegu z przeszkodami, to w każdej dyscyplinie jesteśmy co najmniej dobrzy, a to zapewnia sukces w całych zawodach. Tak samo jest w firmie, gdzie trwały rozwój wymaga harmonijnego rozwoju wszystkich obszarów firmy.
Podczas spotkania, Tomasz Wróblewski przedstawił również koło rozwoju firmy, które było poniekąd zbiorem rad dla uczestników spotkania. W pamięć zapadła nam szczególnie jedna z nich: „pamiętaj, ze twoja determinacja, by osiągnąć sukces, liczy się bardziej, niż cokolwiek innego na świecie”. Może wydawać się, że to oklepany slogan, ale został on poparty bardzo realnym przykładem. Był nim sam Tomasz Wróblewski i firma Grant Thornton. Gospodarz spotkania wspominał rok 1993, kiedy zaczynał budować firmę. Nie miał wtedy nawet własnego biurka, tylko przystawiał krzesło ogrodowe do biurka pracownika innej firmy. Od niego również pożyczał komputer, bo na własny nie było go stać. Jednak jego determinacja i chęć spełnienia marzenia sprawiły, że dzisiaj jest współwłaścicielem jednej z największych firm audytorsko-doradczych w Polsce.
Kolejną część spotkania poprowadził Grzegorz Maślanko, partner zarządzający GT, który mówił o przejęciu menadżerskim. Poruszył również bardzo interesujący dla wszystkich zebranych temat sukcesji. Przedstawił alternatywy dla tradycyjnego modelu sukcesji czyli przekazania firmy dzieciom czy innym członkom rodziny. Wskazywał, że czasami lepiej jest firmę sprzedać. Przede wszystkim podkreślał jednak, że drogi prowadzące do sukcesji mogą być różne i muszą być dopasowane do konkretnej sytuacji.
Podczas spotkania poruszony został też temat przekształcenia firmy w spółkę komandytową. O wadach i zaletach tego rozwiązania opowiedział Rafał Śmigórski. Natomiast Dariusz Gałązka przedstawił rodzinnym temat optymalizacji podatkowej.
Spotkanie w firmie Grant Thornton zostało bardzo dobrze odebrane przez uczestników. Jak podkreślali, było bardzo merytoryczne, a zarazem nie zabrakło na nim tej niezwykłej atmosfery, której doświadczyć można tylko i wyłącznie na spotkaniach firm rodzinnych.